21 Cze 2024
Czy rak płuc może wystąpić tylko wskutek palenia?
Jak diagnozuje się raka płuc?
We wczesnej fazie rak płuc jest zazwyczaj bezobjawowy, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, szczególnie u osób najbardziej zagrożonych wystąpieniem zmian nowotworowych. Podstawowe badania diagnostyczne w przypadku raka płuc to RTG klatki piersiowej oraz niskodawkowa tomografia komputerowa, czasami lekarz zleca jeszcze pozytronową tomografię emisyjną, rezonans magnetyczny mózgu, USG klatki piersiowej oraz inne badania pomocnicze.
RTG płuc pokazuje zmiany chorobowe w tym narządzie, a interpretacją wyniku badania zajmuje się lekarz radiolog. Niestety, nawet prawidłowe RTG nie oznacza, że u danej osoby na pewno nie rozwija się rak płuc, ponieważ niektóre małe guzy zlokalizowane w trudno widocznych miejscach mogą pozostać nierozpoznane. Tomografia klatki piersiowej pozwala ocenić zakres zmian chorobowych oraz wykryć ewentualne przerzuty do węzłów chłonnych. Na diagnostykę w kierunku raka płuc można się zgłosić do Poradni Nowotworów Płuc i Torakochirurgii w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Leczenie nie zawsze okazuje się skuteczne, ponieważ u wielu pacjentów choroba rozpoznawana jest w późnym stadium zaawansowania. Oprócz zabiegów chirurgicznych stosuje się jeszcze radioterapię, chemioterapię, metody skojarzone, leki ukierunkowane molekularnie.
Co wywołuje raka płuc?
Przekonanie, że rak płuc to efekt palenia papierosów, jest jak najbardziej słuszne, ponieważ to właśnie ekspozycja na dym tytoniowy powoduje tę chorobę u blisko 90 proc. pacjentów. I co ważne, ryzyko dotyczy nie tylko osób palących, ale również palaczy biernych. Podstawową metodą zapobiegania nowotworom płuc jest rezygnacja z palenia papierosów oraz unikanie miejsc wypełnionych dymem tytoniowym. Nawet rzucając palenie po wielu latach można obniżyć ryzyko choroby, a przy okazji chroni się także układ krążenia, który również bardzo źle znosi obecność nikotyny.
Inne przyczyny raka płuc to ekspozycja na azbest, metale ciężkie, promieniowanie jonizujące, w rzadkich przypadkach za zmiany nowotworowe odpowiadają czynniki genetyczne. Do raka płuc przyczynić się może także mieszkanie na terenach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/84436,rak-pluc-objawy-przyczyny-rodzaje-badania-leczenie
https://www.zwrotnikraka.pl/wczesne-objawy-raka-pluc/#7