Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Cytologia cienkowarstwowa LBC - cytologia nowej generacji

Co to jest cytologia cienkowarstwowa (cytologia płynna)? 

Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology), znana także jako cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa, podobnie jak zwykła cytologia polega na badaniu mikroskopowym komórek pobranych ze śluzówki szyjki macicy. Cytologia metodą LBC odznacza się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy (w stosunku do metody klasycznej). Co to oznacza? Czułość tradycyjnej cytologii wynosi 60 proc., co oznacza, że u 4 na 10 kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy mogą zostać nie wykryte.

Czym różni się cytologia LBC od cytologii klasycznej? 

W klasycznej cytologii wymaz z szyjki macicy pobierany jest bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, natomiast w cytologii na podłożu płynnym wymaz pobierany jest z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej, której końcówka jest przenoszona bezpośrednio do pojemnika ze specjalnym płynem, co zapobiega uszkodzeniu i umożliwia zachowanie kształtu komórek pobranych ze śluzówki pochwy. Cytologia na podłożu płynnym pozwala na uzyskanie większej ilości komórek śluzówki pochwy do analizy oraz jakość wymazu przeznaczonego do badania również jest znacznie lepsza niż w przypadku konwencjonalnej cytologii, ponieważ jest on pozbawiony niepożądanych elementów, np. komórek zapalnych, bakterii czy śluzu. Podczas pobierania wymazu w tradycyjnej cytologii zdarza się, że duża część komórek nie zostaje przeniesiona na szkiełko lub zniszczona, co w przypadku cytologii na podłożu płynnym ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest minimalne a wynik cytologii na podłożu płynnym jest znacznie bardziej wiarygodny niż tej tradycyjnej. Bardzo dobra jakość preparatów oznacza, że rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia tego typu badania a tym samym ilości wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych jest minimalna.

Cytologia na podłożu płynnym - kto powinien ją wykonywać?

Cytologię powinny regularnie wykonywać wszystkie Panie a wskazania do cytologii na podłożu płynnym są takie same jak w przypadku tradycyjnej cytologii. Cytologię LBC przede wszystkim powinny wykonywać kobiety, które są zakażone wysokoonkogennym wirusem HPV oraz te, które w przeszłości były leczone z powodu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy lub raka szyjki macicy.

Cytologia na podłożu płynnym - jak się przygotować do badania?

Na cytologię płynną należy się zgłosić przed badaniem ginekologicznym, 4 dni przed badaniem nie można płukać pochwy, przyjmować leków dopochwowych i tamponów. co najmniej 24 godziny przed badaniem nie należy współżyć.

Kiedy będzie wynik?

Podpisany elektronicznie wynik badania otrzymacie Państwo w terminie do 21 dni roboczych.

Lekarze specjaliści

Cytologia cienkowarstwowa LBC - gdzie mogę wykonać badanie?

 Badanie cytologiczne metodą LBC można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny