Szpiczak mnogi - dlaczego tak trudny do rozpoznania?

UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Szpiczak mnogi

Jaką chorobą jest szpiczak mnogi (choroba Kahlera)?

Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy lub inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z przeziębieniem. Niestety, objawy szpiczaka są mało charakterystyczne - dlatego wykrywa się go przypadkowo. Na początku mogą to być stany podgorączkowe, brak apetytu, nieuzasadnione chudnięcie, nocne poty czy nawracające zakażenia. Występują też bóle kości, (najczęsciej w okolicy lędźwiowej), uporczywe bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz ogólne osłabienie. Z czasem pojawia się coraz więcej symptomów, które pozornie nie mają ze sobą związku, takich jak postępujące niszczenie kości, które sprzyja złamaniom (również tym samoistnym). W procesie degradacji kości następuje uwalnianie wapnia, który przedostaje się do krwi. Może to w konsekwencji prowadzić do zaburzeń w pracy mózgu i serca. W wyniku upośledzenia liczby i aktywności komórek produkujących erytrocyty pojawia się niedokrwistość. Natomiast w narządach wewnętrznych, np. w nerkach, gromadzą się nierozpuszczalne białka, które upośledzają ich pracę. Ponieważ dolegliwości dotyczą różnych narządów, chorzy na szpiczaka mnogiego szukają pomocy u wielu lekarzy, dopiero lekarz hematolog po przeprowadzeniu badań postawi właściwą diagnozę.

Szpiczak mnogi - jak przebiega leczenie szpiczaka mnogiego?

Pomimo, iż w chwili obecnej szpiczak mnogi jest nadal chorobą nieuleczalną, istnieje wiele sposobów terapii. Decyzja dotycząca rozpoczęcia terapii jest bardzo istotna po rozpoznaniu choroby. Bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie podstawowych badań w celu ustalenia zaawansowania choroby i rokowania. Leczenie jest zalecane u pacjentów z objawową postacią choroby. Intensywność terapii zależy od objawów u danego pacjenta. Jeśli jedna z proponowanych metod leczenia nie powiodła się, nie znaczy to, że inna nie okaże się bardziej skuteczna. Ciągły postęp i rozwój medycyny przyczynia się do poprawy rokowania w tej chorobie i często przez długie lata po rozpoznaniu nowotworu pacjenci mogą prowadzić normalny tryb życia. Wiedza i zrozumienie zasad terapii szpiczaka mnogiego, pomaga zmniejszyć lęk oraz nauczyć się żyć z chorobą.
Szpiczak plazmocytowy to choroba nowotworowa ale w porę wykryta daje się opanować.
Jesli niepokoją Cię Twoje wyniki krwi udaj się do lekarza hematologa.
W poradni hematologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie konsultuje dobry lekarz hematolog z dużym doświadczeniem lek. med. Anna Ejduk.

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

lek. med. Anna Ejduk

Specjalizacja lekarza: 
Hematologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.