Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź102018

10 Paź 2018

Jakie są objawy i leczenie zapalenia przydatków?

Co to jest zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków definiuje się jako stan zapalny jajników i jajowodów. Objawy w ostrej odmianie choroby to przede wszystkim: silny ból w podbrzuszu, gorączka i upławy. W przewlekłym zapaleniu przydatków dolegliwości są mniej nasilone. W diagnostyce wykorzystuje się wymaz z pochwy z antybiogramem, badania krwi i USG. Leczenie oparte jest na stosowaniu antybiotyku, w zaawansowanych przypadkach konieczna może być operacja.

Jak dochodzi do zapalenia przydatków?

Przyczyną zapalenia przydatków jest zakażenie bakteriami beztlenowymi i tlenowymi, takimi jak gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie. Wędrują one do przydatków dwiema drogami: wstępującą i zstępującą.
Droga wstępująca to 90 proc. przypadków. Drobnoustroje przedostają się do przydatków przez pochwę i macicę. Do zakażenia dochodzi, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty. Sytuacja taka zachodzi:

  • w czasie miesiączki,
  • po porodzie,
  • po poronieniu,
  • po wyłyżeczkowaniu macicy,
  • po różnych zabiegach ginekologicznych,
  • tuż po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej.

Jakie są objawy zapalenia przydatków?

Stany sprzyjające wystąpieniu zapaleniu przydatków, wymienione już wyżej, wymagają wzmożonej uwagi każdej kobiety na możliwe komplikacje. Objawy świadczące, że coś „niedobrego” zaczyna się dziać, to w przypadku stanu ostrego, bóle dołem brzucha i gorączka. Zaczynają się one często bezpośrednio po miesiączce lub poronieniu. Pojawiające się skurczowe bóle w podbrzuszu bywają w niektórych przypadkach tak silne, że kobieta dosłownie wije się z bólu, a w innych ból jest silny, ale tępy i długotrwały. Jeśli nie ma gwałtownego nasilenia dolegliwości bólowych, czujność powinna wzbudzić gorączka lub stan podgorączkowy ze znacznym pogorszeniem samopoczucia.
Należy w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że najbardziej są narażone kobiety po miesiączce, poronieniu, zabiegach wewnątrzmacicznych (np. wyłyżeczkowanie jamy macicy) oraz, co bardzo istotne, kobiety po porodzie w okresie połogu! W każdym przypadku wydzielania się z pochwy ropnej lub o niepokojącym zapachu treści, płynu, lub nieprawidłowego krwawienia (za dużo i za długo) należy udać się do lekarza ginekologa w celu zbadania. We wspomnianej grupie pacjentek nie wolno bagatelizować żadnych nieprawidłowych, nowych objawów, od pogorszenia samopoczucia ze stanem podgorączkowym zaczynając do silnych bólów dołem brzucha, gorączki czy cuchnących odchodów kończąc. Zdarzają się także towarzyszące objawy z sąsiednich narządów, takie jak zaparcie, biegunka, nudności, wymioty czy kolka jelitowa.
Zapalenie przydatków jest chorobą nawracającą. W przypadku stanu przewlekłego może dojść do ponownego zaostrzenia objawów, nawet po dłuższym czasie braku dolegliwości. Bodźcem wywołującym może być pozornie niewinny błąd higieniczny lub wyziębienie, infekcja. Jako przykłady można tu podać leżenie w mokrym stroju kąpielowym zamiast osuszenia się i przebrania czy nadmierny wysiłek fizyczny, silny katar, szczególnie w okresie okołomiesiączkowym.

Jak leczy się zapalenie przydatków?

Podejrzewając zapalenie przydatków, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi badanie. Niezbędne jest również wykonanie USG ginekologicznego w celu pobrania wymazu z szyjki macicy oraz wykonania badania krwi.
Zapalenie przydatków leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Chcąc zapobiegać zapaleniu jajników i jajowodów, należy regularnie – raz w roku – wykonywać podstawowe badania ginekologiczne. Profilaktycznie natomiast warto wykonywać USG przezpochwowe. Tego rodzaju badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian i nieprawidłowości. Leczenie wczesnych form zapalenia jest znacznie szybsze i zapobiega pojawieniu się powikłań.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa w Poradni Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny