Co to jest kardiomiopatia?
Istnieje wiele wad serca, a wśród nich kardiomiopatie. Kardiomiopatie należą do grypy chorób mięśnia sercowego, prowadząc do dysfunkcji serca, co w konsekwencji skutkuje niedostatecznym zaopatrzeniem organizmu w krew. Kardiomiopatie są to bardzo rzadkie choroby serca, które rozwijają się wskutek uwarunkowań genetycznych.
Jakie są rodzaje kardiomiopatii?
W oparciu o klasyfikację Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnia się pięć typów schorzenia:
- kardiomiopatia rozstrzeniowa - choroba charakteryzuje się ścieńczeniem (zaciemnieniem) mięśnia sercowego w obrębie komór. Jądra kardiomiocytów (rodzaj tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej tworzącej serce) są powiększone, ale bez widocznego przerostu komórek. Dodatkowo pojawia się zwłóknienie śródmiąższowe i okołonaczyniowe,
- kardiomiopatia przerostowa - uwarunkowana genetycznie choroba serca, która charakteryzuje się asymetrycznym przerostem lewej komory serca,
- kardiomiopatia restrykcyjna - to najrzadziej występujący typ kardiomiopatii, zmiany chorobowe znacznie utrudniają rozciąganie włókien mięśnia sercowego i napełnianie go krwią,
- arytmogenne kardiomiopatie prawej komory - rzadko występująca kardiomiopatia o podłożu genetycznym, polega ona na zwyrodnieniu tłuszczowym mięśnia sercowego oraz rozstrzeniu prawej komory, schorzenie znacznie zwiększa ryzyko występowania arytmii komorowych,
- kardiomiopatie nieklasyfikowane.
Jak objawia się kardiomiopatia?
W początkowym okresie choroby kardiomiopatie najczęściej nie manifestują się charakterystycznymi objawami. Dopiero zaawansowany stan powoduje dolegliwości związane z niewydolnością serca, którymi są:
- nieregularny rytm serca, kołatanie serca,
- ogólny niepokój,
- uczucie duszności, braku powietrza, niemożność wzięcia głębokiego oddechu,
- chroniczne zmęczenie,
- opuchlizna nóg,
- zawroty głowy,
- nadmierna potliwość,
- "mroczki" przed oczami,
- zasłabnięcia wysiłkowe,
- omdlenia, utraty przytomności,
- zadyszka,
- duszność w czasie aktywności fizycznej,
- męczący przewlekły kaszel,
- W niektórych rodzajach kardiomiopatii występuje ból (typowy dla dusznicy bolesnej), tj.: rozpierające, ugniatające, piekące uczucie bólu powyżej mostka, promieniujące do lewego ramienia i łopatki. Pojawiają się one niezależnie od pozycji ciała i trwają nawet przez kilkanaście minut.
Jak się diagnozuje kardiomiopatię?
Podejrzenie kardiomiopati należy wysunąć na podstawie pojawienia się objawów niewydolności serca, zwłaszcza u osoby narażonej na któryś w wymienionych wyżej czynników etiologicznych.
Podstawowym badaniem pozwalającym na weryfikację rozpoznania jest badanie echokardiograficzne, czyli EKG. Lekarz używając specjalnie przystosowanej głowicy, ogląda serce, ocenia jego ruchy podczas skurczu i rozkurczu, dokonuje pomiarów poszczególnych jam serca oraz mierzy przepływ krwi przez zastawki. Badanie to daje zatem wiele informacji na temat budowy i czynności mięśnia sercowego i jest nieodzowne w diagnostyce kardiomiopatii.
Zwykle badanie echo serca w połączeniu z badaniem fizykalnym i oceną dolegliwości pacjenta pozwala na wysunięcie podejrzenia choroby. Czasem konieczne jest wykonanie biopsji mięśnia sercowego.
Pozostałymi przydatnymi w diagnostyce kardiomiopatii badaniami są RTG klatki piersiowej, badanie elektrokardiograficzne (EKG), badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, podstawowe badania laboratoryjne i ewentualnie próba wysiłkowa. W pojedynczych przypadkach istnieją wskazania do badań genetycznych.
Jak leczy się kardiomiopatię?
Leczenie ma głównie charakter objawowy. Należy ograniczyć aktywność fizyczną oraz zmniejszyć podaż soli i płynów. Zastosowanie znajdują leki moczopędne, leki rozszerzające naczynia obwodowe, leki obniżające ciśnienie krwi, preparaty naparstnicy. Jeśli występują zaburzenia rytmu serca konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego. W ciężkich przypadkach wykonuje się przeszczep serca.
W celu umówienia się na badanie EKG lub ECHO serca skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337