Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty252019

25 Sty 2019

Na czym polega racjonalna terapia zachowania?

Co to jest Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ)?

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest sprawdzoną, udokumentowaną, przebadaną i dobrze opisaną metodą terapeutyczną. RTZ – jest prostą metodą samopomocy, radzenia sobie z negatywnymi myślami, emocjami, przekonaniami. Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest krótkoterminową, bez lekową terapią, która daje długotrwałe efekty oraz wspiera leczeniea zwłaszcza leczenie onkologiczne pacjenta.
Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) wychodzi z założenia, iż szczególnie ważne jest nauczenie pacjentów jak samodzielnie mogą pracować nad poprawą swojego samopoczucia.

Na czym opiera się Racjonalna Terapia Zachowania?

Program Racjonalnej Terapii Zachowania RTZ oparty jest na teoriach uczenia i neurofizjologii oraz koncentruje się głównie na możliwościach zmiany niezdrowego sposobu myślenia. RTZ patrzy z różnych punktów na ludzkie zachowanie, zajmuje się emocjami, doznaniami fizycznymi, myślami i przekonaniami.
Sam model terapii jest powiązany z ABC Aarona Becka oraz ABCDE Alberta Elisa, które to opierają się na pomocy pacjentom w wyjściu z błędnego koła wywołanego przez irracjonalne interpretacje faktów prowadzące ich do niepożąanych konsekwencji.
Zasadnicze założenie Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) wykazuje, że ludzie nie są niepokojeni przez rzeczy, ale przez własne spojrzenie na nie. Fakty nie są dobre ani złe, ale myślenie na ich temat wzbudza określone emocje. Oznacza to wprost, że nase odczucia emocjonalne (strach, smutek, przygnębienie) to jak się czujemy zależy od myśli jakie mamy na temat ego co widzimy lub postrzegamy. Celem RTZ jest aktywna nauka pacjentów jak usuwać własne zaburzenia.

Co nam daje Racjonalana Terapia Zachowania?

Rak jest chorobą, z którą można wygrać, a szanse na jej opanowanie wzrastają dzięki aktywnej, pełnej wiary i nadziei postawie pacjenta. Osiągane jest to przede wszystkim poprzez obniżkę lęku oraz innych przejaw ow emojonalnego cierpienia, a także pomoc w radzeniu sobie z samą chorobą i jej leczeniem. O tym jaki rodzaj wsparcia bęzie w danej sytuacji najbardziej skuteczny, decydują różne aspekty, jak choćby etap leczenia, stopień rozwoju choroby a także czynniki psychologiczne (cechy osobowości, reakcje emojonalne, przekonania pacjenta). zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat nowotworów jest bardzo ważne, gdyż wszystkie niejasności lub domysły są polem do tworzenia się lęków choroby poprzez podtrzymanie niezdrowych przekonań (np. "rak to wyrok") oraz tworzenie skrajnie negatywnych wyobrażeń odnośnie swojej przyszłości ("wkrótce umrę"). W ramach psychoedukacji wzmacnia się również mocne strony pacjenta i jego własne możliwości w radzeniu sobie z chorobą. Koncentracja na zasobach oraz dostęp do rzetelnej wiedzy zwiększa u pacjenta i jego bliskich poczucie kontroli nad sytuacją, zaufanie wobec podjętej terapii, a w konsekwencji zaangażowanie w proces leczenia.

Dla kogo przeznaczona jest Racjonalna Terapia Zachowania?

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) to metoda głównie stosowana w psychoterapii onkologicznej. W sytuacji choroby nowotworowej szczególnie jest skuteczną formą pomocy. Wyobrażenia pacjenta zależą od jego ogólnej wiedzy na temat raka oraz jego leczenia. Związane są też z wizją, dotyczącą przyszłej kuracji i tego, jak pacjent będzie znosił chorobę. Psychoonkolog wykorzystując metodę RTZ może pomagać osobom chorym na nowotwory oraz ich bliskim, które są w depresji, mają lęki oraz fobie związane z chorobą nowotworową. wsparcie może odbywać się w ramach kontaktu indywidualnego z pacjentem, spotkań z całą rodziną, czy też w formie grupowej.
Zasadniczym założeniem Racjonalnej Terapii Zachowania jest stwierdzenie:
„Istoty ludzkie niepokojone są nie przez rzeczy, ale przez własne spojrzenie, jakie na nie mają.” To nasze przekonania i reakcje na nie powodują, że fakty sprawiają wrażenie złych czy dobrych.
W chorobie nowotworowej warto porozmawiać z terapeutą zdrowotnym, który wspomoże pacjenta oraz jego bliskich w tych skrajnych odczuciach. RTZ pomaga zmniejszyć cierpienia psychiczne i osiągnąć poprawę nastroju oraz postrzegania jakości życia.

Psychoonkolog- gdzie się udać?

Psychoonkolog dr Ewa Anna Kosakowska prowadzi terapie psychoonkologiczne wykorzystując metodę RTZ w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

W artykule wykorzystano materiały pochodzące z: hylostet.pl/igm/article/nie-tylko-leki-lecza-o-metodach-wsparcia-w-chorobie-onkologicznej

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny