Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj232024

23 Maj 2024

Czy każdy pieprzyk oznacza czerniaka?

Pieprzyki to zmiany skórne, a konkretnie znamiona barwnikowe, które powstają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (od słońca lub solarium) jako niewielkie skupiska pigmentu melaniny na skórze. Najczęściej występują brązowe lub czarne pieprzyki, rzadziej – pieprzyki czerwone, a nawet różowe. Większość pieprzyków nie zagraża zdrowiu, ale niektóre z nich mogą zawierać komórki rakowe – te niebezpieczne pieprzyki na ciele lub twarzy mogą przekształcić się w czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry. Jak powstają pieprzyki i jakie są rodzaje pieprzyków? Czy pieprzyki wypukłe zawsze są niebezpieczne? Sprawdź, jak wyglądają groźne pieprzyki.

Jak powstają pieprzyki i jakie są rodzaje pieprzyków?

Jak powstają pieprzyki?

Większość pieprzyków pojawia się z wiekiem pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV); czasami jednak człowiek rodzi się z kilkoma. Są to wtedy tzw. znamiona wrodzone.

Znamiona mogą mieć podłoże genetyczne, mogą również powstać wskutek infekcji wirusowej. W zależności od rodzaju pieprzyka jest on mniej lub bardziej podatny na rozwój nowotworu.

Jakie są rodzaje pieprzyków

Wśród typowych rodzajów znamion wymienia się zmaniona wrodzone, pospolite, dysplastyczne, błękitne czy zespolone.

Znamię wrodzone to znamię, z którym się rodzimy. Są ogólnie klasyfikowane jako małe, średnie lub olbrzymie. Różnią się kolorem, kształtem i konsystencją. Niektóre wrodzone znamiona obejmują duże obszary ciała.

Znamię pospolite to gładki, okrągły pieprzyk, który ma jeden kolor. Można się z nimi urodzić, ale większość ludzi rozwija je dopiero później w dzieciństwie. Znamiona pospolite mogą być płaskie lub wypukłe i mogą być bardziej różowe, jasnobrązowe lub brązowe.

Znamię dysplastyczne to inna nazwa nietypowego pieprzyka. Te znamiona są łagodne (niezłośliwe), ale często przypominają czerniaka. Mogą mieć różne kolory, wyglądać asymetrycznie lub mieć dziwne krawędzie. Osoby ze znamionami dysplastycznymi są bardziej narażone na rozwój czerniaka.

Znamię błękitne to znamię w charakterystycznym kolorze niebieskim (odpowiada za to zjawisko świetlne o nazwie efekt Tyndalla), które może być wrodzone lub nabyte. Zwykłe znamię błękitne jest płaskie, ale może być też wypukłe i mieć kolor od niebiesko-szarego do niebiesko-czarnego. Znamiona błękitne są powszechnie spotykane u osób pochodzenia azjatyckiego. Stosunkowo rzadko zmienia się w czerniaka.

Znamię Mieschera to brązowawy lub koloru skóry wypukły pieprzyk, który zwykle pojawia się na twarzy, lub szyi. Zazwyczaj jest okrągły, gładki i mogą z niego wychodzić włosy.

Znamię Meyersona to pieprzyki otoczone małym pierścieniem egzemy, który jest swędzącą, czerwoną wysypką. Mogą pojawić się na skórze niezależnie od tego, czy ktoś w naszej rodzinie miał problemy z egzemą. Znamię Meyersona dotyka mężczyzn prawie trzy razy częściej niż kobiety. Większość rozwija się w wieku około 30 lat.

Znamię typu halo (lub znamię Suttona) to znamię otoczone białym pierścieniem niepigmentowanej skóry. Z biegiem czasu pieprzyk znajdujący się w środku zaczyna blaknąć z brązowego do różowego, zanim całkowicie zniknie. Często zdarza się, że ktoś ma kilka znamion na różnych etapach zanikania.

Znamię Spitz to różowy wypukły pieprzyk, który zwykle pojawia się przed 20. rokiem życia, u osób o jasnej karnacji. Znamię to może mieć czerwonawy kolor i najczęściej pojawia się na twarzy i tułów gdy towarzyszą mu guzki satelitarne. Może również krwawić lub sączyć co utrudnia ich odróżnienie od czerniaka. Zdarza się, że znika samoistnie.

Znamię zespolone odnosi się do skupiska podobnych pieprzyków znajdujących się na jednym obszarze ciała. Te grupy podobnie wyglądających znamion mogą różnić się wyglądem i rodzajem.

Czy pieprzyki wypukłe zawsze są niebezpieczne?

Pieprzyki wypukłe, kiedy pojawią się na naszej skórze, to wzbudzają wiele strachu. Od razu uspokajam. To, że są wypukłe, nie znaczy wcale że są gorsze niż „zwykłe” znamiona barwnikowe. Jednak, jeśli zauważyłeś taką zmianę u siebie, to powyższa informacja wcale nie zwalnia Cię od działania. Wręcz przeciwnie!

To dlatego, że pieprzyki wypukłe są trochę trudniejsze w tym, żeby ich nie naruszyć. Ponieważ odstają od skóry, to łatwo się urazić. Na przykład, pieprzyki wypukłe w okolicach szyi i kołnierza gwarantują, że będziemy o nie zahaczać np. koszulą z kołnierzykiem…

Sama wypukłość zmiany nie wskazuje jednoznacznie, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Pieprzyki wypukłe mogą dotyczyć takich zmian jak:

  • Znamię Clarka – brązowy, lekko odstający pieprzyk, który osiąga do 1cm średnicy. Występuje głównie na rękach, nogach i tułowiu
  • Znamię błękitne – przeważnie płaskie, niekiedy wypukłe, za to zawsze koloru niebieskiego
  • Znamię Mieschera – pojawia się głównie na twarzy i szyi, okrągłe i gładkie, może być owłosione
  • Spitz – pieprzyk koloru różowego, który występuje głównie u młodych osób u jasnej karnacji

Jest szansa, że Twoje wypukłe pieprzyki nie dają się sklasyfikować do powyższych. To dlatego, że opcji jest bardzo, bardzo wiele. Niestety, przez Internet nie da się ustalić jaki to pieprzyk. A przede wszystkim – nie da się ustalić, czy jego istnienie jest dla Ciebie zagrożeniem.

Co zrobić kiedy ma się pieprzyki?

W sytuacji kiedy mamy pieprzyki nie należy ich lekceważyć. Najlepiej udać się do lekarza chirurga onkologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Podczas wizyty lekarz chirurg onkolog obejrzy pieprzyk i powie, czy jego istnienie jest dla Ciebie zagrożeniem. Podczas wizyty można usunąć taką zmianę i zostanie wykonane badanie histopatologiczne.

Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,pieprzyki---rodzaje-znamion-barwnikowych--czerniak--usuniecie-pieprzyka,artykul,1728634.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny