Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Powrót

Badania genetyczne

Na czym polegają badania genetyczne w onkologii?

Testy genetyczne pozwalają sprawdzić informację genetyczną. Wykorzystują w tym celu odpowiednie metody biologii molekularnej. Oznacza to, że dają możliwość wychwycenia zmian, takich jak, mutacje w genach, które mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu materiału genetycznego DNA można wykryć zmiany nie tylko w genach, ale także w chromosomach.
Celem testów genetycznych, które można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, jest przede wszystkim określenie u danej osoby predyspozycji do zachorowania na chorobę nowotworową. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu badanie nie da nam jednoznacznego wyniku co do tego, czy rzeczywiście zapadniemy na raka i kiedy to nastąpi. Natomiast u osób już chorych, wynik testu genetycznego pozwoli zastosować terapię, kóra będzie najbardziej skuteczna u danego pacjenta.

Czy warto przeprowadzać badania genetyczne w onkologii?

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju zmiany w materiale genetycznym DNA, takie jak mutacje w genach, czy chromosomach mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, przyczyniając się między innymi do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka. Wiadomo, że nie każda mutacja będzie niebezpieczna dla zdrowia, czy życia. Dlatego więc, by sprawdzić czy dana zmiana może nam zagrozić przeprowadza się specjalistyczne badania genetyczne.
Testy genetyczne pozwalające wykryć nieprawidłowości w DNA i ocenić ryzyko zachorowania na raka, niosą ze sobą wiele korzyści:

  • w przypadku uzyskania wyniku stwierdzającego np. mutacje w genach mogą skłonić pacjenta do częstszego poddawania się badaniom profilaktycznym,
  • u osób z dziedziczną predyspozycją do rozwoju choroby nowotworowej można częściej wykonywać np. badania endoskopowe czy obrazowe w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian w organizmie;
  • wykrycie mutacji predysponującej do rozwoju choroby nowotworowej jest podstawą do zakwalifikowania pacjenta do udziału w specjalistycznych programach profilaktycznych realizowanych przez liczne ośrodki onkologiczne w Polsce.

Jak wykonać badanie genetyczne w onkologii?

W celu wykonania badania genetycznego pod kątem raka należy umówić się na konsultację z lekarzem genetykiem onkologicznym w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Lekarz specjalista genetyki onkologicznej Dorota Nowakowska po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz analizie dotychczasowych wyników badań zleci wykonanie odpowiednich testów genetycznych.
Na konsultację do lekarza genetyka nie jest wymagane skierowanie od innego lekarza.

Lekarze specjaliści

Czy badania genetyczne w onkologii wymagają szczególnego przygotowania?

Testy genetyczne zasadniczo nie wymagają szczególnego przygotowania.

Umów się na wizytę

Pod podanym numerem telefonu:

+48 22 290 23 37

Szanowny Pacjencie

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. W przypadku nieodwołania wizyty każda kolejna rezerwacja musi być opłacona z góry.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny