Wyciek z brodawki - przyczyny, leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Wyciek z brodawki – co to jest wyciek z brodawki?

Wyciek z brodawki nie zawsze musi oznaczać chorobę sutka. Poza laktacją kobiety w okresie rozrodczym mogą zauważyć kroplę płynu po uciśnięciu brodawki. Jeśli wyciek jest objawem choroby, w 97 % przypadków ma ona chater łagodny. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę, jaki kolor i konsystencję ma wydzielina, czy wydobywa się z jednego czy obu gruczołów oraz czy w badanej piersi nie ma wyczuwalnych żadnych guzków i zgrubień.

Wyciek z brodawki – jakie są przyczyny wycieku z brodawki?

Do wystąpienia wycieku z brodawki przyczynić się mogą zaburzenia hormonalne, które powodują mlekotok – wyciek jest wodnisty lub zbliżony wyglądem do mleka. Zaburzenie jest spowodowane nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny, do którego może prowadzić stres, drażnienie brodawek sutkowych oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Podwyższonemu poziomowi prolaktyny i mlekotokowi mogą towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania i brak owulacji. Na nadprodukcję prolaktyny wpływ mają również niektóre środki farmakologiczne, na przykład:

  • leki obniżające ciśnienie tętnicze,

  • niektóre leki przeciwbólowe,

  • a także doustne środki antykoncepcyjne, w skład których wchodzą duże ilości estrogenów.

Zaburzenia hormonalne są również następstwem niektórych chorób, na przykład:

Wyciek z brodawki sutkowej - co zrobić gdy pojawi się wyciek z brodawki?

Należy wykonać badanie USG oraz badanie cytologiczne płynu. Mammografia może nie wykazać zmian, obraz może być prawidłowy. W przypadku gdy nie stwierdza się zmian w badaniach obrazowych wykonuje się galaktografię. W badaniu USG widać poszerzony obwodowo przewód mlekowy z wydzieliną wewnątrz. W takim przypadku wykonuje się w dalszej kolejności badanie biopsyjne.

Jeżeli wyciek pojawia się w obu piersiach, jest prowokowany, niekrwisty to najczęściej jest on zmianą łagodną i może być związany z hiperprolaktynemią. Oprócz badań obrazowych należy wtedy odbyć konsultację endokrynologiczną i wykonać badanie poziomu hormonów we krwi.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.