Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi092024

09 Kwi 2024

Diagnoza i leczenie chorób węzłów chłonnych

Skąd się biorą choroby węzłów chłonnych?

Węzły chłonne są zbudowane z tkanki limfatycznej. Jako część układu immunologicznego zajmują się wychwytywaniem i neutralizowaniem szkodliwych bakterii, wirusów oraz komórek nowotworowych. Największe skupiska węzłów chłonnych znajdują się na szyi, pod żuchwą, pod pachami, w pachwinach, pod kolanami i w jamie brzusznej. Powiększenie węzłów chłonnych, czyli limfadenopatię, powoduje nadmiar limfocytów oraz innych komórek zapalnych. U dorosłych o powiększeniu węzła mówimy, kiedy jego średnica przekracza 1 cm.

Powiększenie węzłów chłonnych może być konsekwencją zakażenia wirusowego (np. odra, różyczka, ospa), bakteryjnego (np. angina), grzybiczego (np. histoplazmoza) lub choroby odzwierzęcej, jak choroba kociego pazura czy toksoplazmoza. Najczęstsze niezakaźne przyczyny limfadenopatii to choroby autoimmunologiczne, nowotwory, choroby metaboliczne, nadwrażliwość organizmu na wybrane leki, sarkoidoza, choroba Castlemana, choroba Kawasakiego.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W większości przypadków węzły chłonne powiększają się z powodu infekcji – mogą wtedy dość mocno boleć, ale to zwykle nic groźnego i kiedy infekcja ustaje węzły chłonne powracają do normy. Przy zakażeniu bakteryjnym wskazane jest przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza – po wyleczeniu węzły chłonne powinny przestać być tkliwe i powiększone. Koniecznie należy udać się do lekarza kiedy skóra w okolicy węzłów jest zaczerwieniona i mocno obrzęknięta, a objawom tym towarzyszy gorączka.

Konsultacji lekarskiej wymagają też powiększone węzły bez towarzyszącej im infekcji, zwłaszcza gdy tworzą one twardą, zbitą strukturę łatwo wyczuwalną palcami lub są miękkie i „wychodzą” na powierzchnię skóry. Jeśli węzły chłonne powiększają się w różnych miejscach, a do tego dochodzi chroniczne zmęczenie, nagła utrata masy ciała, nocne poty, gorączka o nieznanej przyczynie, może to sugerować nowotwór.

 

Diagnoza i leczenie

Diagnostyka obejmuje badanie palpacyjne oraz badania krwi, niekiedy zleca się jeszcze RTG, USG, biopsję, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Dodatkowe badania zależą od rodzaju dolegliwości oraz lokalizacji powiększonych węzłów, a leczenie ustalane jest indywidualnie, stosownie do rozpoznanej choroby.

 

Źródło: https://bibliotekanauki.pl/articles/551743.pdf

https://podyplomie.pl/medycyna/39404,powiekszone-wezly-chlonne-kiedy-kierowac-do-hematologa  

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny