Zaburzenia nastroju - choroba, którą trzeba leczyć

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Nasze nastroje mają tendencję do zmian, ale zazwyczaj czujemy, że mamy nad nimi kontrolę. U osób, u których pojawiają się zaburzenia nastroju, ta kontrola nie istnieje, co wywołuje jeszcze większe uczucie smutku i nieszczęścia. Każdy, kto przeżył okres depresji lub manii wie, jaka jest różnica między tymi chorobami a normalnym odczuwaniem smutku czy radości. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe to choroba, w której na przemian występują okresy depresji i euforii lub rozdrażnienia. Te nagłe zmiany nastroju często nie są związane z żadnym szczególnym wydarzeniem. Problem chorobowych zaburzeń nastroju dotyczy ok. 1% populacji, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Choroba pojawia się najczęściej pod koniec okresu dojrzewania i na początku dorosłego życia.

Zaburzenia nastroju - jakie są przyczyny zaburzeń nastroju?

Przyczyny zaburzeń dwubiegunowych nie są znane. Według naukowców osoby cierpiące na tę chorobę są do tego predysponowane genetycznie. Poza tym zażywanie narkotyków lub stresujące i traumatyczne wydarzenia również mogą wywoływać chorobowe zaburzenia nastroju.

Zaburzenia nastroju - jakie są objawy naburzeń natroju?

U osób dotkniętych zaburzeniami dwubiegunowymi występują znaczące

Mania - objawy:

 • uczucie euforii, bardzo dużego optymizmu i przesadzonego mniemania o sobie

 • szybkie wypowiadanie się i uciekające myśli

 • mniejsza potrzeba snu

 • duże rozdrażnienie

 • zachowanie impulsywne i pobudzenie

 • tendencje do zachowań ryzykownych i nieprzemyślanych.

Depresja - objawy:

 •  zmiany nastroju, takie, jak mania i depresja,

 • zaniepokojenie, smutek, uczucie pustki,

 • brak nadziei i pesymizm,

 • poczucie winy, uczucie niemocy i nicości,

 • brak zainteresowania codziennymi czynnościami, w tym seksem,

 • spadek energii, uczucie zmęczenia i spowolnienia,

 • nerwowość lub poirytowanie,

 • bezsenność,

 • utrata apetytu lub wagi, lub też przybranie na wadze,

 • chroniczne bóle lub objawy fizyczne bez przyczyn chorobowych,

 • myśli samobójcze, próby samobójcze,

 • Nadmierne picie alkoholu lub zażywanie leków.

Zaburzenia nastroju - jak przybiega leczenie zaburzeń nastroju?

Leczenie zaburzeń nastroju wymaga zastosowania leków – antydepresantów. Leki są o wiele skuteczniejsze, jeśli równocześnie pacjent chodzi na psychoterapię. Wiele osób jest przekonanych, że należy wybrać między psychoterapią a lekami. Nic bardziej mylnego - obie metody uzupełniają się i wspólnie prowadzą do wyleczenia. Leczenie depresji wymaga czasu. Specjaliści twierdzą, że kuracja powinna trwać co najmniej pół roku. Krótsze leczenie często prowadzi do nawrotów choroby. Leczenie zaburzeń nastroju również odbywa się farmakologicznie i za pomocą psychoterapii. Leki to głównie stabilizatory nastroju.

Jeśli zauważyłaś(łeś) u siebie któreś z powyższych objawów to znak by skierować się do specjalisty psychiatry, który podejmie leczenie samodzielnie w oparciu o antydepresanty lub zaleci dodatkowo psychoterapię. W Onkolmed Lecznica Onkologiczna przyjmuje bardzo dobra psychoterapeuta. Najlepsza psychoterapia mieści się w Warszawie na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.