26 Sie 2024
Proktolog – czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać?
Kto to jest proktolog?
Proktolog (lekarz, którego specjalizacją jest proktologia) zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, które są związane z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego. Innymi słowy lekarz z taką specjalizacją zajmuje się jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem. Często do proktologa zgłaszają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, bo nierzadko pierwsze objawy tego typu schorzeń są przez chorych bagatelizowane.
Czym zajmuje się proktolog?
Do obszaru działań proktologa należy leczenie:
- żylaków, obrzęków oraz stanów zapalnych żył odbytu, czyli hemoroidów,
- pęknięć odbytu,
- przetok odbytu, czyli patologicznych połączeń pomiędzy odbytem a powierzchnią zewnętrzną,
- poważnych stanów zatwardzenia lub nietrzymania stolca,
- stanów zwanych wypadaniem odbytnicy, czyli wysunięcia końcowego odcinka jelita grubego poza kanał odbytu,
- wad wrodzonych, takich jak malformacja odbytu i odbytnicy,
- zaburzeń jelitowych, takich jak choroba Crohna,
- ciężkich chorób jak nowotwór jelita grubego lub nowotwór odbytu.
Do obowiązków proktologa należy również usuwanie ciał obcych z odbytu.
Kiedy zgłosić się do proktologa?
Do wizyty u proktologa powinny skłonić niepokojące objawy występujące w rejonie odbytu lub dające brzuszne dolegliwości bólowe. Będą to przede wszystkim:
- bolesne wypróżnienia,
- bóle okolicy odbytu,
- świąd oraz pieczenie w okolicy odbytu,
- bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
- nadprodukcja gazów,
- przewlekłe biegunki lub zaparcia albo biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie,
- obecność krwi lub śluzu w stolcu.
Powyższe objawy mogą świadczyć o występowaniu wielu różnych chorób, m.in. szczeliny odbytu, hemoroidów, czy kłykcin kończystych. Warto podkreślić, że poza leczeniem farmakologicznym i operacyjnym, stosuje się również zabiegi laserowe, które są pomocne np. przy usuwaniu kłykcin kończystych.
W obrębie działań lekarza proktologa mieści się także profilaktyka oraz diagnostyka raka jelita grubego, który nadal w Polsce jest wykrywany zbyt późno, co skutkuje wysokim wskaźnikiem śmiertelności. Proktolodzy kierują więc pacjentów również na profilaktyczną kolonoskopię – zwłaszcza jeśli na podstawie wywiadu stwierdzają, że pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka.
Jak przygotować się na wizytę u proktologa i jak ona przebiega?
Wizyta u proktologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed wizytą w gabinecie dobrze jest zadbać o wypróżnienie się oraz o umycie okolicy odbytu. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Należy być przygotowanym na to, że lekarz zapyta o rodzaj dolegliwości, występujące objawy, ich początek, nasilenie i częstość występowania. Pojawią się także pytania o choroby mogące mieć związek z występującymi objawami, o przebyte operacje itd. Odpowiedzi powinny być szczere i nie wzbudzać wstydu, ponieważ dla proktologa są to rutynowe czynności, konieczne do postawienia diagnozy.
Badanie fizykalne polega na dokładnym obejrzeniu przez lekarza okolic odbytu w poszukiwaniu zmian chorobowych. Następnie lekarz wykonuje badanie per rectum, które pozwala ocenić napięcie i strukturę zwieraczy odbytu, wybadać polipy, guzy oraz inne zmiany na powierzchni odbytu i odbytnicy. Proktolog wykonuje również badanie wziernikowe, zwane anoskopią, umożliwiające ocenę wzrokową odbytu i dolnego odcinka odbytnicy. Lekarz dokłada wszelkich starań, by badanie było jak najmniej uciążliwe dla pacjenta.
Wizyta u proktologa powinna wzbudzać lęku ani wstydu. Powinna być traktowana, jako normalna konsultacja lekarska, mająca na celu postawienie diagnozy i leczenie choroby.
Źródła:
https://twojepajeczno.pl/porady/kiedy-udac-sie-na-wizyte-u-proktologa/
https://www.aptelia.pl/czytelnia/a481-Proktolog__czym_sie_zajmuje_i_jak_wyglada_wizyta_u_proktologa?srsltid=AfmBOopc85XdEnTznhj8vbu-OpYPkMn6SSMoBIi4wImx9j0SMwjfiPXP