Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi222022

22 Kwi 2022

Torbiel w głowie u dziecka - rodzaje, rozpoznanie, leczenie

Torbiele występujące w głowie u dzieci to najczęściej torbiele splotu naczyniówkowego, podpajęczynówkowe oraz podwyściółkowe. Są to zmiany łagodne, niemające charakteru nowotworowego. Diagnozowane są zwykle przypadkowo podczas rutynowego badania USG przezciemiączkowego głowy niemowlaka.
Torbiele w głowie u noworodków zwykle nie są zmianami groźnymi i nie powodują zaburzeń w rozwoju neurologicznym dziecka. W każdym jednak przypadku wykrycia mnogich zmian torbielowatych w mózgowiu i przy występowaniu objawów klinicznych konieczna jest pogłębiona diagnostyka w kierunku odchyleń, takich jak cechy wrodzonych infekcji czy zaburzenia genetyczne.

Co to jest torbiel? 

Nazwa torbiel pochodzi od greckiego słowa kystis, które oznacza jamę lub pęcherz zamknięty ze wszystkich stron. Torbiel, inaczej cysta, to struktura składająca się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem zawierającym  m.in komórki stanu zapalnego, erytrocyty oraz komórki nowotworowe. Cysty mogą występować zarówno na zewnątrz organizmu: twarzy, szyi, stopach czy nadgarstkach jak i wewnątrz narządów i gruczołów.
Proces tworzenia się cysty jest długi i powolny. Torbiel może pojawić się u osób w każdym wieku i przybierać rozmiary od niewielkich, kilkumilimetrowych tworów, które zazwyczaj nie wywołują objawów, do wielokrotnie większych, stanowiących ryzyko zagrożenia zdrowia. Większość torbieli to zmiany łagodne, nie będące przyczyną chorób nowotworowych.

Jakie są rodzaje torbieli mózgu u dziecka?

Torbiel mózgu u noworodków najczęściej spowodowane zaburzeniami wrodzonymi ośrodkowego układu nerwowego, jak również urazy (w tym ogólne), chorób zapalnych (zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu) lub krwawienia w mózgu. Torbiel w mózgu dziecka składa się z trzech rodzajów: torbiel jest pajęczynówki, torbiel ma charakter zależny i torbiel splątków naczyniowych.

Torbiel pajęczynówki u dzieci
Torbiel pajęczynówki u dzieci jest umiejscowiona w jednej z trzech skorup mózgu - encephali arachnoidea, która pasuje ciasno. Pojawienie się torbielowatych formacji wypełnionych płynem surowiczym wiąże się z anomalią wewnątrzmacicznego rozwoju błon mózgowych. Jest to pierwotna lub wrodzona torbiel pajęczynówki u dzieci. Wtórna (nabyta) torbiel pajęczynówki jest konsekwencją różnych chorób lub urazów zewnętrznych skorup mózgu.
Cysty tego typu u dzieci szybko zwiększają swój rozmiar i zaczynają wywierać mechaniczny nacisk na tkanki, pogarszając ich ukrwienie i powodując poważne konsekwencje.

Subependymalna torbiel u dzieci
Z powodu patologii krążenia mózgowego wokół jam wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym (komory mózgu), u noworodka może powstać zależna od cysty torbiel. Jeśli ta torbiel zacznie rosnąć, konsekwencją będzie niedokrwienie mózgu - niedostateczna podaż tlenu (niedotlenienie) lub jego całkowite ustanie (niedotlenienie). Zarówno to, jak i drugie prowadzi do zniszczenia komórek tkanki (martwicy) mózgu w miejscu zadziwienia. Nie ma leków na leczenie tej patologii.

Torbiel splotu naczyniowego u dziecka
W wyniku ekspozycji na płód wirusa opryszczki może pojawić się torbiel splotu naczyniowego u dziecka. Według neurologów okołoporodowych, jeśli taka cysta występuje w okresie ciąży, patologiczne wgłębienie zanika z czasem. Ale wraz z powstawaniem torbieli splotów naczyniowych narodziny dziecka już stwarzają poważne zagrożenie poważnymi problemami.
Torbiel zlokalizowany w okolicy potylicznej uszkadza wizualne centrum mózgu, a torbiel znajdująca się w móżdżku prowadzi do zawrotów głowy i zaburzeń koordynacji ruchów (ataksja). Objawy torbieli, które pojawiły się w pobliżu przysadki mózgowej, to systematyczne konwulsyjne napady padaczkowe, częściowe porażenie rąk i stóp, upośledzenie słuchu oraz zmniejszenie produkcji hormonów regulujących wzrost i rozwój seksualny dzieci.

Torbiel móżdżkowo-odbytniczy u dziecka
Cystka pozamacharowa u dziecka może stać się negatywną konsekwencją zaburzeń krążenia w tkankach mózgu, ich urazie lub stanie zapalnym. Ta patologiczna akumulacja płynu powstaje w grubości istoty szarej mózgu, w której umierają jego komórki. Choroba może być bezobjawowa i może objawiać się bólami głowy i uczuciem raspiraniya w głowie, zaburzeniami słuchu i wzroku, nudnościami i wymiotami, drgawkami i utratą przytomności.

Jak rozpoznaje się torbiele mózgu u dziecka?

Torbiele mózgu u dziecka rozpoznawane są zwykle przypadkowo podczas rutynowego badania USG przezciemiączkowego głowy niemowlaka.
USG przezciemiączkowe to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje się u nowo narodzonych dzieci. Badanie ultrasonograficzne stanowi alternatywę dla tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, czyli badań, których nie powinno się wykonywać u tak małych pacjentów. Badanie USG nie wywołuje skutków ubocznych, jest bezpieczne dla malucha, a jednocześnie pozwala uzyskać obraz ośrodkowego układu nerwowego w sposób szybki, bezbolesny i nieinwazyjny.
Ciemię jest nieskostniałym połączeniem kości czaszki, które istnieje przez jakiś czas od narodzin dziecka. W badaniu klinicznym największe znaczenie mają ciemię przednie i ciemię tylne. Ciemię przednie zarasta mniej więcej ok. 20. miesiąca życia dziecka, natomiast ciemię tylne ok. 6–8 tygodnia życia. Ciemiączka są wypełnione tkanką łącznotkankową. Przepuszcza ona ultradźwięki, dzięki czemu pozwala uzyskać czytelny obraz w badaniu ultrasonograficznym.
U starszych dzieci wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy w przypadku pojawienia się objawów neurologicznych.
W każdym jednak przypadku wykrycia mnogich zmian torbielowatych w mózgowiu i przy występowaniu objawów klinicznych konieczna jest pogłębiona diagnostyka w kierunku odchyleń, takich jak cechy wrodzonych infekcji czy zaburzenia genetyczne.

Jak leczy się torbiele w głowie?

Sposób leczenia torbieli w głowie zależy od kilku czynników. Zwykle nie podejmuje się żadnych działań terapeutycznych w przypadku małych zmian, które nie dają żadnych objawów. Konieczne są jednak regularne kontrole. Pozwalają one ocenić zachowanie się zmian (np. ich wzrost oraz tempo tego procesu).
W przypadku torbieli w głowie lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii. W takich sytuacjach stosowane są leki, które mają na celu złagodzenie objawów. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu torbieli.

Gdzie można skonsultować posiadane wyniki badań?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia w Warszawie gdzie pracują jedni z najlepszych specjalistów w leczeniu chorób nowotworowych u dorosłych i dzieci. Między innymi działają tu Poradnia Onkologii Dziecięcej i Poradnia Neurologii Dziecięcej, w których znaleźć mogą pomoc dzieci chore lub z podejrzeniem chorób nowotworowych, w tym z torbielami w głowie.

W celu umówienia się na konsultację do onkologa dziecięcego, neurologa dziecięcego skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel.: +48222902337

Źródła:
pl-m.iliveok.com/health/torbiel-u-dziecka-podstawowe-typy-lokalizacja-przyczyny-i-objawy_109102i15957.html
medonet.pl/zdrowie,usg-przezciemiaczkowe---charakterystyka-i-wskazania,artykul,1734135.html
welbi.pl/torbiel-w-glowie-przyczyny-objawy-leczenie
hellozdrowie.pl/cysta-torbiel-jakie-sa-jej-przyczyny-jej-powstawania-oraz-objawy/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny