Blokada śródstawowa i okołostawowa stawów kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

W dniu 8.07.2022r. punkt pobrań i gabinet zabiegowy są nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w przyszłym tygodniu.
Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Blokada stawowa i okołostawowa kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowegoJaka jest etiopatogeneza bólów kręgosłupa?

Blokada czyli ostrzyknięcie chorych stawów kręgosłupa mieszaniną leku miejscowo znieczulającego oraz sterydu, jest jedną ze skutecznych metod leczenia bólów kręgosłupa lędźwiowego. Głównym celem blokady śród i okołostawowej jest zahamowanie stanu zapalnego stawu, związanego najczęściej z chorobą zwyrodnieniową lub zmianami przeciążeniowymi. Blokada farmakologiczna ma dwojakie zastosowanie:

 • po pierwsze jest to zabieg mający na celu stłumienie dolegliwości bólowych Pacjenta,
 • po drugie potwierdzenie miejsca genezy bólu.

W przypadku wielopoziomowej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, blokada może być użyta jako etap planowania leczenia operacyjnego celem określenia poziomu wywołującego największe dolegliwości bólowe.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych spowodowaną przez:

 • otyłość,
 • brak ruchu,
 • niewłaściwą organizacja stanowiska pracy,
 • dźwiganie ciężkich przedmiotów - przewlekłe zmiany przeciążeniowe generują odpowiedz zapalną w obrębie stawu oraz ból.

Choroba zwyrodnieniowa jest także jedną z częstszych przyczyn absencji w pracy.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa dotyczą krążków międzykręgowych łączących trzony sąsiadujących kręgów oraz stawów międzykręgowych współodpowiadających za ruchy kręgosłupa. Zmiany przeciążeniowe krążków, jak i stawów prowadzą do ich powolnej degeneracji (zwyrodnienia). W przypadku krążków jest to:

 • odwodnienie,
 • utrata sprężystości, a następnie uszkodzenie struktury krążka,
 • skutkujące przesunięciem się jądra miażdżystego.

Fragmenty krążka międzykręgowego mogą uciskać biegnące do tyłu od niego korzenie nerwowe czego efektem dolegliwości bólowe (rwa kulszowa, udowa).
Przeciążone stawy międzykręgowe ulegają zapaleniu a następnie zwyrodnieniu, tj. przebudowie stawu, zwłóknieniu i zwapnieniu. Ze względu na bogate unerwienie, zmieniony zapalnie staw międzykręgowy może być zalążkiem silnych osiowych bólów kręgosłupa, z towarzyszącym wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Przebudowany staw międzykręgowy może również podrażniać korzenie nerwowe przebiegające do przodu od niego.
Blokada śród/okołostawowa ma na celu zniwelowanie osiowych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Często udaje się uzyskać całkowite ustąpienie dolegliwości lub ich znaczne zmniejszenie pozwalające ograniczyć ilość leków przeciwbólowych przyjmowanych doustnie. Dodatkowo zmniejszenie bólu umożliwia dalszą skuteczną rehabilitację, która jest podstawową formą leczenia oraz zapobiegania progresji choroby zwyrodnieniowej stawów.

Na czym polega zabieg blokady śród i okołostawowej stawów kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego?

Zabiegowi blokady stawów kręgosłupa poddawani są Pacjenci uprzednio zakwalifikowani przez neurochirurga z naszego ośrodka. Prosimy o zabranie ze sobą najświeższych badań obrazowych kręgosłupa. Czas trwania zabiegu to około 30-45 minut. Blokada wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem zabiegu prosimy o poinformowanie lekarza o wszelkich dotychczas rozpoznanych uczuleniach na leki. Przed podaniem blokady lekarz upewnia się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, takich jak świeże zmiany zapalne lub rany okolicy blokady. Ostrzyknięcie stawów kręgosłupa przeprowadzane jest pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego (USG). W trakcie zabiegu pacjent może odczuć delikatne ukłucie igły oraz uczucie rozpierania podczas wstrzykiwania preparatu. Mieszanka leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych działa od razu po podaniu, jednakże maksymalny efekt działania pojawia się kilka godzin/dni po ich wstrzyknięciu. Po kilku godzinach dolegliwości bólowe mogą powrócić (co jest to normalne), ponieważ przeciwzapalne działanie leku sterydowego pojawia się dopiero między 2-3 a 14 dniem po podaniu blokady. Efekt blokady utrzymuje się z reguły przez kilka tygodni, choć w niektórych przypadkach może trwać nawet do roku.
Pojedynczy zabieg blokady stawów międzykręgowych nie zawsze przynosi oczekiwane efekty - czasem wymaga powtórzenia po ok 6-8 tygodniach. Przyjmuje się, iż blokad sterydowych nie powinno się wykonywać częściej niż raz na kwartał. Do każdego zabiegu wymagana jest kwalifikacja przez neurochirurga z naszego ośrodka.
Po zabiegu blokady okołostawowej może dojść do przemijającego podwyższenia poziomu cukru we krwi, wzrostu ciśnienia tętniczego i przyspieszenia akcji serca (efekt podania sterydów i leków miejscowo znieczulających). U zdrowych osób działania niepożądane nie wymagają leczenia, ale zaleca się, by przynajmniej jeden dzień po zabiegu Pacjent prowadził spoczynkowy tryb życia.

Jakie przeciwwskazania do blokady kręgosłupa?

Przeciwwskazaniem do podania blokady sterydowej:

 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • nieleczone/źle leczone nadciśnienie tętnicze krwi,
 • nieleczona/źle leczona cukrzyca,
 • uczulenie na określone leki (sterydy, leki miejscowo znieczulające),
 • trwająca infekcja,
 • zmiany zapalne/uszkodzenia skóry/ świeże rany w miejscu wykonania blokady.

Blokada jest wykonywana pod kontrolą ultrasonograficzną (USG), a więc nie wymaga użycia promieniowania jonizującego.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu u neurochirurga skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. 222902337

lek. med. Piotr Izdebski

Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia
lek. med. Piotr Izdebski

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.