Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip232024

23 Lip 2024

Groźne zmiany skórne? Jak wygląda leczenie operacyjne

Jakie zmiany skórne są zagrożeniem dla zdrowia?

Na skórze dość często pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia, pieprzyki, krostki bądź guzki – nie zawsze są one niebezpieczne dla zdrowia i wystarczy tylko ich zwykła obserwacja, bez interwencji chirurgicznej, ewentualnie usuwa się znamiona z powodów estetycznych. Zmiany, które powinny wzbudzić nasz niepokój, to przede wszystkim znamiona o nieregularnym, rozmytym kształcie, bez wyraźnych krawędzi, zmiany o nierównym wybarwieniu oraz znamiona, których średnica przekracza 5 mm.

Warto też udać się do lekarza, kiedy stare znamiona nagle zaczęły się powiększać, zmieniać kształt lub zabarwienie, a wokół nich pojawia się zaczerwienienie, jak również w przypadku gdy znamiona mocno swędzą, bolą, rogowacieją, wypływa z nich krew bądź wydzielina. Nie każdy taki przypadek świadczy o raku skóry, jednak lepiej zweryfikować swoje obawy jak najwcześniej, ponieważ zwiększa to szansę na pełne wyleczenie. Na konsultację lekarską można się umówić m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

 

Jak wygląda leczenie zmian skórnych?

Zmiany na skórze mogą mieć związek z różnymi chorobami nowotworowymi, np. czerniakiem. Czasami symptomy skórne sygnalizują rozwój nowotworu innych narządów, jak rak płuca, białaczka, szpiczak, rak żołądka. W przypadku nowotworu zazwyczaj rekomendowaną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej – pobrany w trakcie operacji wycinek trafia do badania histopatologicznego i na tej podstawie można dokładniej zdiagnozować rodzaj schorzenia. Nowotwory wcześnie wykryte u większości pacjentów udaje się wyleczyć, jednak czerniak w zaawansowanym stadium daje kiepskie rokowania.

Celem zabiegu jest wycięcie całej zmiany skórnej wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Po kilku dniach lekarz ocenia stan rany, a badanie histopatologiczne potwierdza bądź wyklucza złośliwość zmiany skórnej. Jeśli chirurgiczne usunięcie zmiany nie jest możliwe ze względu na jej lokalizację, zazwyczaj w ramach leczenia zaleca się radioterapię.

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74383,objawy-chorob-skory-wykwity-skorne

https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/nowotwory-skory/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny