03 Kwi 2024
Przezustna metoda operacji tarczycy metodą TOETVA
Co to są guzki tarczycy i jakie są przyczyny ich powstawania?
Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi, składającym się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), regulujących czynność większości tkanek organizmu, wpływających na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła). Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji hormonów: T3 i T4.
Guzki tarczycy są litymi (wypełnione komórkami) lub wypełnionymi płynem (torbiele) zmianami w tarczycy, które można wyczuć w badaniu szyi. Wielu zmian ogniskowych wykrytych w badaniu USG nie można stwierdzić w badaniu szyi – lekarz nie nazywa wówczas takich zmian guzkami. Jednoznaczna przyczyna powstawania guzków w tarczycy nie jest znana. Stwierdza się je czasami u członków tej samej rodziny, stąd rozwój guzków może być uwarunkowany genetycznie. Wśród innych przyczyn powstawania guzków w tarczycy należy wymienić:
- niedobór jodu w diecie (w Polsce w latach 80. XX wieku występował niedobór jodu, który jest przyczyną częstego występowania guzków tarczycy i wola guzkowego),
- chorobę Hashimoto (szczegóły: Choroba Hashimoto).
Jakie są objawy guzków tarczycy?
Obecność guzków tarczycy początkowo może być trudna do wykrycia, gdyż na wczesnym etapie niekiedy nie występują objawy kliniczne. Jednak po pewnym czasie zaczynają być widoczne, gdyż przestrzeń anatomiczna okolic tarczycy jest niewielka i wraz z rozwojem guzków pojawia się ucisk. Guzki tarczycy występują na przedniej stronie szyi i można je wyczuć ręką, gdyż w tym obszarze szyja jest powiększona.
Wiele kobiet uświadamia sobie obecność guzków tarczycy podczas przełykania – szyja jest wówczas napięta, co sprzyja wykryciu guzka. Jednak w niektórych przypadkach guzki są na tyle małe, że niekiedy nie powodują objawów widocznych gołych okiem i o ich obecności pacjent dowiaduje się np. podczas rutynowego badania USG tarczycy. Z kolei w innych przypadkach guzy są na tyle duże, że znacznie utrudniają oddychanie i powodują problemy z przełykaniem i chrypkę.
Nieprawidłowość w pracy tarczycy można precyzyjnie ustalić jedynie dzięki badaniom laboratoryjnym. Gdy okaże się, że u danego pacjenta pojawiają się odchylenia od norm diagnostycznych, jest to wskazanie, by kontynuować diagnostykę. Warto dodać, że spotyka się przypadki osób mających guzki na tarczycy a hormony w normie.
Przezustna metoda operacji tarczycy metodą TOETVA
Endoskopowa tyreoidektomia jest korzystnym podejściem do leczenia pacjentów z łagodnymi guzkami i chorobą Grave’a. Istnieją bezpośrednie (szyjkowo-przednie lub boczne) procedury endoskopowe i zewnątrzszyjkowe, mające na celu odsłonięcie tarczycy, ale pozostaje wiele małych blizn.
Przezustna endoskopowa tyroidektomia została po raz pierwszy wykonana w 2008 roku przez Witzela. Niedawno w 2018 roku Anuwong opublikował badanie porównujące wyniki leczenia TOETVA u 425 pacjentów z konwencjonalnym podejściem otwartym. Wyniki wykazały, że zabieg TOETVA umożliwiający operację bez blizn jest bezpieczną i skuteczną procedurą. Donoszono również, że nowa technika wymaga dłuższego czasu operacji, ale mniejszego bólu pooperacyjnego w porównaniu z technikami otwartymi. Odsetek powikłań pooperacyjnych jest podobny jak po klasycznej otwartej tyroidektomii.
Oprócz tego, że TOETVA jest wskazana w przypadku guzów łagodnych, procedura ta sprawdza się dobrze u wybranych pacjentów z rakiem tarczycy. Tą techniką można bezpiecznie wyciąćcentralne węzły chłonne. Według Anuwonga i wsp. obecnymi wskazaniami do wykonania TOETVA są:
- łagodna choroba tarczycy,
- choroba Grave’a ograniczona do 10 cm,
- rak tarczycy z guzkiem wielkości 1–2 cm.
Gdzie znajdę polecanego chirurga endokrynologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie to prywatna przychodnia specjalizująca się w konsultowaniu pacjentów onkologicznych. Działa w niej między innymi poradnia endokrynologii ogólnej i onkologicznej, która zatrudnia polecanych lekarzy endokrynologów onkologów i chirurgów.
Ma konsultację należy przynieść ze sobą wszystkie posiadane wyniki dotychczasowych badań i opisy dotychczasowych wizyt u innych lekarzy. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi badanie i przeanalizuje dotychczasowe leczenie. Na tej podstawie może ocenić dotychczasowe leczenie i wydać ewkomendacje odnośnie dalszego leczenia.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6083382/
https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77791,guzki-tarczycy
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,guzki-tarczycy--przyczyny--objawy--metody-leczenia--guzki-tarczycy-a-nowotwory,artykul,1580610.html