Jakie szkodliwe substancje, które wdychamy każdego dnia mogą przyczyniać się do zachorowania na nowotwór?

W dniu 8.07.2022r. punkt pobrań i gabinet zabiegowy są nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w przyszłym tygodniu.
Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Substancje szkodliwe

Przyczyny nowotworów są bardzo różne. Większość z nich nie wynika z uwarunkowania genetycznego i nie jest od nas zależna. Około 70 proc. nowotworów powstaje w efekcie długotrwałego wpływu szkodliwych czynników środowiskowych.
Drogi oddechowe to powszechny sposób przenikania do organizmu substancji toksycznych, wchłanianych w postaci gazów, par, pyłów i drobno rozpylonych cieczy.

Wdychania jakich substancji należy unikać?

1. Dym tytoniowy jest główną przyczyną rozwoju raka płuc. Dym papierosowy zawiera 7000 substancji chemicznych, z których 69 jest rakotwórczych. Palenie papierosów przyczynia się do: raka płuc, raka przełyku, raka krtani, raka ust, raka gardła, raka nerek, raka pęcherza, raka wątroby, raka trzustki, raka żołądka, raka szyjki macicy, raka okrężnicy a także białaczkę szpikową. Ponad 80 proc. zachorowań jest bezpośrednio związane z paleniem. Po 10 latach po wypaleniu ostatniego papierosa ryzyko zachorowania spada do 33 proc. Bardzo wiele zachorowań występuje także u biernych palaczy, którzy latami są narażeni na wdychanie dymu papierosowego.
2. Ekspozycja na włókna azbestu wywołuje zazwyczaj międzybłoniaka opłucnej. W przeszłości azbest wykorzystywano jako izolator. Badania wykazały, że wdychanie pewnych jego składników prowadzi także do tworzenia się ran na płucach, chronicznego zapalenia i zwłóknienia płuc, czyli choroby zwanej pylicą azbestową. Wiele krajów zabroniło używania azbestu w budownictwie zarówno komercyjnym jak i przemysłowym. Niestety jest on nadal obecny w konstrukcjach wielu budynków.
3. Farby do malownia ścian bywają toksyczne. Farby do wnętrz mogą zawierać kancerogenne chemikalia takie jak : benzen, chromian ołowiu i azbest. Jeśli po malowaniu, nie wywietrzysz dostatecznie długo pomieszczenia, w mieszkaniu wydzielają silne toksyny. Ponadto materiały budowlane przechowywane w domu, m.in. farby zawierają substancje chemiczne, w tym ołów i formaldehyd, które powodują trudności z oddychaniem. Te mogą przerodzić się w poważne choroby płuc a także raka płuc.
4. Radon to druga, po paleniu papierosów, przyczyna raka płuc. Głównym źródłem tego pierwiastka chemicznego jest ziemia, z której wydostaje się na powierzchnię. Radon przenika do budynków drogą dyfuzji. Jego przenikanie do budynków zależy od grubości fundamentów. Rak popromienny odpowiada nawet za 10% przypadków inwazyjnego raka płuc.
5. Niestety substancje karcerogenne znajdują się także w środkach piorących i detergentach. Są to: DDT, polichlorowane bifenyle (PCB), bisfenol A (BPA), polibromowane etery difenylowe (PBDE's) oraz ftalany. Pranie w popularnych i tanich proszkach naraża nas na kontakt z tymi substancjami. Te związki mogą zaburzać pracę tarczycy i wpływać na układ krwionośny oraz nowotwory.
6. Palenie w piecu plastikowych opakowań, gumy, opon, starych butów ma ogromny wpływ na raka płuc. Smog powstały ze spalenia węgla przyczynia się do zachorowań na astmę i raka płuc nie tylko u Ciebie ale również Twoich sąsiadów.
7. Opary benzyny także przyczyniają się do rozwoju raka krtani i raka płuc. Specjaliści twierdzą, że wdychanie oparów jest znacznie gorsze od biernego palenia tytoniu.
8. Smoła węglowa (pogazowa), wykorzystywana m. in. w malarstwie, dekarstwie, brukarstwie i jako spoiwo asfaltu, zawiera takie kancerogeny jak benzen.
Układ oddechowy każdego z nas jest stale narażony na atak zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Palenie papierosów oraz zanieczyszczone środowisko to główne czynniki, które obciążają układ oddechowy.
Początkowo zanieczyszczenie skutkuje objawami, które mogą być nawet niezauważalne np. zmniejszenie wydolności, krótszy oddech, szybsze męczenie się, kaszel do tego kolejno może dochodzić do zmniejszenia wydolności serca, alergii, astmy, rozedmy czy choroby nowotworowej.
Nie da się zupełnie wyeliminować niektórych czynników bo żyjemy w zanieczyszczonej atmosferze, jednak w miarę możliwości warto ograniczać kontakt z wyżej wymienionymi substancjami rakotwórczymi.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.