Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Biopsja cienkoigłowa piersi

Co to jest biopsja cienkoigłowa?

Biopsja cienkoigłowa jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły (nieco grubszej od włosa) do guzka pod kontrolą ultrasonograficzną. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego, który rozprowadza się na szkiełku i utrwala w alkoholu. Rozmazy oceniane są następnie pod mikroskopem przez specjalistę patologa.
Biopsja cienkoigłowa służy przede wszystkim do diagnostyki guzków – do różnicowania guzków łagodnych złośliwych. Metoda ta jest szybka i mało uciążliwa dla pacjenta.
Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Jaki jest cel zabiegu biopsji cienkoigłowej?

Celem biopsji cienkoigłowej jest uzyskanie informacji czy w diagnozowanej zmianie są obecne komórki nowotworowe lub zapalne co pozwala na ustalenie przez lekarza dalszego postępowania z pacjentem. Biopsja cienkoigłowa w blisko 50% przypadków (szczególnie zmian łagodnych i granicznych) nie daje precyzyjnego rozpoznania i w takim przypadku powinna być wykonana biopsja gruboigłowa.

Do 20% wyników biopsji może okazać się niediagnostyczna. Zależy to od unaczynienia i rodzaju zmiany. Do decyzji Pacjenta i lekarza zlecającego biopsję zależy czy zmiana wymaga tylko obserwacji czy należy wykonać powtórną biopsję. Powtórna biopsja u tego samego lekarza, zostanie pobrana w ramach poprzedniej wizyty, natomiast badanie histopatologiczne jest dodatkowo płatne.

Jak przebiega kwalifikacja na zabieg biopsji cienkoigłowej?

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest na zlecenie lekarza.
Wskazaniem do wykonania biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG jest stwierdzenie zmiany guzkowej lub innej wymagającej diagnostyki.

Lekarze specjaliści

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna można wykonać biopsję:

  • piersi

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny