Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź032023

03 Paź 2023

Samobadanie piersi bardzo ważne w profilaktyce raka piersi

Każda zmiana chorobowa w obrębie piersi wzbudza niepokój o rozwój raka piersi. Chociaż w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zachorowań na raka piersi, większość zmian stwierdzanych w gruczole sutkowym ma charakter łagodny. Poza tym istnieje także wiele nienowotworowych chorób piersi. Choroby piersi mogą dotyczyć kobiet w praktycznie każdym wieku. Najczęściej stwierdzane objawy, które są przyczyną zgłoszenia się do lekarza, to ból piersi oraz wymacanie guzka w piersi podczas samodzielnego badania.

Co to jest rak piersi?

Rak piersi stanowi dużą grupę zróżnicowanych co do biologii i przebiegu nowotworów. Szacuje się, że nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich nowotwór złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa, a szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. Niepokojące są dane dotyczące występowania raka piersi u młodych kobiet – liczba nowych przypadków u kobiet w wieku 20-49 lat w ostatnich latach istotnie wzrosła. Wiedza na temat nowotworów złośliwych piersi poszerza się i ulega zmianie. Choć nowe leki i opcje terapeutyczne pozytywnie wpływają na poprawę rokowania, to najważniejsze pozostaje wykrycie raka piersi na wczesny etapie zaawansowania. Pomóc może w tym zachowanie tzw. czujności onkologicznej wyrażającej się znajomością potencjalnych objawów raka piersi oraz korzystanie z badań profilaktycznych i przesiewowych (skrining).

Jak przeprowadzić badanie piersi?

Badanie piersi przeprowadzasz nie po to by znaleźć sobie chorobę tylko po to by potwierdzić, że twoje piersi są zdrowe.

Pamiętaj! Badanie piersi przeprowadzasz od 3 do 5 dni po ustaniu miesiączki. To jak prawidłowo zbadać pierś przedstawiają poniższe kroki.

Krok 1

Stań przed lustrem z uniesionymi do góry rękami. Obejrzyj dokładnie swoje piersi! Widzisz w nich coś, czego dotychczas nie zauważyłaś? Np.: zagłębienie, płyn wypływający z brodawki, wciągniętą brodawkę, „pomarańczową skórkę”, zmianę rozmiaru lub kształtu piersi, powiększoną żyłę na piersi.

Krok 2

Teraz połóż ręce na biodrach i obejrzyj dokładnie swoje piersi w tej pozycji. Zwróć uwagę, czy zauważasz zmiany wymienione w kroku 1

Krok 3

Złącz trzy środkowe palce prawej dłoni. unieś lewą rękę nad głowę a palcami prawej dłoni sprawdź swoją lewą pierś. rób to w następujący sposób:

  • ruchami okrężnymi od środka piersi na zewnątrz,
  • z góry na dół całą pierś,
  • od środka piersi na zewnątrz ruchami promienistymi.

To samo wykonaj z prawą piersią. Unieś prawą rękę nad głowę a palcami lewej dłoni sprawdź swoją prawą pierś.

Krok 4

Połóż się na plecach. Złącz trzy środkowe palce lewej dłoni i sprawdź prawą pierś a potem prawą ręką lewą pierś, tak jak w kroku 3.

Co powinno cię zaniepokoić podczas samobadania piersi?

Podczas samobadania piersi może się okazać, że twoje piersi się zmieniły i pojawiły się objawy choroby. Nie można w takiej sytuacji wykluczyć raka piersi.

Podczas badania piersi powinno cię zaniepokoić:

  • wyciek z brodawki,
  • pojawiające się nabrzmiałe żyły,
  • wgłębienie w piersi,
  • zaczerwienienie na skórze lub w okolicy brodawki, uczucie gorąca w piersi,
  • wyciągnięcie skóry na piersi,
  • wystający guzek na piersi,
  • wyciągnięcie brodawki lub zmiana jej kształtu,
  • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
  • pomarańczowa skórka,
  • owrzodzenie skóry piersi,
  • zrogowacenie brodawki.

Co zrobić gdy wystąpią niepokojące objawy?

W przypadku kiedy podczas samobadania piersi zauważyłaś niepokojące zmiany nie bagatelizuj ich. Mogą to być objawy choroby, w tym raka piersi. Zgłoś się do swojego lekarza ginekologa w celu dokładnego badania i potwierdzenia lub zaprzeczenia swoich obaw.

Gdzie znajdę onkologa zajmującego się piersiami?

Kiedy potwierdzą się twoje przepuszczenia odnośnie raka piersi lekarz ginekolog wyśle cię do onkologa zajmującego się piersiami. W takiej sytuacji możesz zgłosić się do Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

Jesteśmy prywatną przychodnią zatrudniającą jednych z najlepszych specjalistów i dysponującą wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym. Posiadamy poradnię ginekologii ogólnej i onkologicznej oraz poradnię nowotworów piersi. To w tych dwóch poradniach pracują jedni z najlepszych specjalistów w leczeniu nowotworów kobiecych, w tym raka piersi.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna lub skorzystaj z internetowego konta pacjenta (IKP).

Źródła:
amazonkifederacja.pl/wp-content/uploads/2020/07/Samobadanie_2019_-ulotka-A4-do-A5FINALNA.pdf
pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi
zwrotnikraka.pl/objawy-raka-piersi-sutka/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny