Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi092019

09 Kwi 2019

Czy dieta ma znaczenie w terapii nowotworowej?

Chemioterapia i radioterapia wiążą się z działaniami niepożądanymi, które bardzo obniżają jakość życia pacjenta. Leczenie pomimo, że jest skierowane na nowotwór jest bardzo obciążające dla całego organizmu, również dla zdrowych komórek. Dlatego bardzo ważnym elementem leczenia wspomagającego jest także odpowiednia dieta.
U pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, dieta ogrywa kluczową rolę.
Właściwa dieta w leczeniu onkologicznym ma duże znaczenie, ponieważ:

  • dostarcza organizmowi sił do walki z chorobą,
  • wpływa na jakość życia poprawiając samopoczucie podczas występowania skutków ubocznych lecznia tj.: nudności, wymiotów, biegunek, zaparć, jadłowstrętu,
  • regeneruje uszkodzone przez nowotwór tkanki,
  • zapobiega niedożywieniu i wyniszczeniu,
  • wpływa na wyniki badań krwi,
  • zmniejsza występowanie powikłań pooperacyjnych, infekcji i zwiększa efektywność leczenia przez co skraca się długość pobytu w szpitalu
  • pomaga niwelować działania niepożądane terapii. Dobrze skomponowana dieta zapobiega również upośledzeniu funkcji układu odpornościowego.

Czy terapia nowotworowa wiąże się z niedożywieniem?

Chory, poddany terapii nowotworowej cierpi na nudności, wymioty, staje się bardzo wrażliwy na zapachy i smaki. Podczas terapii choroby nowotworowej bardzo często pacjenci skarżą się na brak apetytu, co wiąże się ze spadkiem masy ciała. Brak wdrożenia leczenia żywieniowego, może negatywnie wpłynąć na poprawę wyników leczenia chirurgicznego, chemioterapii oraz radioterapii.
NIiedożywienie, czyli konsekwencja złego odżywiania się, to nadal powszechny problem u pacjentów chorych na raka. Szacuje się, że w zależności od nowotworu, w momencie zdiagnozowania u pacjenta choroby nowotworowej, od 30 – 80 proc. pacjentów doznało już umiarkowanej lub poważnej utraty wagi. Niedożywienie jest jednym ze składowych, które wpływają na zachorowalność na nowotwór oraz na śmiertelność pacjentów z nowotworem. Niedożywienie wskazuje również na złe rokowania pacjenta.
Częstość występowania niedożywienia zależy m.in. od tego, gdzie umiejscowiony jest guz.Umiejscowienie guza może powodować ból podczas spożywania posiłków, uczucie zalegania w żołądku. Może również negatywnie wpływać na wchłanianie składników odżywczych. Zespół objawów spowodowany miejscowym wzrostem guza: ból w trakcie połykania, zaleganie w żołądku, zła drożność przewodu pokarmowego i nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych. Niedożywienie najczęściej spotyka się u pacjentów:

  • z nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • z nowotworem żołądka,
  • z zaawansowanymi nowotworami jelita grubego,
  • nowotworami neuroendokrynnymi.

Niedożywienie i jego następstwa zmniejszają skuteczność leczenia onkologicznego.

Co powinien zawierać prawidłowy posiłek chorego?

Białko

Organizm pacjenta zmagającego się z chorobą nowotworową szczególnie potrzebuje białka. Jego zapotrzebowanie może się nawet potroić w stosunku do zapotrzebowania osoby zdrowej. Białko potrzebne jest do walki z rakiem, ale też do odbudowy uszkodzonych tkanek. Niedobory białka mogą niekorzystnie wpływać na cały proces leczenia, a co za tym idzie – zmniejszenie szans na wygraną walkę z chorobą.

Węglowodany

Organizm chorego potrzebuje energii, która w 55% powinna pochodzić z węglowodanów złożonych (pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców). Prawidłowa ilość węglowodanów jest niezwykle istotna, ponieważ energia nie powinna być pobierana z białka, które organizm chorego wykorzystuje do odbudowy uszkodzonych tkanek i komórek.

Tłuszcze

Duże znaczenie dla chorych ma ilość i jakość dostarczanych tłuszczów. Tłuszcze w diecie pacjenta onkologicznego powinny być pochodzenia roślinnego, z wysoką zawartością,wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, ponieważ posiadają one zdolność do zmniejszania stanu zapalnego i stabilizują wydatki energetyczne. Powinno się ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce.
Konstruując jadłospis chorego należy pamiętać, aby każdy posiłek był pełnowartościowy i wysokobiałkowy. Związek między odżywianiem się, a chorobami nowotworowymi jest duży. Dieta w okresie choroby nowotworowej pełni rolę wspomagającą w całym procesie leczenia i warto udać się do specjalisty po porady co do odpowiedniej dla tego okresu diety.

W celu umówienia się na konsultację u dietetyka skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny