02 Lip 2018
Dlaczego robi się USG bioderek noworodka?
Badanie USG bioderek noworodka, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. W czasie badania lekarz ortopeda dziecięcy sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia. USG bioderek należy powtórzyć trzykrotnie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na całkowite wyleczenie.
Badanie USG bioderek noworodka (preluksacja) to bardzo szczegółowe badanie – pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości, których podczas zwykłego badania nie można zdiagnozować. Pierwszy raz stawy biodrowe noworodka podlegają kontroli przez neonatologa krótko po urodzeniu. Odbywa się to w szpitalu. Jeśli lekarz ortopeda dziecięcy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, kieruje dziecko do dalszej obserwacji. Jeśli nie, zleca wykonanie obowiązkowego USG bioderek noworodka w ciągu najbliższych tygodni.
Jakie są wskazania do badania USG bioderek noworodka?
Obecnie, lekarze ortopedzi dziecięcy zlecają badanie usg bioderek u wszystkich dzieci, aby jednoznacznie wykluczyć. Jest to deformacja stawów biodrowych, która może pojawić się w czasie ciąży, podczas porodu lub kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. W prawidłowo funkcjonującym biodrze głowa kości udowej spoczywa w panewce. Natomiast u dzieci z rozwojową dysplazją stawu biodrowego głowa kości udowej porusza się do przodu i do tyłu, a w ciężkich przypadkach może wypadać z panewki. Wówczas konieczne jest ponowne umieszczenie jej w kieszeni. W najcięższych przypadkach wprowadzenie głowy kości udowej do panewki jest niemożliwe.
Prawdopodobieństwo rozwojowej dysplazji stawu biodrowego jest wyższe, gdy na skutek małowodzia płód ma mało miejsca w macicy. Przyczyną tej deformacji może być również niewłaściwe położenie dziecka w macicy – tak zwane położenie miednicowe. Ryzyko dysplazji wzrasta także u dzieci, które mają w rodzinie przypadki tego schorzenia. Co ciekawe, rozwojowa dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców, zwłaszcza u pierworodnych. Decydując się na badanie USG bioderek noworodka, lekarze ortopedzi dziecięcy biorą pod uwagę te czynniki. Ponadto wskazaniem do przeprowadzenia badania są zaobserwowane podczas badania fizycznego objawy, na przykład brak zdolności do poruszania udami w zewnętrzną stronę w chwili urodzenia, „kliknięcie” słyszane lub wyczuwane przez lekarza ortopedę dziecięcego podczas poruszania udami dziecka w czasie standardowego badania kontrolnego oraz różnice w długości lub wyglądzie nóg dziecka.
Jak przebiega badanie USG bioderek noworodka?
USG bioderek noworodka jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Badanie nie wymaga większego przygotowania. Warto jednak nakarmić wcześniej dziecko, dzięki czemu będzie spokojniejsze podczas badania. Należy się też upewnić czy ma czystą pieluszkę. Przed badaniem zdejmujemy dziecku pieluszkę i odsłaniamy brzuszek. Następnie kładziemy na plechach lub na boku na specjalnym stole. W okolicach biodra dziecka rozprowadzany jest żel, do którego przykładane jest urządzenie wytwarzające fale dźwiękowe, które po odbiciu się wytwarzają obraz. Całe badanie trwa około kilkunastu minut. Warto też umówić się na badanie ortopedyczne, podczas którego zostanie sprawdzone, czy dziecko nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek i czy są one tej samej długości.
Jak dbać o bioderka noworodka?
Jeśli nieprawidłowości są nieznaczne, lekarz ortopeda dziecięcy może zalecić układanie maluszka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie. Dobre do tego celu są pieluszki z flaneli, które nie zwijają się między nóżkami malca. To jednak niezła warstwa grzewcza, dlatego pieluchując dziecko w ten sposób, nie zakładaj już mu dodatkowego ubranka, by zapobiec odparzeniom, a u chłopców nie przegrzewać jąder. Zakładane na pieluszkę ubranka nie mogą być ani obcisłe, ani zbyt luźne (bo wtedy pieluszka będzie się wysuwała). Praktyczniejsze mogą być gotowe rożki, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki. Troska o prawidłowy rozstaw bioderek to podstawa przy kłopotach z bioderkami. Dlatego noś niemowlaka okrakiem na biodrze, tak aby miał rozchylone nogi (jedna od przodu, druga po tylnej stronie twojego tułowia). Nie prostuj maluchowi nóżek, aby go zmierzyć, dopóki lekarz ortopeda dziecięcy na to nie zezwoli. Jak najczęściej staraj się zapewnić dziecku możliwość swobodnego fikania nóżkami. Często zmieniaj jego pozycję, aby mogło kształtować stawy, rozwijać czucie ciała i koordynację ruchów.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.