Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Cytologia osadu moczu

Co to jest cytologia osadu moczu?

Cytologia osadu moczu to prosty test, który jest niezwykle pomocny w diagnostyce chorób układu moczowego, szczególnie pęcherza. Jest to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Badanie można wykonać z próbki świeżego moczu a w razie konieczności z tzw. popłuczyn pęcherza moczowego (co daje większą dokładność). 

Kto powinien wykonać cytologię osadu moczu?

Główne wskazania do wykonania cytologii osadu moczu to:

  • krwiomocz,
  • przewlekłe zapalenie dróg moczowych,
  • dolegliwości ze strony dróg moczowych,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • bóle pochodzące z układu moczowego,
  • narażenie na działanie czynników rakotwórczych (np. nałogowe palenie papierosów od wielu lat, co zwiększa ryzyko nowotworu pęcherza aż trzykrotnie!),
  • wiek powyżej 50 lat (zwłaszcza kobiety po menopauzie),
  • przebyty rak pęcherza moczowego (w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy). 

Badanie cytologiczne osadu moczu - jak się przygotować?

Mocz do badania cytologicznego powinien być pobrany z porcji dziennej (do tego badania zupełnie nieprzydatny jest mocz „nocny”, który zwykle pobierany jest na badanie ogólne moczu), z tzw. „środkowego strumienia”, w miarę możliwości po wykonaniu kilku energicznych ruchów typu podskok czy przysiad lub kilkadziesiąt metrów marszu, w celu złuszczenia komórek nabłonka pęcherza.
Minimalna ilość moczu do badania to 30 ml.
Pacjent nie musi być na czczo.
Kobiety powinny wykonać test co najmniej 3 dni po menstruacji.

Uwaga! Pobranie moczu musi nastąpić niezwłocznie przed utrwaleniem materiału do badania. Mocz oddawany jest na miejscu w przychodni i natychmiast utrwalany.

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny