Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj152018

15 Maj 2018

Wnętrostwo, czy to duży prblem? Przyczyny, leczenie oraz konsekwencje braku leczenia

Co to jest wnętrostwo?

Wnętrostwo (inaczej niezstąpienie jąder) to sytuacja, gdy stwierdza się brak jednego lub obu jąder w mosznie. Jądra chłopca powinny zstąpić z jamy brzusznej do moszny już w trakcie życia płodowego, jednak co roku wnętrostwo czyli niestpienie jąder diagnozuje się u kilku tysięcy chłopców pomiędzy 1 a 3 rokiem życia. Nieleczone wnętrostwo może prowadzić do niepłodności oraz nowotworów jąder.

Jakie są rodzaje wnętrostwa ze względu na ulokowanie jąder?

Rodzaje wnętrostwa ze względu na ulokowanie jąder:

  • wnętrostwo prawdziwe - zatrzymanie jądra na drodze zstępowania,
  • wnętrostwo rzekome - okresowo jądro pozwala się sprowadzić do moszny,
  • anorchia - wrodzony brak jąder w mosznie,
  • ektopia jądra - jądro położone jest poza prawidłową drogą zstępowania np. w kroczu, kanale udowym, okolicach łona, mosznie po stronie przeciwległej,
  • jądro wędrujące - nadczynność dźwigacza jadra.

Jakie są przyczyny niestąpienia jąder?

Wnętrostwo (niestąpienie jąder) może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi matki w czasie ciąży, niedojrzałością jądra, nieprawidłową budową ciała dziecka, np. niewłaściwym przyczepieniem jądrowodu (droga, którą zstępuje jądro) do jądra, z jednej lub z drugiej strony do moszny. Często zdarza się, że jądra schodzą do moszny dopiero po urodzeniu, jeśli jednak nie pojawią się do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia, koniecznie trzeba zwrócić się do lekarza. Trzeba przy tym pamiętać, że do 3. roku życia dziecka może dojść do samoistnego zstąpienia jąder do moszny, bez żadnej interwencji.

Jak wygląda leczenie wętrostwa?

W leczeniu wnętrostwa kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, jeśli do 6. miesiąca życia nie dojdzie do samoistnego zstąpienia jądra do moszny. Wnętrostwo u dzieci leczy się hormonalnie lub operacyjnie, a wnętrostwo u dorosłych – operacyjnie.

Jakie są konsekwencje nieleczonego wnętrostwa?

Nieleczone wnętrostwo może mieć powikłanie w postaci ograniczenia zdolności do rozmnażania lub jej utraty. Zmniejszenie płodności może dotyczyć osób z wnętrostwem wyleczonym później niż do 2. roku życia. Również tak wcześnie podjęte leczenie nie gwarantuje, że płodność nie zostanie zaburzona – mimo zabiegu część chłopców w przyszłości może mieć problem ze spłodzeniem płodnością. Bardzo duże ryzyko bezpłodności powoduje wnętrostwo u dorosłych, gdy nie zostało wyleczone przed okresem dojrzewania. U dorosłego mężczyzny wnętrostwo jednostronne zmniejsza płodność, ale nie musi znosić jej całkowicie – jest to indywidualne w każdym przypadku i wymaga przeprowadzenia badań.
Wnętrostwo, czyli brak jądra w mosznie można stwierdzić dotykiem. Jeśli coś cię zaniepokoi – nie tylko brak jądra, ale np. jego dziwne położenie, koniecznie powinnaś zgłosić to lekarzowi urologowi dziecięcemu. Nie wolno bagatelizować problemu, ponieważ nieleczone wnętrostwo moze prowadzić do niepłodności.

Gdzie się udać do urologa dziecięcego?

Urolog dziecięcy z dużym doświadczeniem konsultuje w Onkolmed Lecznicy Onkologiczna w mieście Warszawa na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację u urologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny