Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze282019

28 Cze 2019

Czy śmieciowe jedzenie może powodować raka?

Co to jest śmieciowe jedzenie?

Śmieciowe jedzenie ,  są to produkty, które szybko otrzymujemy, szybko zjadamy i równie szybko trawimy. Tego rodzaju żywność można podzielić na 2 kategorie: pierwsza to produkty serwowane w sieciowych restauracjach, gdzie przetworzone mięso, pizza, hamburgery, frytki i tłuste desery przyrządzane są taśmowo ze składników w identycznej postaci i podawane z napojami gazowanymi. Druga kategoria to oferowane w sklepach produkty zawierające sztuczne dodatki, przetworzone ziarna zbóż, substancje słodzące, sól i olej, ale bardzo ubogie w składniki odżywcze (np. mrożone gofry i pizza, gotowe kanapki, chipsy). W procesie przetwarzania takiej żywności zniszczeniu ulegają niezbędne dla zdrowia delikatne mikro- i fitoskładniki a zastępują je trujące substancje, rakotwórcze związki.
Do toksyn obecnych w fast foodowej żywności i produktach przetworzonych zaliczamy między innymi sztuczne barwniki, substancje smakowe, konserwanty, pestycydy, środki przeciwpieniące, emulgatory, stabilizatory i zagęszczacze. Nadają one pożywieniu strukturę i konsystencję, których oczekują konsumenci. 

Dlaczego dania typu fast food są szkodliwe dla zdrowia?

Głównym minusem fast foodów, jest ich wysoka kaloryczność a zarazem niska zawartość składników odżywczych. Jedząc regularnie jedzenie typu fast food, trzeba  liczyć się ze znacznym przyrostem wagi. Jednocześnie pożywienie tego rodzaju nie dostarcza do organizmu substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Zawiera ogromną ilość tłuszczy i węglowodanów a przy czym  jest ubogie w witaminy,  i składniki mineralne a niska zawartość, błonnika powoduje przewlekłe zaparcia, które z kolei przyczyniają się do rozwoju nowotworów układu pokarmowego a szczególnie raka jelita grubego. 
Poza tym dania typu fast food przygotowywane są “na szybko”, przy jak najniższych kosztach produkcji. Przykładem jest tutaj olej, w którym smażone są frytki czy panierowane skrzydełka z kurczaka, który jest wymieniany rzadziej niż powinien. Podczas wielokrotnego podgrzewania go wytwarzają się rakotwórcze związki, m.in. Akrylamid. Akrylamid jest to substancja, która w naturalny sposób powstaje w żywności podczas poddawania półproduktu metodom obróbki termicznej takiej jak: pieczenie, grillowanie, smażenie. Do organizmu człowieka akrylamid wchłaniany jest przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, a także przez skórę. Najnowsze badania wskazują, na występowanie zależności pomiędzy poziomem hemoglobiny z akrylamidem a ryzykiem występowania raka piersi u kobiet.
Inne szkodliwe substancje jakie znajdziemy w śmieciowym jedzeniu to: nadtlenki lipidowe, glutaminian sodu (wzmacniacz smaku I zapachu), ftalany (estry wykorzystywane do produkcji opakowań, takich jak jednorazowe tacki  i pojemniki ).

Jakie choroby może powodować częste jedzenie śmieciowego jedzenia?

Częste jedzenie fast foodów przyczynia sie do rozwoju:

  • nowotworów układu pokarmowego a w szczególności raka jelita grubego
  • otyłości
  • miażdżycy
  • chorób serca i układu krążenia
  • niepłodności
  • alergii pokarmowych
  • zaparć
  • depresji
  • chorób nerek.

Żywność typu fast food  charakteryzuje się dużą zawartością kalorii, tłuszczu, soli, cukru i substancji chemicznych mających negatywny wpływ na zdrowie.  Należy unikać tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, które są obecne w żywności fast food.  Warto zastąpić je tłuszczami nienasyconymi, obecnymi w rybach, orzechach   i nasionach. Należy także spożywać   owoce i warzywa, które są bardzo bogate w witaminy i składniki odżywcze. Kluczem do rozsądnego odżywiania jest dokonywanie mądrych wyborów!

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny