Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze212024

21 Cze 2024

Jak może objawiać się rak tarczycy?

Jak można rozpoznać raka tarczycy?

Podstawowe objawy kliniczne, wskazujące na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych w tarczycy, to spoisty guz na szyi, mocno powiększona tarczyca, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, nagłe ataki duszności, silna chrypka, uporczywy kaszel, dysfagia (zaburzenia połykania). Dodatkowo pacjenci mogą chudnąć bez wyraźnej przyczyny.

Są to objawy niepokojące, ale bywają niekiedy mylnie brane za inne schorzenia tarczycy, przez co pacjent nie otrzymuje w porę właściwego leczenia. Często też na początkowym stadium rozwoju raka tarczycy nie występują żadne objawy lub są na tyle łagodne, że chory je lekceważy i nie zgłasza się do lekarza.

 Do głównych przyczyn raka tarczycy zalicza się:

 - niedobór lub nadmiar jodu

- nadmierną stymulację tarczycy przez TSH

- czynniki genetyczne

- ekspozycja na promieniowanie jonizujące (rak tarczycy może się rozwinąć wskutek radioterapii nowotworów grasicy lub okolic szyi)

 

Jak wykrywa się raka tarczycy?

Najważniejszym badaniem jest USG tarczycy. Podczas USG udaje się wykryć nawet te bardzo małe zmiany w tarczycy, które pozostają niewyczuwalne w trakcie badania manualnego. Jeśli wyniki USG sugerują nowotwór tarczycy, pacjent wysyłany jest do endokrynologa, który może zlecić biopsję tarczycy potwierdzającą złośliwość wykrytego guzka. Na diagnostykę można się zgłosić do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

Rak tarczycy występuje jako rak brodawkowaty tarczycy, rak pęcherzykowy tarczycy, rak rdzeniasty tarczycy oraz rak anaplastyczny tarczycy. Główną metodą leczenia pozostaje operacja, w trakcie której usuwa się część tarczycy albo cały gruczoł – po wycięciu całej tarczycy pacjent musi do końca życia przyjmować leki hormonalne. Stosowane jest także leczenie jodem promieniotwórczym oraz teleterapię. Przy zaawansowanym raku rdzeniastym tarczycy korzysta się z radioterapii i chemioterapii, prócz tego trwają badania nad zastosowaniem leczenia celowanego molekularnie z wykorzystaniem inhibitorów kinazy tyrozonowej.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/rak-tarczycy-objawy-diagnostyka-leczenie-nowotworu/

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,siedem-latwych-do-przeoczenia-objawow-raka-tarczycy,artykul,88206776.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny