23 Lip 2024
Groźne zmiany skórne? Jak wygląda leczenie operacyjne
Jakie zmiany skórne są zagrożeniem dla zdrowia?
Na skórze dość często pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia, pieprzyki, krostki bądź guzki – nie zawsze są one niebezpieczne dla zdrowia i wystarczy tylko ich zwykła obserwacja, bez interwencji chirurgicznej, ewentualnie usuwa się znamiona z powodów estetycznych. Zmiany, które powinny wzbudzić nasz niepokój, to przede wszystkim znamiona o nieregularnym, rozmytym kształcie, bez wyraźnych krawędzi, zmiany o nierównym wybarwieniu oraz znamiona, których średnica przekracza 5 mm.
Warto też udać się do lekarza, kiedy stare znamiona nagle zaczęły się powiększać, zmieniać kształt lub zabarwienie, a wokół nich pojawia się zaczerwienienie, jak również w przypadku gdy znamiona mocno swędzą, bolą, rogowacieją, wypływa z nich krew bądź wydzielina. Nie każdy taki przypadek świadczy o raku skóry, jednak lepiej zweryfikować swoje obawy jak najwcześniej, ponieważ zwiększa to szansę na pełne wyleczenie. Na konsultację lekarską można się umówić m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Jak wygląda leczenie zmian skórnych?
Zmiany na skórze mogą mieć związek z różnymi chorobami nowotworowymi, np. czerniakiem. Czasami symptomy skórne sygnalizują rozwój nowotworu innych narządów, jak rak płuca, białaczka, szpiczak, rak żołądka. W przypadku nowotworu zazwyczaj rekomendowaną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej – pobrany w trakcie operacji wycinek trafia do badania histopatologicznego i na tej podstawie można dokładniej zdiagnozować rodzaj schorzenia. Nowotwory wcześnie wykryte u większości pacjentów udaje się wyleczyć, jednak czerniak w zaawansowanym stadium daje kiepskie rokowania.
Celem zabiegu jest wycięcie całej zmiany skórnej wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Po kilku dniach lekarz ocenia stan rany, a badanie histopatologiczne potwierdza bądź wyklucza złośliwość zmiany skórnej. Jeśli chirurgiczne usunięcie zmiany nie jest możliwe ze względu na jej lokalizację, zazwyczaj w ramach leczenia zaleca się radioterapię.
Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74383,objawy-chorob-skory-wykwity-skorne
https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/nowotwory-skory/