Rak oskrzela - przyczyny, objawy, leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Rak oskrzelaRak oskrzela – jaką chorobą jest rak oskrzela?

Rak oskrzela występuje ostatnio coraz częściej. Wśród udowodnionych jednoznacznie czynników sprzyjających powstawaniu raka oskrzela należy wymienić palenie papierosów. Nikotyna powoduje pobudzenie gruczołów śluzowych do wytwarzania śluzu, sprzyja przewlekłym nieżytom oskrzeli, które sprawiają, ze nabłonek migawkowy na skutek jakby „topnienia się w śluzie” nie może spełniać właściwie swej roli oczyszczającej drogi oddechowe z różnorakich płynów i zanieczyszczeń, które wnikają podczas oddychania. Wprowadzone do dróg oddechowych przyklejają się zatem na dłuższy czas do błony śluzowej oskrzela i drażnią zarówno mechanicznie, jak i chemicznie, przyczyniając się w sprzyjających okolicznościach do rozrostu nowotworowego.
Rozrastający się ze zmienionego nabłonka oskrzela nowotwór może wzrastać zarówno do oskrzela, powodując postępujące zwężenie jego światła, jak również w otaczająca go tkankę płucną skutkując pogłębiającym się ograniczeniem przestrzeni (tkanki), w który dokonuje się zasadnicza wymiana gazowa. Stosunkowo szybko daje przerzuty do sąsiadujących węzłów chłonnych okołooskrzelowych i węzłów chłonnych śródpiersia oraz do innych narządów organizmu (wątroba, nerki, kości).

Rak oskrzela – jakie są typy histopatologiczne raka oskrzela?

Wyróżnia się następujące typy histopatologiczne raka oskrzela:

 • rak płaskonabłonkowy – występuje w ponad połowie nowotworów, powstaje z komórek płaskich nabłonka, zazwyczaj znajduje się centralnie,
 • rak drobnokomórkowy – pojawia się w około 1/4 przypadków raka oskrzela, rozwija się bardzo szybko i ma bardzo złe rokowania, bardzo często daje przerzuty,
 • gruczolakorak – powstaje z komórek gruczołowych, umiejscawia się najczęściej obwodowo, występuje najczęściej u osób niepalących,
 • rak wielkokomórkowy – zazwyczaj poprzez układ chłonny daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, natomiast  drogą krwionośną przerzuca się do wątroby, mózgu, nadnerczy i kości.

Rak oskrzela – jakie są objawy raka oskrzela?

Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo. Dopiero wraz z rozrostem guza pojawiają się objawy sugerujące nowotwór oskrzeli. Najczęściej jest to kaszel, dlatego należy zwracać uwagę na zmianę jego charakteru (np. zmiana z suchego porannego kaszlu na mokry z wykrztuszaniem krwistej wydzieliny). Ponadto pojawiają się:

 • duszność i bóle w klatce piersiowej,
 • nawracające zapalenia płuc,
 • częste przeziębienia oporne na leczenie.

W zaawansowanym stadium raka oskrzela pojawia się krwioplucie. Na tym etapie rozwoju choroby może również dojść do porażenia nerwu krtaniowego wstecznego, nerwu przeponowego i do wysięku opłucnowego, który jest często podbarwiony krwią, oraz do zastoju w krążeniu płucnym.

Rak oskrzeli - jakie są objawy związane z miejscowym wzrostem guza?

Objawy związane z miejscowym wzrostem guza to:

 • guz umiejscowiony przywnękowo może powodować ucisk dużych naczyń, np. żyły głównej górnej, co objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem twarzy, szyi oraz obręczy barkowej (jest to wyniki rozwoju krążenia obocznego w układzie żylnym szyi i górnej połowy klatki piersiowej),
 • guz, który uciska splot ramienny, może wywoływać nerwobóle międzyżebrowe lub bóle ramienia,
 • tzw. guz Pancoasta (szczególna postać raka oskrzela), który, naciekając tkankę kostną, może uszkadzać I żebro i I kręg piersiowy, a także powodować zespół Hornera (zwężenie źrenicy, opadanie powieki i zapadnięcie gałki ocznej),
 • rak drobnokomórkowy może być czynny hormonalnie (tzn. produkować hormony) i powodować choroby układu hormonalnego: w przypadku ektopowego wytwarzania ACTH – objawy zespołu Cushinga, parathormonu – hiperkalcemię, kalcytoniny – hipokalcemię, a w przypadku hormonu antydiuretycznego (ADH) – zespół niewłaściwego wydzielania ADH (SIADH).

Rak oskrzeli - jakie są objawy związane z przerzutami raka oskrzela?

Rak oskrzela najczęściej daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, co zwykle objawia się ich powiększeniem. Jednak drogą układu krwionośnego może dotrzeć także do:
wątroby - brak apetytu i utrata masy ciała, bóle brzucha, żółtaczka,
mózgu - silny ból głowy, zwłaszcza taki, któremu towarzyszą nudności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy zaburzenia równowagi,
kości - bóle kostne i złamania patologiczne.

Rak oskrzeli – Jak przebiega diagnoza i leczenie raka oskrzela?

Mając takie objawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Leczenie uzależnione jest bowiem od stopnia zaawansowania choroby oraz od lokalizacji nowotworu. Niestety leczenie bardzo rzadko jest skuteczne, zatem profilaktyka i zapobieganie wystąpieniu choroby są tak ważne. Tylko wczesne rozpoznanie i wczesne poddanie się terapii dają jakiekolwiek szanse wyleczenia.
Forma leczenia to przede wszystkim zabiegi chirurgiczne. Polegają one na usunięciu fragmentu płuca najbardziej zaatakowanego przez nowotwór. Stosuje się tu metodę lobektomii (wycięcie jednego płata płuca) lub też pneumoneuktomii (wycięcie całego płuca). Mimo tak radykalnych kroków spotyka się bardzo często przerzuty do różnych narządów w całym organizmie. Dlatego też profilaktycznie stosuje się, jako leczenie wspomagające, chemioterapię lub radioterapię. Mimo wszystko leczenie raka oskrzela znacznie wyniszcza i osłabia organizm pacjenta, dlatego tak istotna jest profilaktyka i zapobieganie wystąpieniu choroby.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa w Poradnii Nowotworów Płuca i Torakochirurgii skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

dr n. med. Maciej Głogowski

dr n. med. Maciej Głogowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.