Jaką chorobą jest rak pęcherza moczowego?
Rak pęcherza moczowego jest jednym z częstszych nowotworów występujących u starszych osób - w większości przypadków jest rozpoznawany po 55. roku życia. Diagnozę najczęściej słyszą mężczyźni, u których zapadalność na raka pęcherza moczowego jest czterokrotnie większa niż u kobiet. Stanowią oni 3/4 pacjentów z rakiem pęcherza moczowego.
Wyróżnia się dwa rodzaje nowotworu pęcherza moczowego - inwazyjny i nieinwazyjny. Inwazyjny rak pęcherza moczowego nacieka błonę mięśniową (mięśniówkę) pęcherza. Stanowi on 30 proc. wszystkich nowotworów pęcherza moczowego. Z kolei pozostałe 70 proc. stanowi nowotwór nieinwazyjny, czyli ten nienaciekający błony mięśniowej pęcherza.
Z uwagi na fakt iż nowotwór ten wykrywany jest zwykle dość późno, w wielu przypadkach lekarze stwierdzają obecność przerzutów. W raku pęcherza moczowego występują przerzuty do:
- węzłów chłonnych
- płuc
- wątroby
- kości.
Rak pęcherza moczowego – jakie są przyczyny raka pęcherza moczowego?
Głównymi przyczynami zachorowań na raka pęcherza moczowego są:
- palenie papierosów – które sześciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania,
- długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak arylaminy, benzydyna, anilina,
- cukrzyca– która zwiększa ryzyko zachorowania o 40 proc.,
- choroby pasożytnicze pęcherza moczowego, np. schistomatoza,
- wczesna menopauza (między 42. a 45. rokiem życia),
- leczenie radioterapią i chemioterapią w przeszłości.
Spełnianie tych warunków nie oznacza zachorowania na raka pęcherza moczowego. Niektórzy spełniają je wszystkie, a nie chorują, u innych rak pęcherza moczowego pojawia się, gdy spełniają tylko jeden z nich.
Według niektórych badań, odpowiednia dieta obniża ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Już 100 gramów owoców dziennie znacząco obniżało ryzyko u badanych osób. Według kolejnych badań, dużo beta-karotenu w diecie obniżało ryzyko zachorowania u palaczy. Badania dotyczące wpływu diety na zachorowania na raka pęcherza wymagają jeszcze potwierdzenia.
Rak pęcherza moczowego – jakie są objawy raka pęcherza moczowego?
Początkowo nowotwór może nie dawać żadnych specyficznych objawów. Gdy dostrzeżemy w swoim ciele jakiekolwiek nieprawidłowości wskazane jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Objawy te to:
- krwiomocz,
- ból w czasie oddawania moczu,
- drobne skrzepliny w moczu,
- pieczenie,
- częste oddawanie moczu,
- poczucie, że pęcherz moczowy nie został do końca opróżniony,
- trudności w oddaniu moczu,
- bóle w podbrzuszu,
- bezmocz,
- bóle okolicy lędźwiowej, które stanowią konsekwencję trudności w opróżnianiu pęcherza,
- objawy powiązane z obecnością przerzutów odległych, do których zaliczamy m.in. bóle kostne,
- parcie na mocz – chory odczuwa wyraźną potrzebę oddania moczu jednak nie może tego zrobić,
- ból oraz obrzęk miednicy,
- ból oraz obrzęk pachwin,
- ból oraz obrzęk kończyn dolnych,
- ogólne osłabienie,
- powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
- postępujące wyniszczenie organizmu,
- niekontrolowana utrata masy ciała.
Rak pęcherza moczowego - jak przebiega diagnostyka raka pęcherza moczowego?
Badania w przypadku stwierdzenia objawów wskazujących na możliwość rozwoju nowotworu muszą być wykonane szybko.
Badana podstawowe:
- badanie palpacyjne dwuręczne z uwzględnieniem nadania per rectum i miednicy (w celu wykrycia ewentualnych zmian pozapęcherzowych)
- cystoskopia, badanie polegające na wprowadzeniu wziernika poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego, celem wzrokowej oceny wnętrza pęcherza moczowego
- badanie ultrasonograficzne dróg moczowych, jest ono badaniem nieinwazyjnym, nie obciążającym chorego. Jego słabością, wynikającą z poziomu dokładności aparatu USG, jest możliwość przeoczenia wczesnych, małych zmian nowotworowych.
Badania dodatkowe:
- badanie ogólne moczu + posiew w kierunku chorób infekcyjnych,
- celowe wydaje się również wykonanie badania cytologicznego moczu, umożliwiającego wykrycie obecności komórek nowotworu w próbce moczu chorego,
- badanie urograficzne (Urografia - badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie nerek, pęcherza i dróg moczowych. Polega na dożylnym podaniu środków kontrastowych i wykonaniu zdjęć radiologicznych (RTG) jamy brzusznej,
- ultrasonografia USG jamy brzusznej, w tym USG doodbytnicze – umożliwia ocenę stanu przestrzeni pozapęcherzowej,
- tomografia komputerowa (TK) – pomaga w ocenie stopnia naciekania miejscowego przez nowotwór i w ocenie węzłów chłonnych,
- RTG i scyntygrafia – wykonane w razie dolegliwości bólowych kości,
- oznaczanie markerów surowiczych nie należy do metod rutynowej diagnostyki.
Rak pęcherza moczowego – jak przebiega leczenie raka pęchera moczowego?
Podstawową metodą leczenia raka pęcherza moczowego jest chirurgia. W tym celu możliwe jest wykonanie jednego z dwóch zabiegów operacyjnych. Wybór metody uzależnia się od stopnia zaawansowania nowotworu, rokowań , wieku pacjenta oraz jego stanu ogólnego.
Przez cewkowa resekcja guza pęcherza moczowego (TURBT) – zabieg przeprowadzany metodą endoskopową, poprzez cewkę moczową usuwa się guz nowotworowy pęcherza moczowego. Cala procedura przeprowadzana jest w pozycji ginekologicznej, wykorzystuje się znieczulenie miejscowe lub złożone ogólne. Pobrane tkanki zostają przekazane do badania histopatologicznego.
Cystectomia – jest to operacja przeprowadzana w sytuacji gdy nowotwór nacieka mięśniówkę pęcherza moczowego. Polega na całkowitym usunięciu pęcherza. W czasie resekcji u mężczyzn usuwa się pęcherz moczowy, gruczoł krokowy oraz węzły chłonne. U kobiet zaś pęcherz moczowy, macicę, przydatki oraz węzły chłonne. To bardzo skomplikowany zabieg i obciążający dla pacjenta. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. W jego przebiegu konieczne jest również wytworzenie nowej drogi odpływu moczu, którą ustala się z pacjentem przed operacją.
Dodatkowo w leczeniu raka pęcherza moczowego stosuje się metody pozaoperacyjne, do których należą:
- radioterapia
- chemioterapia.
Rak pęcherza – gdzie do urologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Poradni Nowotworów Układu Moczowego zatrudnia najlepszych specjalistów urologów.
W celu umówienia się na konsultację u urologa onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337