Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi282023

28 Kwi 2023

Kiedy należy udać się do neurologa?

Czym zajmuje się neurologia?

Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym. Ze względu na to, że wiele dolegliwości bólowych kręgosłupa wynika z uciskania nerwów, neurologia obejmuje także choroby tej części ciała. Ośrodkowy układ nerwowy, nazywany w skrócie OUN, składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, dlatego do chorób neurologicznych zaliczają się te zaburzenia, które wynikają z nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu – mogą to być na przykład problemy z koordynacją ruchową albo poprawnym mówieniem. Z kolei obwodowy układ nerwowy to połączenia między OUN a mięśniami i narządami wewnętrznymi.

 

Jakie objawy powinno się konsultować z neurologiem?

Jest bardzo dużo dolegliwości, które mogą się wiązać z chorobami neurologicznymi. Do tych najbardziej typowych objawów zalicza się zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, ból, nawracające skurcze i osłabienie mięśni, zaburzenia czucia, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzona koordynacja ruchowa, utrata pamięci, częste bóle głowy, szumy w uszach, drżenie rąk, bezsenność.

Choroby diagnozowane przez neurologa to między innymi choroba Alzheimera, padaczka, udar mózgu, migrena, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, miopatia, rwa kulszowa, zwyrodnienie kręgosłupa, zapalenie mózgu albo opon mózgowo-rdzeniowych. Oczywiście nie każda konsultacja z neurologiem oznacza diagnozę choroby neurologicznej, jeśli jednak pacjent rzeczywiście choruje, szybka diagnoza może zwiększyć skuteczność leczenia.

 

Czy do neurologa jest potrzebne skierowanie?

Poradnia neurologiczna ONKOLMED przyjmuje wszystkich pacjentów, którzy zarejestrują się na wizytę. Skierowanie od lekarza ogólnego nie jest wymagane, ale warto się upewnić, że wybrany lekarz zajmuje się właśnie tym obszarem, z którym pacjent ma problem. Przed wizytą nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i jeśli jest to konieczne, zalecane są dodatkowe badania. Po postawieniu diagnozy specjalista proponuje najlepszą jego zdaniem metodę leczenia.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny