Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Biopsja rysowa macicy

Biopsja rysowa macicy określana jest też jako biopsja endometrium. Jest to zabieg polegający na pobraniu wycinka błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego. Wykonywana jest w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, mogących wpływać negatywnie na leczenie niepłodności. Ma ono na celu wykrycie zmian chorobowych. Zabieg ten stosuje się także u kobiet po nieudanej próbie in vitro, gdyż nieznaczne uszkodzenie błony śluzowej macicy i następujący po nim proces regeneracyjny, zwiększa szansę na zagnieżdżenie zarodka.

Jakie są wskazania do biopsji rysowej macicy?

Biopsja macicy wykonywana jest wtedy gdy u pacjentki występują:

  • nieprawidłowe krwawienia - u kobiet po 40. roku życia; u młodszych pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka rozwoju raka endometrium, a także u kobiet, u których plamienia/krwawienia z dróg rodnych nie ustępują pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego;
  • rzadkie miesiączki (co sugeruje, że cykle są bezowulacyjne);
  • problemy z zajściem w ciążę - biopsja endometrium pozwala sprawdzić, czy za tego typu problemy mogą odpowiadać zmian w obrębie jamy macicy;
  • podejrzenia ciąży pozamacicznej (po ujemnym wyniku nakłucia jamy Douglasa).

Jak przygotować się do biopsji rysowej macicy?

Biopsja endometrium nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjentka musi tylko pamiętać, że:

  • na 24 godziny przed zabiegiem biopsji nie należy używać żadnych środków dopochwowych ani tamponów,
  • badanie biopsji endometrium nie wymaga znieczulenia anestezjologicznego jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym w gabinecie lekarskim lub gabinecie zabiegowym wg wskazań lekarza ginekologa.  Można poprosić lekarza o podanie środków przeciwbólowych zalecanych w przypadku takiego zabiegu,
  • do zabiegu należy podejść bez stresu i napięcia, spięte mięśnie utrudniają zabieg. Rozluźnione zaś, pomogą przeprowadzić go sprawniej i szybciej.

Po wykonaniu biopsji możliwe są kilkudniowe plamienia. Należy stosować wówczas podpaski lub wkładki, wykluczone są tampony.

Jak przebiega badanie?

Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.

Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Lekarz ginekolog zakłada pacjentce wzierniki do pochwy i chwyta specjalnym narzędziem, tzw. kulociągiem, część pochwową szyjki macicy. Wówczas, w zależności od warunków anatomicznych – dokonuje się lub nie – rozszerzenia kanału szyjki. Następnie badający wprowadza do szyjki macicy specjalne narzędzie, wykonuje nim ruchy skrobiące, aby pobrać fragmenty śluzówki kanału szyjki. Kolejnym etapem zabiegu diagnostycznego jest sondowanie jamy macicy specjalną sondą maciczną i pobranie fragmentów śluzówki jamy macicy.

Lekarz ginekolog umieszcza w oddzielnych pojemnikach ze środkiem utrwalającym (np. formaldehydem) pobrany materiał (fragment śluzówki) z kanału i z jamy macicy i przekazuje do odpowiedniego laboratorium w celu dokonania oceny histopatologicznej.
Gdzie mogę wykonać biopsję endometrium?

Lekarze specjaliści

Gdzie mogę wykonać biopsję endometrium?

Biopsję endometrium można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa. 

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny