Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi242024

24 Kwi 2024

Rak prostaty – rozpoznaj pierwsze objawy

Co powoduje raka prostaty? Jak go rozpoznać?

 

Przyczyny raka prostaty są najczęściej złożone. Główne czynniki ryzyka to:

 - wiek po 40 roku życia

- predyspozycje rodzinne

- nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze, cholesterol i białka

 

Mężczyźni rasy czarnej statystycznie częściej zapadają na raka prostaty. U bardzo młodych mężczyzn ta choroba diagnozowana jest rzadko, niemniej takie przypadki również się zdarzają.

 Rak prostaty nie od razu daje o sobie znać. Rozwija się powoli i praktycznie bezobjawowo, dlatego u wielu pacjentów diagnoza stawiana jest już na zaawansowanym stadium nowotworu, przez co leczenie musi być bardziej inwazyjne i nie zawsze daje oczekiwane skutki. Pierwsze dolegliwości związane z rakiem prostaty to zwykle częstomocz, zaleganie moczu, ból podczas mikcji, nagłe parcie na pęcherz.

 Kiedy choroba jest bardziej rozwinięta, chory odczuwa ból w kroczu i za spojeniem łonowym, w nasieniu pojawia się krew, a wytryski są bolesne, występują silne dolegliwości bólowe w okolicach bioder oraz kości udowych. Może też dojść do krwiomoczu, niewydolności nerek, wodonercza.

 

Skąd wiadomo, że to rak, a nie łagodny przerost prostaty?

 Większość tych objawów bardzo przypomina łagodny rozrost gruczołu krokowego, dlatego pacjenci często bagatelizują te symptomy lub niesłusznie biorą je za raka i obawiają się wizyty u lekarza. Swoje problemy zdrowotne zawsze warto skonsultować ze specjalistą lek. med. Robertem Bakuła w OnkolmedLecznicy Onkologicznej.

Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje badanie per rectum, a w razie konieczności zleca się punkcję cienkoigłową oraz USG jamy brzusznej. Przy podejrzeniu raka prostaty wykonuje się także badanie krwi na stężenie PSA, zdjęcie klatki piersiowej, TK miednicy małej, badanie obrazowe układu kostnego, scyntygrafię, ultrasonografię przezodbytniczą. Aby szybko wykryć ewentualne zmiany nowotworowe, warto regularnie zgłaszać się na badania przesiewowe – po raz pierwszy powinno się je wykonać już po ukończeniu 40 lat.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/100849,rak-prostaty-objawy-przerzuty-leczenie-rokowanie

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny