Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty

Co to jest biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty?

Biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty, inaczej gruczołu krokowego, to badanie diagnostyczne, które pomaga wykryć i ocenić stopień zaawansowania raka prostaty. Podczas tego zabiegu lekarz pobiera próbki tkanki prostaty bezpośrednio przez skórę krocza, zamiast przez odbyt, jak w tradycyjnej biopsji prostaty. Główną zaletą tej metody jest uzyskanie reprezentatywnych próbek tkanki prostaty, co zwiększa dokładność diagnozy raka. Dzięki precyzyjnemu umiejscowieniu igły biopsyjnej, minimalizuje się ryzyko ominięcia raka a właściwie pobrany materiał umożliwia dokładniejszą ocenę agresywności choroby. Biopsja przezkroczowa ma również mniejsze ryzyko powikłań, takich jak krwawienie, zakażenia i infekcje dróg moczowych, w porównaniu z tradycyjną biopsją przez odbyt. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort. Pacjenci zazwyczaj szybciej wracają do normalnej aktywności po biopsji przezkroczowej niż po tradycyjnej biopsji przez odbyt.

Fuzja obrazów w biopsji przezkroczowej to zaawansowana technika, która łączy różne metody obrazowania medycznego, takie jak ultrasonografia transrektalna (TRUS) i wieloparametryczny rezonans magnetyczny (MRI), w celu dokładnego nakierowania igły biopsyjnej na podejrzane obszary prostaty. Procedura składa się z kilku etapów, w tym wykonania badania rezonansu magnetycznego i ultrasonografii transrektalnej, następnie integracji komputerowej obrazów uzyskanych z tych badań oraz wykonania biopsji w podejrzanych obszarach gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty umożliwia dokładne pobranie reprezentatywnych próbek raka prostaty, co przyczynia się do precyzyjnej diagnozy i planowania leczenia. Warto podkreślić, że to zaawansowane badanie powinno być wykonywane przez doświadczonych urologów specjalizujących się w tej dziedzinie. Decyzję o wyborze metody biopsji należy podejmować w porozumieniu między pacjentem a lekarzem, biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności i preferencje pacjenta.

Jakie są wskazania do biopsji fuzyjnej przezkroczowej prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty jest wykonywana przy następujących wskazaniach:

 • podejrzenie raka prostaty,
 • podwyższone stężenie PSA,
 • przewlekłe zapalenie prostaty,
 • nieprawidłowości w badaniu per rectum,
 • stwierdzenie nieprawidłowych komórek w poprzedniej biopsji,
 • prawidłowy wynik poprzedniej biopsji, ale utrzymujące się wysokie stężenie PSA.

Do lekarza urologa powinien zgłosić się każdy mężczyzna, u którego występują objawy choroby prostaty. Zalicza się do nich m.in. problemy z oddawaniem moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, bolesne oddawanie moczu, częste oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, wyciek moczu. Warto zdawać sobie sprawę, że w taki sam sposób może objawiać się nie tylko łagodny rozrost stercza, ale także rak prostaty, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czy biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty wymaga odpowiedniego przygotowania?

Przed biopsją fuzyjną przezkroczową prostaty ważne jest odpowiednie przygotowanie i zapamiętanie kilku rzeczy:

 • Konsultacja z urologiem przeprowadzającym biopsję fuzyjną, który udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania do procedury i odpowiedzi na pytania.
 • Poinformowanie urologa o przyjmowanych lekach, szczególnie tych przeciwzakrzepowych, ponieważ mogą wymagać przerwy przed zabiegiem. Lekarz podejmie decyzję dotyczącą kontynuacji lub przerwy w przyjmowaniu tych leków.
 • Zalecenie zdrowej diety i unikanie pokarmów, które mogą powodować wzdęcia lub zaparcia przed procedurą.
 • Możliwość przyjęcia antybiotyków przed biopsją w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.
 • Omówienie szczegółów związanych z procedurą, potencjalnymi ryzykami i korzyściami oraz udzielenie pisemnej zgody na biopsję fuzyjną przezkroczową.

Czy do badania jakim jest biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty jest konieczna kwalifikacja?

Tak. Badanie to wymaga kwalifikacji. Pacjent powinien zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną. Należy mieć przy sobie wyniki badań dotychczas wykonanych. Po przeprowadzonym wywiadzie i analizie wyników badań lekarz decyduje o przeprowadzeniu biopsji fuzyjnej przezkroczowej prostaty.

Lekarze specjaliści

Gdzie można przyjść na kwalifikację do badania?

Jest niewiele ośrodków zdrowia gdzie lekarze kwalifikują do badania. Jednym z takich miejsc jest Onkolmed lecznica Onkologiczna. Działa w niej poradnia nowotworów układu moczowego, w której konsultują urolodzy z bardzo dużym doświadczeniem.

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny