27 Lut 2024
Czym jest bliznowiec i jak można go usunąć?
Bliznowiec – co to takiego?
Bliznowiec to inaczej keloid. Ma postać zgrubiałej, przerośniętej blizny – jest wypukła, dobrze wyczuwalna palcami, znacznie ciemniejsza od reszty skóry. Nie jest zmianą nowotworową, dlatego nie wymaga leczenia, a najczęściej występuje na mostku, ramionach, klatce piersiowej, w okolicach pępka. Bliznowca od zwykłej blizny odróżnia właśnie to, że w procesie gojenia komórki namnażają się zbyt intensywnie, dlatego zamiast gładkiego „wypełnienia” skóry powstaje wypukłe, szpecące znamię.
Dokładne przyczyny powstawania bliznowców nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że tworzą się one przede wszystkim po urazach skóry, oparzeniach, operacjach, przy niektórych chorobach skóry jak np. trądzik albo zapalenie mieszków włosowych. U kobiet bliznowce zdarzają się po cesarce lub po nacięciu krocza podczas porodu siłami natury.
Czynniki, które sprzyjają powstawaniu bliznowców, to:
- wiek pomiędzy 10 a 30 lat
- ciemna karnacja
- choroby metaboliczne, które utrudniają gojenie ran
- choroby naczyniowe
- choroby o podłożu autoimmunologicznym
- zaburzenia hormonalne (głównie u kobiet)
Jak można usunąć bliznowca?
Z medycznego punktu widzenia bliznowiec nie wymaga leczenia, chyba że znajduje się on w takim miejscu, gdzie skóra przylega do kości, czyli głównie na stawach. Bliznowce są grube i dosyć sztywne, przez co mogą ograniczać zakres ruchu człowieka i powodować nieprzyjemne przykurcze. Ich wycinanie nie jest wskazane, ponieważ bliznowce odrastają, a po zabiegu robią się jeszcze większe.
Dużą skuteczność w leczeniu bliznowców ma radioterapia, która prowadzi do uszkodzenia fibroblastów i zmiany w strukturze bliznowca. Na konsultację do radioterapeuty można udać się do lecznicy Onkolmed.
Źródło: https://www.mp.pl/artykuly/48877,wspolczesne-metody-leczenia-bliznowcow
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,bliznowiec---przyczyny-powstawania--objawy-i-leczenie,artykul,71029222.html