Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu

Choroby narządu ruchu

Kwi272022

27 Kwi 2022

Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i leczenie

Bólem krzyża nazywa się ból dolnego odcinka kręgosłupa, tzw. odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Jest to dolegliwość niezwykle powszechna – doświadcza jej niemal każdy z nas. Stanowi jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy oraz pogorszenia jakości życia, mimo że bardzo rzadko jest związany z poważną chorobą.

Czytaj więcej
Kwi052022

05 Kwi 2022

Zaburzenia świadomości w chorobie nowotworowej - przyczyny

Świadomość zależy od prawidłowego działania dwóch struktur: kory mózgowej i leżącego niżej, w tzw. pniu mózgu, układu siatkowatego (dokładniej jego części aktywującej).

Czytaj więcej
Lut192021

19 Lut 2021

Zaburzenia czynnościowe z towarzyszącymi objawami klinicznymi

Zaburzenie czynnościowe (funkcjonalne) jest stanem chorobowym , który utrudnia normalne funkcjonowanie procesów fizjologicznych, że pozostaje w dużym stopniu wykryte badanej rozwarstwienie nawet pod mikroskopem.

Czytaj więcej
Sie192020

19 Sie 2020

Medycyna mitochondrialna w nowotworach

Jedną z nowych, dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny jest medycyna mitochondrialna. Wyróżnia się ona ogromnym potencjałem rozwojowym i stanowi obiecujące uzupełnienie medycyny prewencyjnej. Medycyna mitochondrialna koncentruje się na przyczynach rozwoju chorób przewlekłych, a zrozumienie tych procesów na poziomie molekularnym może zminimalizować ryzyko wielu chorób.

Czytaj więcej
Lip062020

06 Lip 2020

Infekcje dróg rodnych - przyczyny, rodzaje, leczenie, powikłania

Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny.

Czytaj więcej
Lip052018

05 Lip 2018

Na czym polega metoda Ponsetiego?

Prace Ponsetiego nad nową metodą objęły badania nad pacjentami leczonymi wcześniej chirurgicznie (ocena 22 chorych z wrodzoną stopą końsko-szpotawą leczonych operacyjnie w 1920 r. przez Dr. Artura Steindlera).

Czytaj więcej
Lip022018

02 Lip 2018

Dlaczego robi się USG bioderek noworodka?

Badanie USG bioderek noworodka, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. W czasie badania lekarz ortopeda dziecięcy sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia.

Czytaj więcej
Cze192018

19 Cze 2018

Kiedy można zrobić iniekcję dostawową u dziecka?

Kwas hialuronowy, znany ze swojego zastosowania w kosmetyce i medycynie estetycznej, jest od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany w ortopedii, zwłaszcza w leczeniu schorzeń stawów.

Czytaj więcej
fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny