26 Lut 2024
Zespół bolesnego barku – co to za schorzenie?
Zespół bolesnego barku – jakie są przyczyny?
Do uszkodzenia banku może dojść z różnych powodów, np. podczas źle wykonywanych ćwiczeń, zbyt gwałtownego ruchu ręką, monotonnej pracy fizycznej obciążającej bark. Nierzadko zespół bolesnego barku jest efektem zmian zwyrodnieniowych i chorób reumatycznych albo długotrwałego unieruchomienia kończyny. Może wystąpić także u osoby otyłej, chorej na cukrzycę, unikającej aktywności fizycznej.
Jakie objawy daje zespół bolesnego barku?
Głównym objawem jest ból, zazwyczaj ostry i kłujący, choć na początku mogą to być jeszcze mało uciążliwe dolegliwości i dopiero z czasem objawy zaczną się nasilać. Ból utrudnia poruszanie kończyną – chory nie jest w stanie podnieść wyżej ręki ani sięgnąć za plecy, dlatego ma problem nawet z tak prostymi czynnościami jak ubranie się. Dolegliwości bólowe bywają tak silne, że pacjent nie może zasnąć, a zwykłe, dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe w zasadzie nie pomagają i niezbędna jest interwencja lekarska.
Jak można wyleczyć zespół bolesnego barku?
Z bolącym barkiem należy się zgłosić do lekarza rodzinnego lub od razu do ortopedy. Lekarz bada chorego i zbiera szczegółowy wywiad – ból nie musi zawsze oznaczać zespołu bolesnego barku, tylko jest np. symptomem zawału serca. W razie potrzeby pacjent dostaje skierowanie na badania diagnostyczne: USG i RTG barku, czasem także rezonans, tomografię lub artrografię rezonansu magnetycznego.
Leczenie zaczyna się od podania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i fizykoterapii. Dobre wyniki daje także radioterapia, zalecana m.in. przez specjalistów z lecznicy onkologicznej Onkolmed. Podczas radioterapii pacjent otrzymuje niskie dawki napromieniowania, a najlepsze efekty widać u osób, które podjęły leczenie przed upływem 6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów zespołu bolesnego barku. Chory powinien też codziennie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne i unikać nadmiernego obciążania barku. Leczenie zespołu bolesnego barku jest dość długotrwałe i wymaga sporej dyscypliny ze strony chorego – zaniedbywanie fizykoterapii i zbyt szybki powrót do sportu czy ciężkiej pracy może skutkować nawrotem dolegliwości.
Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140624,zespol-bolesnego-barku
https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zespol-bolesnego-barku