Jakie mogą być wczesne objawy raka?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

 

Rak

Wiele pierwszych objawów raka, jest ignorowanych przez pacjentów, ponieważ nie mają świadomości, że symptomy, których doświadczają mogą być powiązane z nowotworem. Chociaż niektóre objawy mogą być związane z innymi chorobami, nie wolno ich bagatelizowac, ponieważ często są pierwszymi sygnałami, że w organizmie rozwija się nowotwór. Objawy raka  mogą przybierać różne formy i jest niezwykle ważne, aby obserwować własny organizm i wychwycić te oznaki w jak najwcześniejszym stadium, wtedy szansa na pełne wyleczenie jest dużo wyższa.
Nie wolno oczywiście popadać w skrajność i podejrzewać, że każda zmiana w funkcjonowaniu organizmu jest już oznaką nowotworu. Trzeba jednak obserwować swoje ciało i zgłaszać się do lekarza kiedy tylko coś wzbudzi nasz niepokój.

Jakie wczesne objawy mogą wskazywać na raka?

Poniej objawy, które często umykają naszej uwadze ponieważ myślimy, że są one związane z inną chorobą.Warto zapoznać się koniecznie z tymi symptomami, aby móc uchronić siebie i swoich bliskich przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze zbyt późno postawionej diagnozy. Pamiętaj, że żaden z tych objawów sam w sobie jeszcze o niczym nie przesądza i żeby postawić ostateczną diagnozę, musisz zgłosić się do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania.

Zmiany na skórze i swędzenie skóry

Jeśli zauważysz, że na skórze zaczynają się pojawiać otwarte rany albo że twoje pieprzyki zaczynają się powiększać, nie zwlekaj z wizytą u lekarza ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka skóry.
Swędząca skóra to symptom, który może być związany z bardzo wieloma, mało poważnymi problemami i swędzenie skóry najczęściej nie jest niepokojącym objawem.Wiele jednak zależy od tego, w jakim dokładnie miejscu na ciele pojawia się świąd.

Długotrwały kaszel

Jeżeli bez żadnej wyraźnej przyczyny pojawiają się u ciebie napady kaszlu, które nie ustępują przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy, że twój układ oddechowy został zaatakowany przez nowotwór.
Atakom kaszlu mogą towarzyszyć utrata wagi i znaczny spadek apetytu.
W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą się pojawić problemy z oddychaniem, a podczas kaszlu chore osoby mogą zauważyć niewielkie ilości krwi.

Zaburzenia pracy jelit

Objawy raka jelita grubego mogą przybierać różne formy i niemal w każdym z przypadków da się zauważyć te zmiany obserwując pracę jelit. Zwracaj uwagę na to, czy w stolcu nie pojawia się krew, śluz lub ropa.
Jeśli występują u ciebie przewlekłe problemy z układem trawiennym, również nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania.

Kolor moczu

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest kolor moczu. Jej radykalne zmiany to niekiedy pierwsze objawy raka nerek. Osoby cierpiące na nowotwór nerek, oprócz zmiany koloru moczu zauważają zazwyczaj takie symptomy, jak:

 • krew w moczu,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • ból nerek,
 • przewlekłe zmęczenie.

Utrata wagi

Jak już wspominaliśmy, nagła i nieuzasadniona utrata wagi to jeden z możliwych symptomów rozwijającego się w organizmie nowotworu, najczęściej atakującego żołądek.
W początkowych stadiach rak żołądka nie daje bardzo wyraźnych objawów, ale w w bardziej zaawansowanych stadiach mogą mu towarzyszyć:

 • niechęć do jedzenia mięsa,
 • szybko pojawiające się uczucie sytości,
 • anemia,
 • problemy z trawieniem.

Długotrwały ból gardła

Długo utrzymujący się ból gardła to objaw, jaki może być związany z nowotworem gardła. Często towarzyszą mu takie symptomy, jak:

 • trudności w oddychaniu i ból podczas przełykania,
 • uczucie obecności obcego ciała w gardle wynikające z rozrostu nowotworu,
 • zmiana w barwie głosu – staje się on chrapliwy. W zaawansowanych stadiach chory może stracić głos,
 • pojawianie się krwi podczas kaszlu i zapach ropy w jamie ustnej.

Większość osób nie ma świadomości, że symptomy, których doświadczają mogą być powiązane z nowotworem. W wielu przypadkach objawy nowotworu są podobne do wielu innych chorób i bardzo często wizyta u lekarza kończy się na dużo mniej poważnej diagnozie. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, nie zwlekaj i przebadaj się, aby dać sobie szansę na pełne wyleczenie.

Gdzie leczyć raka?

Leczeniem wszystkich rodzajów nowotworów zajmują się doświadczeni lekarze onkolodzy w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.