19 Cze 2018
Kiedy można zrobić iniekcję dostawową u dziecka?
Kwas hialuronowy, znany ze swojego zastosowania w kosmetyce i medycynie estetycznej, jest od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany w ortopedii, zwłaszcza w leczeniu schorzeń stawów. Zastrzyki z kwasu hialuronowego przyniosą ulgę w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolan oraz stawów w obrębie rąk i stóp, a także zmian chondromalcyjnych stawów kolanowych u osób młodych i dzieci . Jak przebiega leczenie stawów z pomocą kwasu hialuronowego i na czym polega działanie tej dobroczynnej substancji?
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to naturalny składnik naszego organizmu. W warunkach fizjologicznych przyjmuje on postać soli kwasu hialuronowego, czyli hialuronianu, wydzielanego do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Obecność tej substancji w płynie stawowym sprawia, że jest on lepki i sprężysty, a to z kolei warunkuje prawidłową ruchomość stawu. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego ulega jednak stopniowemu zmniejszeniu. Dodatkowo, pod wpływem choroby zwyrodnieniowej stawów, jest on niszczony przez enzymy zwane proteazami. Niedobory hialuronianu w płynie stawowym skutkują dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem ruchu w obrębie stawów.
Kiedy warto wstrzyknąć kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest substancją znakomicie wiążącą wodę, dlatego najczęstszymi wskazaniami do jego zastosowania dostawowego są choroby związane z dehydratacją poszczególnych tkanek. Leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej, pourazowych uszkodzeń chrzęstnych, czy przeciążeniowych urazów łąkotki w skutek jej odwodnienia może być wspomagane wiskosuplementacją.
Trzeba jednak zaznaczyć, iż sama iniekcja kwasu hialuronowego bez odpowiedniej rehabilitacji nie usunie przyczyny powstania poszczególnych urazów, a może jedynie zmniejszyć ich skutek w postaci bólu, krepitacji („chrzęszczenia” w stawie) czy stanu zapalnego błony maziowej. Nie łudziłbym się również, że sam hialuronian jest w stanie odbudować uszkodzoną chrząstkę szklistą (z tym mają problem nawet komórki macierzyste), a jedynie zabezpieczyć ją przed dalszą, szybko postępującą degeneracją.
Z własnego, fizjoterapeutycznego doświadczenia mogę dodać, iż zastosowanie kwasu hialuronowego w przypadku niewielkich uszkodzeń chrząstki (np. towarzyszących urazom ACL, MCL lub łąkotek) ma bardzo dobre efekty przeciwbólowo/przeciwzapalne. Swoiste odżywienie stawu oraz poprawa jego „smarowania” przekłada się na jego lepszą pracę i mniejsze dolegliwości bólowe podczas powrotu do sprawności. Trzeba jednak wspomnieć, iż w przypadku rekonstrukcji więzadeł (np. ACL, czy MCL) nie powinien być on podawany wcześniej niż po pół roku od operacji ze względu na procesy przebudowy tych tkanek.
Jakie są przeciwwskazania do wiskosuplementacji?
Do najczęstszych wskazań do wiskosuplementacji należą: różne stadia zaawansowania choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, a także okresowe zastąpienie i uzupełnienie płynu maziówkowego, szczególnie w przypadku osób aktywnie i regularnie używających stawów kolanowych objętych schorzeniem.
Przeciwwskazania do wiskosuplementacji to:
- wszelkie ropne zapalenia stawów,
- choroby zapalne,
- aktywne zakażenia bakteryjne, bakteriemia,
- cukrzyca,
- zmiany skórne stawów kolanowych (okolicy iniekcji),
- bakteryjne zapalenie wsierdzia,
- koagulopatie,
- obniżenie odporności.
Przeciwwskazaniem do zastrzyków w staw kolanowy jest również przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz implanty stawu kolanowego, którego miałaby dotyczyć iniekcja.
Jak wygląda iniekcja dostawowa z kwasu hialuronowego?
Etapy iniekcji dostawowych to diagnoza i terapia. Pierwsza wykonywana jest w celu zdiagnozowania bólu torebki stawowej i podaje się lek w znieczuleniu miejscowym, który chwilowo eliminuje ból. Jeśli stwierdzono już przyczynę bólu danego stawu, lekarz przechodzi do wykonania drugiego etapu iniekcji dostawowych. W sekcji terapeutycznej lekarz specjalista może podać do niego takie leki, jak np. kortykosteroidy. Dzięki zmniejszeniu natężenia bólu pacjent będzie mógł rozpocząć ćwiczenia poprawiające funkcję stawu.
Przed wykonaniem iniekcji dostawowych skóra pacjenta zostaje dokładnie zdezynfekowana a następnie za pomocą cienkiej igły, pod kontrolą promieniowana rentgenowskiego do stawu podany jest środek kontrastowy. Pomoże to w stwierdzeniu, czy położenie igły w stawie jest prawidłowe (należy jednak podkreślić, że nie każdą iniekcję dostawową przeprowadza się pod kontrolą RTG - badania obrazowe wykorzystuje się np. w razie podawania leków do stawów kręgosłupa). Jeśli jest to terapia diagnostyczna, zostaje podany środek znieczulający, a jeśli wykonywana jest terapia bolącego stawu, podana zostaje mieszanka środka znieczulenia miejscowego i kortykosteroidu. Zabieg iniekcji dostawowych trwa około 15 minut. Stosuje się zazwyczaj serię 3 do 5 zastrzyków podawanych do jednego stawu. Zabieg wykonywany jest w odstępach siedmiodniowych. Iniekcje dostawowe można powtarzać co kilka lub kilkanaście miesięcy.
Iniekcji dostawowych może wystąpić chwilowe krwawienie. Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na któryś z podanych mu leków, może wystąpić zaczerwienienie lub swędzenie skóry. Nie ma się jednak czego obawiać. Reakcja powinna minąć po około 5 dniach od wykonania zabiegu. Ważnym aspektem jest także to iż po wykonaniu zabiegu iniekcji dostawowej pacjent prawdopodobnie nie będzie w stanie jeździć samochodem przez około 3 godziny do momentu, aż nie ustąpi działanie leku.
Gdzie można zrobić wiskosuplementację u dziecka?
Wiskosuplementację kwasem hialuronowym u dziecka wykonywana jest przez ortopedę. Bardzo dobry i polecany ortopeda dziecięcy jest w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.