09 Paź 2023
Rak piersi - wpływ aktywności fizycznej na jego powstawanie i leczenie
Miesiąc październik na całym świecie poświęcony jest profilaktyce raka piersi. Jest to bardzo groźna choroba u kobiet. Charakteryzuje się między innymi wysokim odsetkiem śmiertelności pomimo nowoczesnych metod leczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka piersi. Poprzez obniżanie ryzyka zachorowania na zachowamy długie życie w zdrowiu. Jednym sposobem zapobiegania nowotworom jest aktywność fizyczna. Powinna się ona stać elementem zdrowego stylu życia każdego człowieka.
Wpływ aktywności fizycznej na nowotwory, w tym na raka piersi
Systematyczna aktywność fizyczna stanowi jedną ze składowych zdrowego stylu życia, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów. W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań oceniających znaczenie aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w okresie terapii onkologicznej oraz po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego.
Z przeprowadzonych badań wynika, że regularna aktywność fizyczna jako styl życia ma pozytywny wpływ na zdrowie. Działa profilaktycznie w zapobieganiu w powstawaniu wielu chorób w tym nowotworów. Pomaga też w ich leczeniu. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi, raka prostaty, raka płuca, raka jelita grubego i nowotwory układu pokarmowego. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jest wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej. Oznacza to, że czym większa aktywność fizyczna ryzyko wystąpienia nowotworu jest mniejsze.
Zwiększona aktywność fizyczna obniża ryzyko rozwoju raka piersi o 25% w porównaniu z populacją osób nieaktywnych fizycznie. Im większa i dłużej trwająca aktywność ruchowa, tym ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej piersi jest mniejsze. Korzystny wpływ osiągnąć można nawet przy niewielkich obciążeniach. Największy efekt profilaktyczny przynosi regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej do znacznej intensywności. Należy podkreślić, że regularne zażywanie ruchu zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet bez obciążenia rodzinnego.
Nasze mięśnie uwielbiają ruch. Są do niego stworzone i zaprogramowane. Co za tym idzie, każdy rodzaj wysiłku fizycznego uprawiany regularnie, ma zbawienny wpływ na zdrowie. Dzięki aktywności fizycznej każdy z nas może w prosty sposób skutecznie przeciwdziałać otyłości oraz wzmocnić układ odpornościowy, który zwiększy barierę ochronną m.in. przed nowotworami. Najlepsze efekty osiąga się kiedy uprawiamy sport nawet pięć razy w ciągu tygodnia. Intensywność wysiłku powinna być umiarkowana, a czas jego trwania powinien wynosić od 30-60 minut. Wysiłek powinien być dynamiczny, o charakterze tlenowym i angażujący duże grupy mięśniowe. Bardzo istotne jest, aby aktywność fizyczna zawsze rozpoczynała się rozgrzewką, a kończyła ćwiczeniami o charakterze uspokajającym. Odpowiednio dobrana i skrojona na możliwości danej osoby dyscyplina sportu, będzie sprawiała wiele radość i satysfakcji. Badania wykazują, że podczas wysiłku fizycznego poziom przyjemności rośnie wraz z kondycją, dlatego dzięki regularnemu treningowi zauważysz istotne zmiany nie tylko w stanie zdrowia, ale także w samopoczuciu i lepszym humorze.
W wielu przypadkach nowotworów odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala łagodniej znieść leczenie onkologiczne, pod warunkiem, że uwzględnia stopień zaawansowania choroby oraz charakteru leczenia, a wszystko pod okiem lekarza prowadzącego.
Poza zdrowym stylem życia, nie zapominajmy o regularnych badaniach.
Jakie badania wykrywają raka piersi?
W diagnostyce raka piersi bardzo duże znaczenie mają rożne badania. Począwszy od oglądania piersi samemu w zaciszu własnego domu po badania obrazowe wykonywane już w placówce medycznej.
Samobadanie piersi
Należy wspomnieć, że istotnym działaniem pozwalającym na wczesne wykrycie raka piersi jest regularne samobadanie. Polega ono na wzrokowej ocenie piersi oraz badaniu palpacyjnym. Każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia powinna co miesiąc dokonywać samobadania piersi. Ze względu na zmiany zachodzące w piersiach podczas cyklu miesiączkowego zaleca się, by samobadanie wykonywać ok. 2 dni po zakończeniu krwawienia. Po menopauzie samobadanie można wykonywać raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę. Samobadanie można przeprowadzić przed lustrem lub pod prysznicem, ponieważ na namydlonej skórze łatwiej jest wyczuć zmiany. Trzeba ocenić, czy piersi i brodawki nie zmieniły swojego kształtu. Po ściśnięciu brodawek trzeba sprawdzić, czy nie wycieka z nich wydzielina. Podczas badania, delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami, zatacza się drobne kręgi wokół piersi, szukając zgrubień lub guzków. Nie można zapominać też o pachach, regularnie kontrolując czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie ma wyczuwalnych zgrubień.
Mammografia
W ramach programu profilaktyki raka piersi wykonywana jest mammografia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, zanim pojawią się objawy. Badanie mammograficzne polega na wykonaniu zdjęć piersi metodą radiologiczną. Dawka przyjętego podczas badania promieniowania jest bardzo mała i nie powinna stanowić powodów do obaw.
Wykonywanie badań mammograficznych jest rekomendowane kobietom w wieku 50-69 lat. Badania wykazały, że wykonywanie mammografii właśnie w tej grupie wiekowej pozwala na największe zmniejszeniu śmiertelności z powodu raka piersi.
Mammografię powinno wykonywać się co 2 lata lub corocznie u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
- mutacja genów BRCA1 lub BRCA2.
Wykonanie badania nie jest zalecane kobietom młodszym niż 40 lat, które nie są obciążone czynnikami ryzyka. Wynika to z tego, że piersi młodych kobiet mają gęstą, gruczołowo-włóknistą strukturę, co obniża czułość badania. U takich kobiet badaniem z wyboru jest USG.
Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. Warto natomiast zaznaczyć, że przeciwwskazania do wykonania badania nie stanowi mały rozmiar piersi. Mogą mu się również poddawać kobiety, które przechodziły operacje powiększenia lub pomniejszenia piersi
Rezonans magnetyczny
Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego wskazują, że u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka rekomendowane jest wykonywanie po 30 roku życia corocznych badań profilaktycznych rezonansu magnetycznego (MRI) i mammografii.
Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną metodą obrazowania dowolnej części lub całego ciała. W przypadku obrazowania piersi należy je wykonać między 6. a 13. dniem cyklu. W celu wykonania badania pacjentka zostaje wprowadzona w pozycji leżącej do komory. Choć badanie jest bezbolesne, może wiązać się z dyskomfortem. W komorze dobywają się nieprzyjemne trzaski a przez cały czas trwania badania (20-60 minut) należy pozostać w bezruchu. W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne, dlatego przeciwwskazaniem do jego wykonania jest obecność w ciele metalowych przedmiotów np. implantów, protez, stentów lub rozrusznika serca.
USG piersi
Badaniem, któremu kobiety powinny poddawać się regularnie jest USG. Kobietom w wieku 20-30 lat zaleca się wykonywanie USG piersi co 2 lata, a kobietom starszym – co rok. USG powinno być również wykonane w przypadku wykrycia przez kobietę niepokojących zmian podczas samobadania. Skierowanie na badanie USG piersi nie jest wydawane przez wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu, najlepiej udać się po nie do ginekologa.
Gdzie znajdę onkologa zajmującego się piersiami?
Jesteśmy prywatną przychodnią zatrudniającą jednych z najlepszych specjalistów i dysponującą wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym. Posiadamy poradnię ginekologii ogólnej i onkologicznej oraz poradnię nowotworów piersi. To w tych dwóch poradniach pracują jedni z najlepszych specjalistów w leczeniu nowotworów kobiecych, w tym raka piersi.
W celu umówienia się na konsultację u lekarza skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna lub skorzystaj z internetowego konta pacjenta (IKP).
Źródła:
alivia.org.pl/wiedza-o-raku/jakie-badania-przesiewowe-zrobic-by-wykluczyc-raka-piersi/