Wyciek z brodawki - przyczyny, leczenie

Wyciek z brodawki – co to jest wyciek z brodawki?

Wyciek z brodawki nie zawsze musi oznaczać chorobę sutka. Poza laktacją kobiety w okresie rozrodczym mogą zauważyć kroplę płynu po uciśnięciu brodawki. Jeśli wyciek jest objawem choroby, w 97 % przypadków ma ona chater łagodny. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę, jaki kolor i konsystencję ma wydzielina, czy wydobywa się z jednego czy obu gruczołów oraz czy w badanej piersi nie ma wyczuwalnych żadnych guzków i zgrubień.

Wyciek z brodawki – jakie są przyczyny wycieku z brodawki?

Do wystąpienia wycieku z brodawki przyczynić się mogą zaburzenia hormonalne, które powodują mlekotok – wyciek jest wodnisty lub zbliżony wyglądem do mleka. Zaburzenie jest spowodowane nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny, do którego może prowadzić stres, drażnienie brodawek sutkowych oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Podwyższonemu poziomowi prolaktyny i mlekotokowi mogą towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania i brak owulacji. Na nadprodukcję prolaktyny wpływ mają również niektóre środki farmakologiczne, na przykład:

  • leki obniżające ciśnienie tętnicze,
  • niektóre leki przeciwbólowe,
  • a także doustne środki antykoncepcyjne, w skład których wchodzą duże ilości estrogenów.

Zaburzenia hormonalne są również następstwem niektórych chorób, na przykład:

Wyciek z brodawki sutkowej - co zrobić gdy pojawi się wyciek z brodawki?

Należy wykonać badanie USG oraz badanie cytologiczne płynu. Mammografia może nie wykazać zmian, obraz może być prawidłowy. W przypadku gdy nie stwierdza się zmian w badaniach obrazowych wykonuje się galaktografię. W badaniu USG widać poszerzony obwodowo przewód mlekowy z wydzieliną wewnątrz. W takim przypadku wykonuje się w dalszej kolejności badanie biopsyjne.

Jeżeli wyciek pojawia się w obu piersiach, jest prowokowany, niekrwisty to najczęściej jest on zmianą łagodną i może być związany z hiperprolaktynemią. Oprócz badań obrazowych należy wtedy odbyć konsultację endokrynologiczną i wykonać badanie poziomu hormonów we krwi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa w Poradnii Chorób Piersi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010