Jak objawia się zapalenie oskrzeli?

Szanowni Pacjenci, W dniach od 1.07 do 24. 07.2020r. punkt pobrań czynny będzie w następujących dniach: WTOREK: 8.00 - 10:30, CZWARTEK: 8:00 - 10:30, PIĄTEK: 8.00- 10.30
Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Zapalenie oskrzeliJaką chorobą jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to wbrew pozorom dość niebezpieczna choroba dolnych dróg oddechowych, której objawy są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest wyjątkowo uciążliwy. Zapalenie oskrzeli może być ostre - to zwykle wbrew nazwie dość łagodna infekcja wirusowa, która po kilku dniach zazwyczaj mija bez śladu lub przewlekłe - gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wtedy konieczne jest wykonanie dokładnych badań diagnostycznych - nie tylko w kierunku przewlekłego zapalenia oskrzeli, ale również astmy, zapalenia zatok oraz innych chorób układu oddechowego. Jeśli u chorego na zapalenie oskrzeli  doszło do nadkażenia bakteryjnego, konieczny może być także antybiotyk.

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli?

Za ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj odpowiadają, te same wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę, czyli wirus grypy A, grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirusy. Patogeny te powodują najczęściej przeziębienie, ale niekiedy objawy obejmują również drogi oddechowe i wywołują zapalenie oskrzeli.
Czasem zdarza się, że za schorzenie odpowiada infekcja bakteryjna (najczęściej mówi się o zakażeniu bakteriami: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae, szacuje się jednak, że ten rodzaj zapalenia oskrzeli stanowi niecałe 10 proc. wszystkich zachorowań). Jednak z punktu widzenia terapii nie ma znaczenia czy zapalenie oskrzeli wywołały wirusy czy bakterie. Leczenie wygląda identycznie.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli w początkowej fazie łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. W ostrym stanie zwykle dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Typowymi objawami zapalenia oskrzeli są:

  • uciążliwy kaszel – na początku suchy z czasem zmieniający się w mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny, nierzadko prowadzący do wymiotów,
  • brak apetytu,
  • apatia, senność, niepokój,
  • ból lub pieczenie przy oddychaniu,
  • świszczący oddech – często u małych dzieci,
  • gorączka,
  • kaszel.

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, Lekarz rodzinny zbada i przeprowadzi wywiad a następnie wdrąży odpowiednie leczenie. Bardzo dobry lekarz rodzinny przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie  ostrego zapalenia oskrzeli  jest w wypadku infekcji wirusowej, stanowiącej 90 % przypadków, leczeniem objawowym. Podaje się więc leki przeciwgorączkowe, leki hamujące odruch kaszlowy, jeśli kaszel jest suchy i męczący lub leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli i ułatwiające jej wykrztuszanie kiedy kaszel jest produktywny (mokry). Równie istotne jest spożywanie większej ilości płynów, nawilżanie powietrza np. poprzez stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej oraz oklepywanie klatki piersiowej, powodujące „odrywanie się” śluzu od ścian oskrzeli. Jeśli w obrazie klinicznym choroby lekarz stwierdzi cechy zwężenia oskrzeli może dodatkowo zalecić krótkodziałąjące leki rozkurczające. Antybiotyki powinno stosować się tylko w razie uzasadnionego podejrzenia etiologii bakteryjnej tego schorzenia.
W leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli  najważniejsze jest ograniczenie kontaktu z substancjami toksycznymi poprzez rzucenie palenia, unikania palenia biernego, stosowanie maseczek z filtrami zabezpieczającymi drogi oddechowe w miejscu pracy, niekiedy konieczna jest zmiana stanowiska. Terapia farmakologiczna opiera się na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela, czasem dodatkowo glikokortykosteroidów. Leczenie jest długotrwałe i wymaga od pacjenta zaangażowania i systematyczności. Choroba nieleczona, a w szczególności dalsze palenie papierosów powoduje progresję do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która charakteryzuje się postępującą dusznością, aż do stanu niewydolności oddechowej wymagającej tlenoterapii.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza, rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.