Zobacz czy choroba Hashimoto dotyczy ciebie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

HashimotoHashimoto – czy dotyczy również Ciebie?

W ostatnich latach notuje się duży wzrost zachorowań na Hashimoto. Jest to choroba tarczycy przeważnie rozwijająca się po cichu i bezboleśnie – u kobiet dziesięć razy częściej niż u mężczyzn. Symptomy są dosyć ogólne . Choroba nie tylko obniża jakość życia, ale prowadzi do nadciśnienia , miażdżycy, insulinooporności czy cukrzycy. W rzadkich przypadkach może prowadzić do nowotworów. Leczenie polega na farmakoterapii do końca życia, jednak wcześnie rozpoznana daje dobre rokowania.

Co to jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimto, czyli przewlekłe limfocytowe schorzenie tarczycy jest schorzeniem o charakterze autoimmunologicznym, co oznacza, że układ immunologiczny wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Skutkiem tego jest zapalenie tarczycy, które może rozwijać się latami, niszcząc gruczoł i powodując zmniejszanie produkcji hormonów.
Kiedy możesz podejrzewać, że choroba Hashimoto to również Twój problem?
Jeśli dokuczają Ci któreś z poniższych objawów:

  • przesuszona skóra,
  • suche, łamliwe włosy, ze skłonnością do wypadania,
  • ciągłe uczucie zimna,
  • niskie ciśnienie krwi, wolne bicie serca,, które wiążą się z uczuciem osłabienia i omdleniami,
  • przewlekłe zaparcia,
  • obrzęki, które potęgują uczucie „ciężkich nóg”,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • depresja, obniżenie nastroju,
  • przyrost masy ciała bez zmiany diety.

Przebieg choroby Hashimoto może być różnorodny, niekiedy osoby z utajoną niedoczynnością tarczycy mogą nie zauważyć żadnych objawów lub takie, które często bagatelizujemy. Mogą to być między innymi: ból gardła, chrypka, ból szyi lub powiększone wole. Chorobę można wówczas wykryć jedynie na podstawie badań hormonalnych.

Jakie badania wykonać by zbadać tarczycę?

Podstawowy pakiet badań w chorobie Hashimoto:
Pierwszy krok: TSH, FT3, FT4, PRL, anty-TPO, anty-TG i USG tarczycy.
Krok drugi: wizyta u dobrego lekarza endokrynologa!
Wszystkie te badania wykonasz w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie na Ursynowie. Gdy odbierzesz już wyniki skonsultuj je u doświadczonych lekarzy endokrynologów w poradni endokrynologicznej na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Aneta Fiderkiewicz

lek. med. Aneta Fiderkiewicz
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.