Połogowe zapalenie sutka - jak rozpoznać i leczyć?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Połogowe zapalenie sutkaJaką dolegliwością jest połogowe zapalenie sutka?

Połogowe zapalenie piersi to problem dotyczący ok. 20 proc. kobiet karmiących.  Na powstanie stanu zapalnego w obrębie piersi muszą się równolegle nałożyć dwa czynniki chorobotwórcze. Pierś musi być niedostatecznie opróżniana, co prowadzi do zastoju pokarmu w przewodach i pęcherzykach mlecznych. Nieodciągnięty pokarm wywołuje ucisk na otaczające przewody mleczne naczynia włosowate, zaopatrujące okoliczne mięśnie w hormon zwany oksytocyną. Niedobór oksytocyny, wpływając negatywnie na pracę skurczową mięśni, dodatkowo wzmaga zastój pokarmu. Do powstania stanu zapalnego niezbędny jest jednak kontakt z bakteriami. Najczęściej przedostają się one do gruczołu sutkowego przez mikrourazy piersi, powstałe w trakcie karmienia dziecka. Bakteria, która najczęściej wywołuje zapalenie sutka to gronkowiec złocisty. Bezpośrednie źródło patogenów stanowi zwykle jama ustna noworodka.

Jakie są objawy połogowego zapalenia sutka?

  • ból piersi, który początkowo może być niewielki i ograniczony jest do jednego miejsca (nie cała pierś, tylko jej fragment),
  • gorączka – może być pierwszym objawem zapalenia,
  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry – zazwyczaj pojawia się później niż bóle i gorączka,
  • tworzenie twardego nacieku i następnie utworzenie ropnia,
  • powiększenie piersi.

Infekcję piersi sugeruje wzrostu temperatury koło drugiego tygodnia połogu, nawet jeśli nie są widoczne zmiany na piersiach.

Jak zapobiec połogowemu zapaleniu sutka?

Ważnym aspektem jest prowadzenie profilaktyki połogowego zapalenia sutka. W tym celu konieczne jest zapobieganie powstawaniu wszelkich uszkodzeń brodawki sutkowej, przede wszystkim przez stosowanie odpowiedniej techniki karmienia piersią, jeśli wystąpią pęknięcia zaleca się używanie maści po każdym karmieniu.
Nie należy natomiast stosować wilgotnych okładów na pęknięcia, ponieważ sprzyjają one maceracji naskórka. Ponadto matka nie powinna oddychać w kierunku brodawek. Jeśli pęknięcia są głębokie nie należy karmić noworodka przez okres 1-2 dni (w tym czasie konieczne jest odciąganie pokarmu i wdrożenie sztucznego żywienia noworodka). Poza tym istotnym aspektem profilaktyki połogowego zapalenia sutka jest zwalczanie zakażeń wewnątrzszpitalnych, przez podnoszenie ogólnych standardów higienicznych. Szczególnie istotne jest zablokowanie drogi zakażenia gronkowcami.

Jak leczyć połogowe zapalenie piersi?

Gdy stwierdzimy u siebie objawy wskazujące na zapalenie piersi, najlepiej będzie udać się bezzwłocznie do lekarza. W porę niedoleczone zapalenie sutka może prowadzić do komplikacji: odnawiania się stanu zapalnego lub wystąpienia ropnia piersi.  Leczenie w fazie początkowej powinno obejmować regularne odciąganie pokarmu z chorej piersi oraz stosowanie zimnych okładów miejscowych. W przypadku nasilania się objawów lekarz najczęściej zaleca preparaty hamujące laktację, zawierające bromokryptynę. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 24h konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Nie należy obawiać się terapii, ponieważ stosowane preparaty nie szkodzą dziecku. Najczęściej przepisywanym antybiotykiem pierwszego rzutu jest oksacylina, na którą wrażliwy jest gronkowiec złocisty – najczęstszy patogen prowadzący do zapalenia.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.