Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi092024

09 Kwi 2024

Fizjoterapia w łokciu tenisisty

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty jest bolesną przypadłością i powoduje znaczne ograniczenie ruchomości kończyny. Zdecydowana większość pacjentów z tą chorobą to osoby, które są podczas pracy narażone na przewlekłe przeciążenie stawu promieniowo-nadgarstkowego – dotyczy to m.in. programistów, dentystów, pianistów, monterów, murarzy, malarzy, hydraulików. Do patologicznych zmian dochodzi wskutek stale powtarzających się intensywnych napięć i mikrourazów w okolicy mięśni prostowników przedramienia oraz zaburzenia pracy naczyń krwionośnych.

Efektem tych zmian jest silny ból odczuwany w stawie łokciowym, który promieniuje do przedramienia i nadgarstka. Ból nasila się podczas ruchu i nawet wykonanie prostej czynności jest dla chorego bardzo problematyczne. Na łokieć tenisisty cierpią głównie osoby mające 35-55 lat.

 

Rola fizjoterapii w leczeniu łokcia tenisisty

Czasami ból ustępuje samoistnie, zwykle jednak łokieć tenisisty wymaga odpowiedniego leczenia. Schemat leczenia wygląda nieco inaczej u każdego pacjenta, w zależności od wieku, kondycji, nasilenia bólu, zakresu zmian degeneracyjnych, charakteru pracy, ale celem terapii zawsze jest poprawa struktury ścięgien mięśni prostowników, redukcja stanu zapalnego oraz przywrócenie prawidłowego ukrwienia tkanek stawu łokciowego.

Pacjent z łokciem tenisisty powinien wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przedramienia, dużą ulgę dają także odpowiednio przeprowadzane masaże. Ćwiczenia rehabilitacyjne łączy się z zabiegami fizjoterapeutycznymi: krioterapią, ultradźwiękami, falą uderzeniową, laseroterapią. Z czasem należy zwiększać obciążenie mięśni i stawu, jednak te zmiany nie mogą powodować bólu. Bardzo dobre efekty daje technika mobilizacji tkanek miękkich – ból szybciej ustępuje i poprawia się ruchomość stawu. Fizjoterapię warto uzupełnić radioterapią, która daje bardzo dobre efekty w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i łagodzi dolegliwości bólowe. Na radioterapię można się zgłosić do poradni Onkolmed, w której leczeniem łokcia tenisisty zajmuje się dr Mateusz Spałek.

W kolejnych fazach pacjent pracuje nad wzmocnieniem mięśni całej ręki i obręczy barkowej, a po powrocie do normalnej aktywności bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka – warto zaopatrzyć się w specjalne, ergonomiczne narzędzia, korzystać z podłokietników i w miarę możliwości zmodyfikować styl pracy, tak by ograniczyć obciążenie nadgarstka.

 

Źródło: https://apcz.umk.pl/JEHS/article/view/3764

https://ppm.umlub.pl/docstore/download/UMLae8b2a2febde4c71838295fa6fcab2dd/83647_CC_BY_NC.pdf

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny