Jak duże znaczenie ma wsparcie psychiczne w leczeniu choroby nowotworowej?

Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Dr n. med. Ewa KosakowskaCo to jest psychoonkologia?

Psychoonkologia to młoda dziedzina która, łączy psychologię z onkologią. Nowotwór niewątpliwie stał się chorobą cywilizacyjną i jest drugą przyczyną zgonów w Polsce. Podstawą działań psychoonkologicznych jest założenie istotnego związku między stanem psychicznym a kondycją fizyczną człowieka. Badania jednoznacznie podkreślają znaczenie czynników psychicznych, zarówno podczas leczenia, jak i samego procesu zdrowienia. Moment pojawienia się choroby nie dotyka wyłącznie chorego, ale również jego najbliższych. Psychoonkolog towarzyszy więc i wspiera cały system rodzinny. Często sama diagnoza brzmi jak wyrok. Mimo ogromnego postępu w medycynie, diagnoza choroby nowotworowej wiąże się z dużym lękiem i silnymi, często skrajnymi, emocjami. Moment diagnozy niewątpliwie jest sytuacją kryzysową, która może przekraczać nasze dotychczasowe umiejętności adaptacyjne. Możemy czuć, że straciliśmy kontrolę i realnie zagrożone jest nasze życie i zdrowie. Sam chory, jak i jego bliscy mogą potrzebować wsparcia i to wielopoziomowego: informacyjnego, emocjonalnego.

W czym pomaga psychoonkolog?

Może pomóc w rozładowywaniu stresu, adaptacji do sytuacji choroby, ale także w łagodzeniu jej psychologicznych skutków czy wyrażaniu trudnych emocji. Może prowadzić również działania psychoprofilaktyczne, dotyczące na przykład radzenia sobie w sytuacjach stresowych, technik redukcji napięcia czy budowania nadziei i motywacji. Psychoonkolog może pomóc także w zakresie poprawy komunikacji w rodzinie czy poszukiwaniu nowych sposobów i form wsparcia.

Jak przebiega terapia psychoonkologiczna?

Spotkania z psychoonkologiem mogą mieć charakter jednorazowy, konsultacyjny, ale także terapeutyczny. Mogą się odbywać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Wszystko w zależności od potrzeb chorego i jego rodziny. Nie ma jednego szablonu działań. Każdy człowiek jest inny i inna jest jego historia. Potrzeby chorego i jego rodziny zmieniają się w trakcie choroby. Zmienia się także zapotrzebowanie na wsparcie. Psychoonkolog może także prowadzić grupy wsparcia, treningi relaksacyjne, warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem. Nie zapominajmy, że poza chorobą dzieje się codzienne życie, które też wymaga uwagi i często reorganizacji.

Czy można porównać stan psychiczny osób objętych terapią ze stanem chorych, którzy w niej nie uczestniczyli?

Nie każdy potrzebuje wsparcia psychoonkologicznego, to bardzo indywidualna kwestia zależąca od wielu czynników. Także osoby, które korzystają z pomocy psychoonkologa, korzystają z niej w różnym zakresie. Niewątpliwie jednak rośnie świadomość dotycząca psychoonkologii i coraz więcej osób chce korzystać ze wsparcia psychoonkologa. Obserwuje to szczególnie wśród rodzin osób chorujących. Umiejętności radzenia sobie z napięciem, motywacja i gotowość do leczenia znacząco wpływa na proces zdrowienia i jakość życia chorego.

 

W celu umówienia się na konsultację u psychoterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródło:
echodnia.eu/radomskie/rozmowa-z-psychoonkologiem-katarzyna-binkiewicz-o-wsparciu-dla-chorych-na-nowotwory/ar/12501470

dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Psychoonkologia
dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.