24 Kwi 2024
Czy rak piersi to częsta choroba wśród kobiet?
Rak piersi – kto jest w grupie ryzyka?
Według szacunków, na raka piersi zapada rocznie 1,5 mln kobiet. Każdego roku umiera na tę chorobę ok. 400 tys. osób. W Polsce co roku diagnozę raka piersi stawia się u ponad 22 tys. kobiet, z czego niestety spora część to pacjentki z nowotworem w zaawansowanym stadium.
Rak piersi może się oczywiście rozwinąć u każdej kobiety, ale są czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Są to:
- wiek powyżej 50 lat
- niezdrowy styl życia
- wczesna pierwsza miesiączka
- późne urodzenie pierwszego dziecka
- późna menopauza
Na wiek czy predyspozycje genetyczne nie mamy większego wpływu, ale na styl życia już tak, dlatego w ramach profilaktyki raka piersi zalecana jest zdrowa dieta bogata w kwas foliowy i tłuszcze nienasycone, regularna aktywność fizyczna, unikanie zbędnej ekspozycji na promieniowanie.
Warto też regularnie badać sobie piersi, najlepiej zaraz po miesiączce, kiedy najłatwiej wyczuć ewentualne zmiany, oraz zgłaszać się na badania kontrolne do ginekologa. Po 50 roku życia zaleca się wykonać pierwszą mammografię, ale będąc w grupie ryzyka warto to zrobić wcześniej, po skończeniu 40-tki. U młodszych osób kontrolną mammografię zastępuje USG piersi>. USG piersi można wykonać w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.
Jakie symptomy mogą świadczyć o raku piersi?
W razie jakichkolwiek podejrzanych zmian w wyglądzie piersi warto zgłosić się do lekarza chirurga onkologa w OnkolmedLecznicy Onkologicznej. Rak może się objawiać zmianą koloru lub struktury skóry piersi, powiększeniem lub zmianą kształtu jednej z piersi, wydzieliną z sutków, nietypowym wyglądem brodawek (np. mocne zaczerwienienie, złuszczony naskórek, strupki, wciągnięcia tkanki). Jeśli chodzi o dotyk, to powodem do zaniepokojenia powinny być wszelkie zgrubienia i guzki w piersi oraz pod pachami.
Leczenie u każdej pacjentki wygląda nieco inaczej, zależnie od wielkości guza i jego umiejscowienia. Przy dużych guzach najczęściej konieczna jest amputacja piersi, ale mniejsze zmiany kwalifikują się do leczenia oszczędzającego. Obecnie zabiegi chirurgiczne łączy się z terapią uzupełniającą, dzięki czemu nie są one aż tak inwazyjne.
Źródło: https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-piersi-u-kobiet-czym-jest
https://journals.viamedica.pl/onkologia_w_praktyce_klin_edu/article/download/59679/45167