Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź082020

08 Paź 2020

Zaburzenia snu u dziecka - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Co to są zaburzenia snu u dziecka i jakie są rodzaje?

Zaburzenie snu to wszelkie zakłócenia czasu trwania lub jakości snu. Obejmuje to trudności w zasypianiu i pozostawaniu w śnie, ale może również obejmować spanie, po którym następuje budzenie się bez uczucia bycia zregenerowanym.

Najczęściej występujące zaburzenia snu u dzieci to:

Wiele z nich jest unikalnych dla każdego dziecka i może być nawet wynikiem działania rodziców – którzy mają najlepsze intencje – prowadzącego w rzeczywistości do zwiększenia problemów związanych ze snem. Trudności w zasypianiu u dzieci mogą również wynikać z chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry lub egzema.

Jakie są przyczyny zaburzeń snu u dziecka?

Rodzic, który zauważa u dziecka symptomy zaburzenia snu, powinien z nim przede wszystkim porozmawiać o tym, czy problem istnieje, a następnie spróbować ustalić jego przyczyny. Kiedy szybko uda się je wyeliminować, być może nie będzie konieczne podejmowanie leczenia.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci należą:

  • traumatyczne przeżycia,
  • przewlekły stres (np. związany z nauką),
  • lęki wieku dziecięcego,
  • problemy społeczne (np. wykluczenie z grupy rówieśniczej),
  • zaburzenia rytmu dobowego,
  • niewłaściwa dieta (w tym spożywanie wieczorem napojów zawierających kofeinę, np. Coca Coli),
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • dolegliwości bólowe,
  • niedrożność górnych dróg oddechowych wywołana alergią lub infekcją,
  • bezdech senny,
  • kolka,
  • ząbkowanie.

Jakie są objawy zaburzeń snu u dzieci?

U niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej występuje bezsenność uwarun­kowana behawioralnie pod postacią bezsenności z braku dyscypliny lub bezsenności warunkowej. Charakteryzuje się trudnościami z zasypianiem wieczorem lub ponownym - w nocy, po wybudzeniu.
U nastolatków często diagnozuje się zespół opóźnionej fazy snu (ang. delayed sleep phase type, DSPT). W zespole tym, zwyczajowe godziny snu i czuwania zostają przesunięte o ok. 2 godziny w porównaniu z przyjętym społecznie czasem.
Ponad 17 proc. dzieci po wybudzeniu jest zdezorientowanych, jednak u niektórych może występować rodzinnie. Lęki nocne, kolejna parasomnia snu NREM, wystę­pują u 1-6,5% dzieci, rozpoczynają się we wczesnym dzieciństwie. Zdarza się także lunatykowanie (szczególnie między 8. a 12. r.ż.). Prawie 15 proc. najmłodszych miewa także koszmary senne. Zespół niespokojnych nóg, który występuje często w grupie wiekowej 11-13 lat, także jest objawem zaburzenia snu.

Jak leczy się zaburzenia snu u dziecka?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia bezsenności u dzieci, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem neurologiem dziecięcym lub pediatrą, aby wykluczyć zaburzenia snu spowodowane przez poważne schorzenie neurologiczne, które musi być specjalnie traktowane przez specjalistę.
Leczenie problemów ze snem dziecka nie jest łatwe, gdy są one spowodowane przez złe nawyki snu, stres, nadmierną fascynację lub zachowanie. Wielokrotnie, leczenie bezsenności u dziecka może odnieść sukces tylko wtedy, gdy dziecko nauczy się spać i odzyska dobry, zdrowy sen na własną rękę. Dlatego też ważne jest, aby dziecko miało jakieś ćwiczenia lub narzędzia, które może wykonywać samodzielnie, gdy budzi się w środku nocy.

Nigdy nie należy stosować leczenia farmakologicznego bez konsultacji z lekarzem, szczególnie wśród dzieci. Środki nasenne niosą pewne ryzyko i wiele razy nie pomagają dotrzeć do rzeczywistego źródła problemu. Jeśli chcesz spróbować pokonać bezsenność dziecka. spowodowaną złymi nawykami i powiedzieć dobranoc zaburzeniom snu, twoje wysiłki powinny koncentrować się na przekwalifikowaniu mózgu i ponownej nauce nawyków sennych.

Rodzice mogą zrobić wiele, aby pomóc swoim dzieciom przezwyciężyć ich problemy ze snem i pomóc im uzyskać głęboki, odbudowujący sen, którego potrzebują do rozwijania się w sile i zdrowiu. Nocą, mózg dziecka przetwarza i zapisuje wszystkie informacje, których nauczyło się w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest dla niego, aby uzyskać dobry sen w nocy.
Kiedy rodzice podejrzewają u swojego dziecka, że przyczyny mogą być neurologiczne, jak najszybciej powinni skonsultować się z lekarzem neurologiem dziecięcym.

Co można zrobić w domu, aby pomóc dziecku z bezsennością i zwalczyć problemy, które napotyka?

Wprowadź rutynę: Rutynowy sen jest bardzo ważny. Zawsze wykonuj te same czynności w tym samym czasie i staraj się zachować tę rutynę z dala od nieoczekiwanych zmian. Proces, opierający się na technikach behawioralnych jest ważny, tak że dzieco może dostosować swój zegar biologiczny, uspokoić rytm i ustanowić kontrolę nad snem.
Lekkie kolacje: Przygotuj lekką kolację, która jest łatwa do strawienia. Staraj się unikać jedzenia z cukrem, ponieważ może ono dać dzieciom przypływ energii. Nie powinny one jeść lub pić niczego, co zawiera kofeinę, na przykład herbaty, kawy lub napojów gazowanych.
Żadnych gier przed snem: Gry mogą nadmiernie pobudzić dziecko.
Wczesne pory snu: Dzieci powinny spać między 9, a 10 godzin na dobę, więc wysyłaj je do łóżka wcześnie. 20:00 to dobry czas dla dziecka, aby znalazło się łóżku.
Włóż do łóżka coś, co dziecko lubi i z czym może spędzić całą noc: W ten sposób, skojrzy ono sen z tym przedmiotem. Spraw, aby dziecko poczuło się wygodnie w łóżku.
Przeczytaj bajkę przy zapalonym świetle, w spokojnej atmosferze: Przygotuj je do spania, mów cicho, tak żeby się zrelaksowały. Unikaj podekscytowania. Kiedy zobaczysz, że są wygodne, opuść pomieszczenie.
Upewnij się, że w pokoju jest cicho i ciemno: Utrzymanie światła z dala od pomieszczenia jest ważne w walce z bezsennością u dzieci. Na zegar biologiczny mają wpływ warunki środowiskowe. Gdy jest ciemno, nasz mózg mówi nam, że nadszedł czas na sen, a światło nie pozwala nam zasnąć.
Jeśli zaczną płakać, nie wracaj natychmiast: Poczekaj kilka minut zanim wejdziesz do pokoju, aby uspokoić dziecko. Kiedy już się uspokoi, opuść pomieszczenie.
Staraj się nie gniewać i denerwować: To wymaga cierpliwości, ale ważne jest, aby trzymać się ściśle rutyny, aby dziecko mogło nauczyć się zasypiać na własną rękę. Jeśli wstanie z łóżka, włóż je z powrotem, bez żadnego konfliktu.
Stymulacja neuropoznawcza może być pomocnym narzędziem przeciwko dziecięcej bezsenności: Leczenie niefarmakologiczne jest skierowane do pracy nad połączeniami w sieciach neuronowych, wykorzystywanych w zasypianiu i przyczynia się do zwiększenia zróżnicowanych zadań mózgu, związanych z zasypianiem. Zmieniając strukturę snu można zmniejszyć problemy ze snem dziecka.

Jakie są skutki zaburzeń snu u dziecka?

Dzieci, które przesypiają zbyt małą ilość czasu w ciągu doby oraz te pociechy, których jakość snu jest nieodpowiednia, mogą doświadczać trudności ze zdobywaniem szkolnej wiedzy.
Pojawiać się u nich mogą jednak nie tylko problemy natury edukacyjnej – przy długo utrzymujących się zaburzeniach snu dochodzić może nawet do spowolnienia tempa ich rozwoju psychomotorycznego.
Zaburzenia snu z całą pewnością są więc poważnym problemem, który wymaga leczenia.

Gdzie pójść z dzieckiem na konsultację do neurologa dziecięcego?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia prywatna, gdzie można przyjść na konsultację do lekarza neurologa dziecięcego. Działa w niej Poradnia Neurologii Dziecięcej gdzie leczone są dzieci. Pracują w niej bardzo dobrzy neurolodzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych u dorosłych i dzieci.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa dziecięcego, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
laroche-posay.pl/artykul/czym-objawiaja-sie-zaburzenia-snu-u-dzieci-i-jak-z-nimi-walczyc/a36571.aspx
pulsmedycyny.pl/objawy-i-skutki-zaburzen-snu-u-dzieci-885849
cognifit.com/pl/insomnia-in-children

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny