Jakie objawy daje rak wątrobowokomórkowy i gdzie go leczyć?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak wątrobowokomórkowy

Co to jest rak wątrobowokomórkowy?

Rak wątrobowokomórkowy to nowotwór pierwotny, który wywodzi się z hepatocytów. Oznacza to tyle, że rak powstaje w komórkach wątroby a nie  jest to przerzut do wątroby z innych organów.

Rak wątrobowokomórkowy - jakie są przyczyny powstawania raka wątrobowokomórkowego?

Nie zawsze znana jest przyczyna raka wątrobowokomórkowego. Znane przyczyny choroby to zakażenie HBV lub HCV Jednak poznano wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju raka wątroby. Zalicza się do nich:

Choroba częściej występuje u mężczyzn.

Rak wątrobowokomórkowy - jakie są objawy raka wątrobowokomórkowego?

Objawy wskazujące na raka wątrobowokomórkowego to:

  • bóle brzucha
  • wzrost obwodu brzucha
  • gorączka
  • zażółcenie powłok skórnych
  • wodobrzusze
  • brak apetytu
  • nudności
  • osłabienie
  • utrata masy ciała.

Rak wątrobowokomórkowy - jak przebiega leczenie raka wątrobowokomórkowego?

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania usg i TK (tomografii komputerowej). Z reguły obserwuje się wzrost stężenia AFP w surowicy krwi. Dodatkowo wykonuje się rtg klatki piersiowej oraz scyntygraficzne układu kostno-szkieletowego. Badania te wykonuje się po to by określić stopień zaawansowania choroby. W początkowym stadium choroby wykonuje się resekcję wątroby. Jednak za skuteczne leczenie uznaje się przeszczep wątroby. U osób z  jednym ogniskiem HCC, którego średnica nie przekracza 5cm lub z trzema zmianami o średnicy mniejszej niż 3cm, nawrót po przeszczepie jest rzadszy. Gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy  stosuje się kriochirurgię lub termoablację. Metody te jednak nie dają 100% gwarancji zniszczenia wszystkich komórek nowotworowych.

W razie wystąpienia powyższych objawów należy skierować się do lekarza rodzinnego w celu zrobienia badań i dokonania diagnozy. W sytuacji gdy podejrzenia się potwierdzą lekarz rodzinny skieruje do specjalisty w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego. W mieście Warszawa jedna z najlepszych Poradnia Nowotworów Układu Pokarmowego działa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w dzielnicy Ursynów.