Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj202025

20 Maj 2025

Czynniki genetyczne powodujące nowotwory skóry

Streszczenie

Czytelniku, genetyczne czynniki ryzyka nowotworów skóry obejmują szeroką gamę zarówno pojedynczych wariantów genowych, jak i wielogenowych zespołów predysponujących. Najczęściej spotykane mutacje w czerniaku to zmiany w genach CDKN2A i CDK4, a także w genach BRAF i NRAS, które modyfikują ścieżki sygnałowe MAPK, zwiększając proliferację melanocytów. Polimorfizmy w genie MC1R, odpowiedzialne za czerwony kolor włosów i jasną karnację, niezależnie podnoszą ryzyko zarówno czerniaka, jak i raków podstawnokomórkowego (BCC) oraz kolczystokomórkowego (SCC). W przypadku BCC kluczowe są mutacje w genie PTCH1 (zespół Gorlina), a w SCC często obserwuje się mutacje TP53 i PTEN. Zespoły takie jak xeroderma pigmentosum czy Li-Fraumeni znacząco zwiększają predyspozycję do wystąpienia nowotworów skóry poprzez defekty w mechanizmach naprawy DNA. Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie oferuje kompleksową diagnostykę genetyczną, dermoskopię, badania molekularne oraz spersonalizowane terapie – od chirurgii onkologicznej, przez immunoterapię i leczenie celowane, aż po udział w badaniach klinicznych. Zapraszamy Cię na konsultację do naszych specjalistów, którzy zaprojektują indywidualną ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną, bazując na najnowszych wynikach badań klinicznych i opracowaniach medycznych.

Co to są genetyczne czynniki ryzyka nowotworów skóry?

Genetyczne czynniki ryzyka to zmiany w materiale genetycznym, które dziedziczysz lub nabywasz i które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu skóry. Mogą to być mutacje germinalne (dziedziczne) lub somatyczne (powstałe w komórkach skóry). Wiele z tych mutacji dotyczy genów kontrolujących cykl komórkowy, naprawę DNA oraz szlaki sygnałowe odpowiadające za wzrost i podział komórek. Rozpoznanie predyspozycji genetycznych pozwala na wczesne wdrożenie odpowiedniego nadzoru dermatologicznego i profilaktyki.

Główne typy nowotworów skóry i ich uwarunkowania genetyczne

Czerniak złośliwy (melanoma)

CDKN2A i CDK4

Gen CDKN2A jest głównym genem predysponującym do rodzinnego czerniaka, odpowiadającym za produkcję białek p16INK4a i p14ARF, które hamują cykl komórkowy oraz wzmacniają szlak p53. Mutacje germinalne w CDKN2A zwiększają ryzyko czerniaka nawet 65-krotnie. Również mutacje w genie CDK4, konkurencyjnym dla p16, wiążą się z podwyższonym ryzykiem zachorowania.

BRAF i NRAS

Aktywujące mutacje BRAF (najczęściej V600E) występują u 40–50% chorych na czerniaka i prowadzą do stałej aktywacji ścieżki MAPK, co zwiększa proliferację melanocytów. Mutacje w genie NRAS występują u około 15–20% pacjentów i również nadmiernie pobudzają szlaki proliferacyjne.

MC1R

Polimorfizmy w genie receptora MC1R odpowiedzialne za jasną karnację i piegowatość występują u 10–15% populacji i niezależnie od innych czynników fototypu zwiększają ryzyko czerniaka (OR 1,48 overall) oraz NMSC (BCC i SCC).

Inne geny

Nowe badania wskazują na rolę genów telomerazy (TERT), POT1, ACD i TERF2IP w familiarnym czerniaku, a także genu BAP1 w zespole mieszanych nowotworów. Mutacje w MITF oraz genach naprawy DNA (BRCA1/2, TP53) także zwiększają ryzyko czerniaka i innych nowotworów skóry.

Rak podstawnokomórkowy (BCC)

Główne czynniki genetyczne obejmują mutacje w genie PTCH1 (i rzadziej PTCH2), które wyłączają hamowanie szlaku hedgehog, prowadząc do niekontrolowanej proliferacji komórek skóry. Zespół Gorlina (BCNS) związany z mutacjami PTCH1 predysponuje do licznych BCC w młodym wieku.

Rak kolczystokomórkowy (SCC)

Mutacje TP53, które uniemożliwiają prawidłową kontrolę cyklu komórkowego i niszczenie komórek z uszkodzonym DNA, występują w większości SCC . Dodatkowo delecje w genie PTEN, regulatorze ścieżki PI3K/AKT, sprzyjają progresji SCC.

Zespoły genetyczne predysponujące

Zespół Gorlina (BCNS)

Mutacje PTCH1/2 prowadzą do wrodzonej aktywacji szlaku hedgehog i licznych BCC już w dzieciństwie.

Xeroderma pigmentosum (XP)

Defekty w genach naprawy nukleotydów (XPA–XPG) uniemożliwiają naprawę uszkodzeń UV, co powoduje bardzo wczesne pojawianie się BCC, SCC i czerniaka.

Zespół Li-Fraumeni

Mutacje germinalne TP53 skutkują predyspozycją do różnych nowotworów, w tym czerniaka i SCC, w młodym wieku.

Inne

Zespoły takie jak Bloom, Werner czy zespół Fanconiego zwiększają ryzyko NMSC przez defekty replikacji i naprawy DNA.

Metody diagnostyczne dostępne w Onkolmed Lecznica Onkologiczna

Konsultacja genetyczna

W Onkolmed wykonasz konsultację z genetykiem onkologicznym, który oceni Twój wywiad rodzinny i wskaże konieczne badania genetyczne.

Dermoskopia i obrazowanie

Badanie dermoskopowe pozwala na ocenę podejrzanych znamion, a zaawansowane techniki fotoepiluminiscencji wykrywają wczesne zmiany przedkliniczne.

Biopsja i badania molekularne

Pobranie wycinka skóry umożliwia nie tylko rozpoznanie histopatologiczne, lecz także badania molekularne (mutacje BRAF, NRAS, CDKN2A) w celu personalizacji terapii.

Testy genetyczne

Dostępne są panelowe testy NGS i sekwencjonowanie Sanger w kierunku mutacji germinalnych genów predysponujących do czerniaka i NMSC.

Dostępne metody lecznicze w Onkolmed i współpracujących placówkach medycznych

Chirurgia

W Onkolmed przeprowadzamy szeroko i głęboko chirurgiczne wycięcia guzów skóry wraz z kontrolą marginesów, a w razie potrzeby stosujemy biopsję węzła wartowniczego.

Chemioterapia i immunoterapia

Dostępne są nowoczesne inhibitory BRAF (vemurafenib, dabrafenib) i MEK, a także immunoterapia inhibitorami punktów kontrolnych (pembrolizumab, nivolumab) dla zaawansowanego czerniaka.

Radioterapia i terapia celowana

Współpracujemy z ośrodkami radioterapii w leczeniu miejscowo zaawansowanych BCC oraz stosujemy inhibitory hedgehog (vismodegib) u pacjentów z zespołem Gorlina.

Terapie eksperymentalne i badania kliniczne

Onkolmed bierze udział w najnowszych badaniach klinicznych, oferując pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii opartych na edycji genów czy nadciśnieniu genowym.

Specjaliści w Onkolmed Lecznica Onkologiczna

  • Onkolog kliniczny – koordynuje leczenie systemowe i immunoterapię;

  • Chirurg onkolog – wykonuje wycięcia guzów i biopsję węzła wartowniczego a także specjalizuje się w diagnostyce dermatoskopowej;

  • Radioterapeuta – prowadzi leczenie napromienianiem;

  • Genetyk onkologiczny – prowadzi konsultacje genetyczne i testy predykcyjne;

  • Chemioterapeuta – dobiera schematy leczenia systemowego;

  • Radiolog – wykonuje i analizuje badania obrazowe (USG).

Zaproszenie na konsultację

Jeśli zauważyłeś nowe lub zmieniające się znamiona skórne, masz rodzinną historię czerniaka lub innych nowotworów skóry, zapraszamy Cię na konsultację genetyczną i onkologiczną do Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie. Nasi specjaliści zaproponują Ci indywidualny program diagnostyczno-leczniczy oparty na najnowszych wytycznych i wynikach badań klinicznych, tak abyś czuł się bezpiecznie na każdym etapie leczenia.

Źródła

  1. Genetics of Skin Cancer (PDQ®). NCBI Bookshelf; 2009.

  2. Risk Factors and Innovations in Risk Assessment for Melanoma. PMC; 2004.

  3. Germline mutations predisposing to melanoma and associated syndromes. Wiley; 2025.

  4. Genetics of Skin Cancer (PDQ®) – Kaiser Permanente; 2019.

  5. Familial melanoma genetics update. ResearchGate; 2024.

  6. Molecular biology of malignant melanoma and other cutaneous tumors. CSIC; 2020.

  7. Identification of germline cancer predisposition variants. Nature; 2023.

  8. MC1R and skin cancer risk. NCBI PMC; 2022.

  9. BRAF Mutations in Melanoma: Biological Aspects. NCBI PMC; 2023.

  10. Population-based analysis of BRAF mutation prevalence. PubMed; 2021.

  11. MC1R gene variants and NMSC risk. Nature; 2015.

  12. BRAF Mutation and Cancer. Johns Hopkins Medicine; 2022.

  13. Molecular testing for BRAF mutations. ScienceDirect; 2022.

  14. Frequency of mutations in BRAF, NRAS, and KIT. LWW; 2020.

  15. BRAF Gene and Melanoma: Back to the Future. MDPI; 2023.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny