26 Sie 2024
Radioterapia nie tylko na raka? Kiedy jeszcze wykorzystujemy radioterapię?
Jak działa radioterapia?
Radioterapia jest dość bezpieczną metodą dla pacjentów, a używa się jej głównie do leczenia zmian onkologicznych i łagodzenia bólu. Za wytwarzanie promieniowania odpowiadają przyśpieszacze liniowe. Promieniowanie jonizujące oddziałuje bezpośrednio na cząsteczki DNA – zasady, z których są one zbudowane, ulegają jonizacji. Radioterapia powoduje rozpad cząsteczek wody znajdujących się w komórce, a efektem tego procesu jest rodnik tlenowy, czyli aktywna forma tlenu. Rodnik wchodzi w reakcję z zasadami azotowymi w DNA i w konsekwencji komórka zostaje zniszczona. Tym sposobem można zmniejszyć rozmiar guza, co jest kluczowe w leczeniu zmian nowotworowych.
Napromieniowanie może być jedyną zastosowaną metodą leczenia (samodzielna radioterapia), zwykle jednak łączy się radioterapię z chemioterapią albo zabiegiem chirurgicznym. Radioterapia bywa również stosowana zapobiegawczo, do napromieniowania węzłów chłonnych. Ze względu na odległość źródła promieniowania od guza wyróżnia się radioterapię radykalną, radioterapię paliatywną, brachyterapię i teleradioterapię. Za leczenie promieniowaniem jonizującym odpowiada radioterapeuta, a na konsultację ze specjalistą od radiologii można się umówić m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Radioterapia nie tylko na raka
Radioterapia kojarzy się przede wszystkim z chorobami nowotworowymi, ale jest to metoda polecana również przy innych chorobach. Często korzysta się z niej przy stanach zapalnych i zmianach zwyrodnieniowych, jeśli inne terapie nie przyniosły spodziewanych efektów. Można też zlecić radioterapię przy neuralgii nerwu trójdzielnego, skrzydliku, nawracającym zwężeniu tętnicy, dolegliwościach wynikających z nadczynności tarczycy, bliznowcach, zespołach bolesnego karku, zespołach bolesnego łokcia, kostnieniach pozastawowych.
Po leczeniu mogą u pacjenta wystąpić skutki uboczne, jest też ryzyko napromieniowania zdrowych tkanek, niemniej korzyści, jakie niesie ze sobą radioterapia, znacząco przewyższają konsekwencje niepodjęcia leczenia.
Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/84770,radioterapia
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/radioterapia-jak-dziala-skutki-uboczne-radioterapii-aa-qvAg-G8Ty-8sqt.html