Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu "Profilaktyka 40 plus". Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy.
Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.
UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

brzuchCo to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to niezrośnięty fragment ściany jamy brzusznej, przez który może wydostawać się fragment jelita czy jajnik. Wielkość przepukliny zależy od rozmiarów niezrośniętego fragmentu jamy brzusznej i może wahać się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Dla właściwego wyobrażenia sobie rozpiętości rozmiarów przepukliny można wskazać, iż mała wada osiąga rozmiary groszku, ale może być również tak duża jak mandarynka.

Przepuklina pachwinowa - jakie są rodzaje przepukliny pachwinowej?

Przepuklina występująca w okolicach pachwin może przybrać postać:

 • przepukliny pachwinowej - przepuklina pachwinowa u mężczyzn jest dużo częstsza (wrota przepukliny występują nad więzadłem pachwinowym),
 • przepukliny udowej - na tę przepuklinę podatniejsze są kobiety (wrota przepukliny występują pod więzadłem pachwinowym).

Przepuklina pachwinowa – jakie są przyczyny przepukliny pachwinowej?

Wiele czynników zwiększa ryzyko zachorowania o przepuklinę pachwinową. Doświadcza jednego lub więcej z tych czynników ryzyka nie oznacza koniecznie, można opracować przepuklinę pachwinową. Czynniki ryzyka dla przepukliny pachwinowej obejmują:

 • osłabione ściany przednie i tylne kanału pachwinowego,
 • przewlekłe zaparcia, podnoszące ciśnienie w jamie brzusznej,
 • uszkodzenia mięśni brzucha, słabe mięśnie otrzewnej,
 • wrodzone osłabienie pierścienia pachwinowego i tkanki łącznej,
 • podnoszenie ciężarów - regularna, nadmierna aktywność fizyczna, znacznie zwiększający ciśnienie w jamie brzusznej i nadwerężający brzuch,
 • przewlekłe choroby układu oddechowego z częstym kaszlem,
 • przewlekłe choroby zakaźne układu moczowo-płciowego,
 • ciąża i poród,
 • zapalenie gruczołu krokowego.

Przepuklina pachwinowa – jakie są objawy przepukliny pachwinowej?

Przy wystąpieniu przepukliny pachwinowej występują następujące objawy:

 • obrzęk w pachwinie,
 • ból pojawia się nagle w mosznie,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból występuje w pachwinie podczas stania lub chodzenia.

Przepuklina pachwinowa – jak przebiega leczenie przepukliny pachwinowej?

Leczenie przepukliny pachwinowej jest operacyjne. Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w sposób planowy, po wcześniejszym ustaleniu terminu. Zdarza się jednak, że zachodzi potrzeba bezzwłocznej operacji. Ma to miejsce wówczas, kiedy dochodzi do uwięźnięcia przepukliny. Wtedy też pacjent musi trafić na stół operacyjny w trybie pilnym, bowiem jest to zabieg, który będzie ratował mu życie. A na czym polega planowa operacja usunięcia przepukliny? Operacja polega na oddzieleniu worka przepuklinowego od tkanek otaczających, podwiązaniu go u podstawy lub zeszyciu brzegów otrzewnej po odcięciu worka. Kolejną najtrudniejszą częścią operacji jest zbliżenie mięśni, rozcięgien i więzadeł mocnymi szwami tak, aby pokryć ubytek, który był punktem wyjścia przepukliny. Jeśli ten ostatni etap nie będzie jednak wykonany we właściwy sposób, wtedy przepuklina utworzy się ponownie. Obecnie, po to, aby wzmocnić powłoki jamy brzusznej, wszywa się też specjalne siatki z tworzyw sztucznych, dzięki którym nawroty po operacji przepukliny zdarzają się coraz rzadziej.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.