Jak leczy się przepuklinę?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Przepuklina brzusznaCo to jest przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to przemieszczenie się narządów lub tkanek poza jamę ciała, w której normalnie powinny się znajdować, przez wykształcone otwory wrodzone lub nabyte. Przepuklina może umiejscowić się albo pod skórą (przepuklina zewnętrzna) albo w sąsiednich jamach ciała (przepuklina wewnętrzna).

Przepuklina brzuszna - jakie są przyczyny przepukliny brzusznej?

Narządy w jamie brzusznej są ułożone w określonym porządku. Aby stan ten nie został zakłócony, narządy są przytrzymywane przez mięśnie brzucha, mocne błony zbudowane z tkanki łącznej. Jeśli ciśnienie w jamie brzusznej wzrośnie, np. w wyniku wysiłku fizycznego, a któraś z tych warstw jest osłabiona, może dojść do jej rozwarstwienia, a z czasem do pęknięcia. W konsekwencji tworzy się szczelina, do której mogą się przedostać wnętrzności jamy brzusznej (fragment jelita cienkiego, część jelita grubego, pęcherz moczowy, żołądek lub śledziona). Wówczas powstaje przepuklina brzuszna.
Najczęstszymi przyczynami powstawania przepukliny brzusznej są wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych (dlatego często pojawiają się u osób starszych).
Innymi czynnikami, które wpływają na zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych, są m.in.: złe nawyki żywieniowe i palenie papierosów. Z kolei do nacisku okolic brzucha, a w konsekwencji do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego, może dojść np. w przebiegu zatwardzenia, podnoszenia ciężarów, a nawet uporczywego kaszlu.
Przepuklina brzuszna może powstać w bliźnie na brzuchu. Tzw. przepuklina brzuszna pooperacyjna może być wynikiem osłabienia operowanych mięśni. Osłabienie zszytego miejsca zwykle jest rezultatem niewłaściwej techniki chirurgicznej albo infekcji pooperacyjnej, np. zropienia szwu.

Przepuklina brzuszna- jakie są objawy przepukliny brzusznej?

Przepuklina brzuszna, niezależnie od miejsca występowania, daje ten sam, charakterystyczny zespół objawów:
miękki guz w miejscu występowania przepukliny, który początkowo daje się odprowadzić do jamy brzusznej
ból, uczucie "pociągania", pieczenie w czasie uciskania guza oraz w trakcie przemieszczania się zawartości worka przepuklinowego
ból ten promieniuje na inne okolice ciała w czasie podnoszenia ciężarów, kaszlu, napinania mięśni, podczas wypróżniania się i przy długotrwałym staniu czy siedzeniu

Przepuklina brzuszna – jak wygląda diagnostyka przepukliny brzusznej?

Diagnostyka przepuklin brzusznych jest stosunkowo prosta. Najczęściej pacjent zgłasza się do lekarza z powodu guza, który pojawia się w okolicy pępka, w pachwinie lub w mosznie podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak podczas siadania z pozycji leżącej, parcia na stolec lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Guz ten znika po obniżeniu ciśnienia w jamie brzusznej lub daje się ręcznie do niej odprowadzić. W celu potwierdzenia diagnozy można wykonać badanie ultrasonograficzne (USG), które uwidoczni wrota i zawartość przepukliny. W ten sam sposób można potwierdzić występowanie przepukliny w bliźnie.
Trudniejsza do przeprowadzenia jest diagnostyka przepukliny wewnętrznej. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma zarówno zbadanie pacjenta jak i wywiad, który przeprowadza z nim lekarz. Występowanie takich objawów jak zgaga, odbijanie, ból w klatce piersiowej lub kaszel i chrypka pojawiające się bez uchwytnej przyczyny, mogą nakłonić lekarza do wykonania USG jamy brzusznej lub zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Każde z tych badań powinno wykazać nieprawidłowości i skłonić do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przepuklina brzuszna – jak wygląda leczenie przepukliny brzusznej?

Jedynym tak naprawdę skutecznym sposobem na poradzenie sobie z przepukliną brzuszną jest zabieg chirurgiczny. Leczenie zachowawcze jest co prawda możliwe, niemniej jednak jest to metoda korzystna dla bardzo niewielkiego grona pacjentów. W innych przypadkach pas przepuklinowy może skutkować powikłaniami. W zależności od rodzaju przepukliny, stanu zdrowia pacjenta i jego wieku oraz wielu innych czynników lekarz dobiera rodzaj zabiegu, który pozwoli na optymalne usunięcie schorzenia i nie zaburzy naturalnej równowagi. W przypadku takich dolegliwości jak przepuklina mosznowa operacja jest absolutną koniecznością, kwestią dyskusyjną jest jedynie dostosowanie szczegółów zabiegu do konkretnej osoby. Operacja laparoskopowa przepukliny jest jedną z najlepszych metod możliwych do zastosowania w tym przypadku. Przeciwwskazaniami, aby leczyć schorzenia takie jak przepuklina laparoskopowo, mogą być wcześniej przebyte operacje chirurgiczne, każdorazowo jednak kwestie te konsultuje się z lekarzem.

Przepuklina brzuszna – gdzie na konsultację do lekarza?

W celu skonsultowania się co do leczenia należy się skontaktować ze specjalistą chirurgiem. Jednym z najlepszych specjalistów w operacyjnym leczeniu przepukliny jest dr n. med. Mariusz Gregorczyk, który konsultuje na Ursynowie w Warszawie. Dr Mariusz Gregorczyk  wykorzystuje najnowocześniejsze metody leczenia.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

dr n. med. Mariusz Gregorczyk

dr n. med. Mariusz Gregorczyk
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.