Opcje ustawień WCAG Ikona do zmiany kontrastu
Powrót

Dobowa zbiórka moczu

PRZYGOTOWANIE DOBOWEJ ZBIÓRKI MOCZU Z UŻYCIEM STABILIZATORA

 • W dniu poprzedzającym badanie przygotowujemy pojemnik o objętości 2-3 litrów (najlepiej kupić w aptece oryginalny pojemnik na dobową zbiórkę moczu -DZM).
 • Dobową zbiórkę moczu rozpoczynamy rano po spoczynku nocnym (początek np. godz. 6.00).
 • Pierwszy poranny mocz, po nocy oddajemy do toalety. Wszystkie kolejne porcje oddajemy do pojemnika DZM.
 • Po oddaniu do pojemnika zbiorczego pierwszej zbieranej porcji moczu, dodajemy całą zawartość probówki, zawierającej stabilizator 6N HCl*, mieszamy.
 • Po przekroczeniu każdego litra zbieranego moczu dolewamy kolejną porcję (probówkę) stabilizatora (6N HCl) i mieszamy.
 • Przez całą dobę zbieramy mocz do pojemnika, jako ostatnią porcję dodajemy poranny mocz z dnia następnego (pierwszej po nocy).
 • Zbierany mocz przechowujemy w chłodnym miejscu.
 • Po zakończonej zbiórce mocz należy dokładnie wymieszać, zmierzyć objętość odlać do kubeczka porcję moczu (100-150 ml).
 • Kubeczek opisać: imieniem i nazwiskiem, czasem rozpoczęcia i zakończenia zbiórki, ilością moczu zebraną w ciągu doby.
 • Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w najkrótszym czasie.
 • Probówkę po zużytym stabilizatorze należy z powrotem zakręcić, włożyć do pierwotnego opakowania i przekazać do laboratorium w celu utylizacji.

*Przy użyciu należy zachować ostrożność!!! Chronić przed dziećmi. Działa drażniąco na drogi oddechowe, powoduje oparzenia. Po podrażnieniu dróg oddechowych wdychać świeże powietrze. Po zanieczyszczeniu skóry zmyć dużą ilością wody. Po zanieczyszczeniu oczu opłukać dużą ilością wody, co najmniej 10 min.-wezwać lekarza/pogotowie. Po spożyciu dać poszkodowanemu do picia dużą ilość wody (w razie konieczności kilka litrów), nie prowokować wymiotów- wezwać lekarza/pogotowie.

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms